İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'de binalar için ücretsiz deprem güvenlik karnesi oluşturulacağını duyurmuştu. Konu ile ilgili yeni açıklama yapan Soyer, Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’nin en kapsamlı deprem risk azaltma çalışmasıyla Bayraklı’da 33 bin binanın kimlik belgelerini oluşturduk. Bornova’da 62 bin inceleme sürüyor.

1 Mart’tan itibaren İzmir’in tümünde talepleri ücretsiz yerine getirip, binaların deprem güvenlik karnelerini çıkartacağız."

SOYER NE DEMİŞTİ?

Depreme hazırlık ve dirençlilik çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Tunç Soyer, “Sizlere yapı tarama çalışmalarımızla ilgili yeni bir kararımızı açıklamak istiyorum. Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yapı envanterlerini ilçeler ölçeğinde çıkarıyorduk. Bundan sonra, İzmir’in hangi ilçesinde olursa olsun başvuran her vatandaşımıza binalarının deprem karnesini çıkarmak için ücretsiz destek olmaya başlıyoruz. Her İzmirli, belediyemize başvurarak depremle ilgili hızlı tarama hizmetinden yararlanabilir” şeklinde konuştu.