Bergama Belediye Başkanı Dr. Tanju Çelik, bölgedeki tüm yerel gazeteci, radyo ve sosyal medya hesaplarının yöneticileriyle buluştu ve Bergama’nın geleceğine dair değerlendirmeler yaptı.

Toplantıda belediye borçlarının halen hesaplandığını, şirketler hariç 473 milyon TL borcun bulunduğunu belirten Başkan Çelik; “Bergama Belediyesi’nin 31 Mart tarihi itibarıyla 441 milyon 988 bin TL yapılandırılmış borcu bulunuyor. Bu esnada yapılmış birde ihale var. 31 milyon 34 bin TL de ihalelerden kaynaklı borç görünüyor. Bu da toplam 473 milyon civarında bir borç yapıyor. Bu borçlar sadece Bergama Belediyesi’nden geliyor, bir de belediye şirketlerinin borçları bulunuyor. Onları da hesaplıyoruz. Nerelere harcama yapılmış, fuzuli harcamalar var mı bakacağız. Çalışmamız sonuçlanınca tam ne kadar borcumuz olduğunu kalem kalem halkımıza açıklayacağız” dedi.

Ciddi bir borç yükü

Başkan Çelik ayrıca; “Şirket borçları da aşağı kalır değil. Aylık 23 milyon TL civarında çalışanların ödenmesi gereken maaşı var. Bu ay itibarıyla bize iller bankasından gelen para 12 milyon TL, maaşları ödemek için her ay bir 12 milyon daha eklememiz gerekiyor. Ya öz kaynaklarımızı güçlendirecek ya da borçlanma yoluna gitmemiz gerekiyor. Bu tablo üzerinde de çalışıyoruz. Ciddi bir borç yüküyle belediyeyi devraldık” dedi.

Genel değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda vaat edilen projelerin gerçekleşeceğini, devlet projelerinin de titizlikle takip edileceğini belirten Başkan Çelik; “Bergama için projelerimizi ortaya koyduk, yarım kalan tüm projelerin de takipçisi olacağız ve hizmetlerimizi her geçen yıl artırmayı hedefliyoruz. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan tarihi kentimizi, kültürel mirasımızı koruyarak gelecek nesillere aktarılmasını çok önemsiyoruz” dedi.

Toplumumuzun değişim istediği ortada

Kişi fark etmeksizin Bergama’nın Belediye Başkanı olduğunu belirten Dr. Tanju Çelik; “Bergama halkı bize bu yetkiyi ve görevi verdi. Daha önceki istatistiklere bakılırsa tüm kesimlerin ve diğer siyasi partilere oy vermiş kişilerin de birçoğunun oyunu aldık. Toplumumuzun bir değişim istediği, bana ve Cumhuriyet Halk Partimize güven duyduğu ortadadır. Bugüne kadar Bergama’da en yüksek oranla seçilmiş belediye başkanıyım. Meclis olarak da 3’te 2’lik bir oranla kazandık ve 4 meclis üyemizi İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne gönderdik. 4 meclis üyemizin 4’ü de komisyonlarda görev aldı. Meclis üyelerimize de önemli görevler düşüyor ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’mizde de önemli adımlar atacağız. Halkımıza da bize güvendikleri ve bizi seçtikleri için çok teşekkür ederim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Cemil Tugay ile de iyi anlaşıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile tam bir uyum içinde kararlar alacak, yatırımlar yapacağız” dedi.

Editör: Özlem Çimen Durmaz