Gizem TABAN ŞEBER/İZ GAZETE-  Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 38. Olağan Kurultay için geri sayım başladı. Ankara Spor Salonu’nda 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek kurultayda ilk gün genel başkan, ikinci gün Parti Meclisi (PM) belirlenecek. Mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Grup Başkanı ve Manisa Milletvekili Özgür Özel arasında geçmesi beklenen genel başkanlık yarışının nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor. Partinin kalesi olarak nitelendirilen İzmir’in CHP’li milletvekillerinden Kılıçdaroğlu’na desteğini açıklayan Rıfat Nalbantoğlu ve Mahir Polat, Özel’e desteğini açıklayan Murat Bakan ve Deniz Yücel, iki adaya ilişkin de herhangi bir destek açıklaması yapmayan Ednan Arslan, kurultaya dair değerlendirmelerini ve temennilerini aktardı.   

rıfat-nalbantoglu

Dayanışmayla çıkacağız

Partinin bu kurultaydan dayanışma içerisinde ve güçlenerek çıkmasını beklediğini ifade eden CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu, genel başkanlıkta Kemal Kılıçdaroğlu’nun devam etmesi gerektiğini dile getirdi. Nalbantoğlu, şöyle konuştu: “Partimizin bu kurultaydan, bir gün öncesinden çok daha güçlü çok daha dayanışma içerisinde ve çok daha omuz omuza çıkmasını bekliyorum. En büyük beklentim bu… İnşallah 6 Kasım sabahında, dayanışmamız daha da artmış ve partimiz Türkiye için daha da umut olmuş hale gelecek. Bu beklentimin sonuçlanabilmesi için bahsettiğimiz yenileşmenin ve güçlenmenin genel başkanımız vasıtasıyla olabileceğin düşünüyorum. Onun genel başkanlığını bekliyorum ve ona güç verecek bir PM oluşacağını umuyorum. Bu temel felsefeye uygun bir PM oluşacaktır. Delegemizin bu konudaki önsezisine ve iradesine çok güveniyorum. Bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. İnşallah PM, partimizin ihtiyacı olan bir şekilde yenilenip güçlenerek yoluna devam eder.”

mahir-polat-1

2018’de başarılamadı

Partinin, tartışmaları geride bırakarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde kurultaydan kenetlenerek çıkacağını ve yerel seçimlere odaklanacağını söyleyen CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat da şunları söyledi: “Demokrasi, yarış bizim geleneklerimizde var. Demokrasi kültürünün Türkiye’de yerleşik hale gelmesi için CHP kurultaylarına baksınlar; tartışırız, yarışırız, sonrasında bunları bırakıp CHP iktidarı için önümüzdeki yerel seçime kenetlenerek gideriz. CHP’de değişim kavramı her zaman kullanılan cazibeli bir kavramdır. 2018’de de ‘değişim ve imza toplama’ adı altında bir süreç yaşadık, ‘Kemal Kılıçdaroğlu gitmeli, bu genel merkez gitmeli’ dediler. İmzalar toplandı ama o zaman da başarıya ulaşamadılar. O dönemki kurultayda da Genel Başkan güçlenerek çıktı ve 2019 seçimleri de bizim açımızdan 1989’dan sonra en büyük başarılara imza attığımız seçimlerdi. Şimdi önümüzde 2024 seçimleri var. Partimiz bu sefer de bu tartışmaların içerisinden çıkarak kurultaydan güçlenerek çıkacak. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde partimiz yeniden büyük başarılara imza atmak için kenetlenecek.”

Rakibimiz Cumhur İttifakı

PM’de daha çok genç, kadın ve yeni yüzler olması gerektiğinin altını çizen CHP’li Polat, “Değişim adı altında, geri dönüşüm tartışması yapılıyor. Biz geri dönüşüme karşı, gerçek niteliksel dönüşümden ve değişimden yanayız. Bunun anlamı da şu; yeni kadrolar, partinin yönetimine ve vitrinine çıkmalı. En önemli vitrinimiz PM… O yüzden PM’nin gençlerle, kadınlarla, yeni yüzlerle oluşacağına inanıyorum. CHP’de tartışmalar kongre salonunda kalır. 6 Kasım sabahı itibarıyla partililer o defteri kapatmış ve yerel seçime doğru yol alıyor olurlar. Çünkü CHP’liler kiminle mücadele ettiklerinin farkındalar. Bizim tek rakibimiz var, o da Cumhur İttifakı’nı oluşturan partiler…” ifadelerini kullandı. 

ednan-arslan

Umudu yine yeşertecek

Kurultay’a dair temennilerini açıklayan CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, “Biz parti içi demokrasiyi çok önemseyen, önceleyen bir partiyiz. Mahalle delegeliklerinden başlayarak ilçe ve il kongrelerimizi yaptık, şimdi de kurultayımızı yapacağız. Partimiz bu kurultaydan güçlenerek, önümüzdeki yerel seçimlerde ne yapacağını tarifleyerek kol kola çıkacaktır. Bizim kurultaylarımız her zaman heyecanlı olur. Heyecanlı olması iyidir. Çünkü şu an Türkiye’nin gözü kulağı, CHP Kurultayı’nda verilecek mesajlarda… Seçmenlerimiz merak etmesin; 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta kötü sonuçlar aldık ama toparlanıyoruz. Önümüzdeki yerel seçimlerde önemli kazanımlar elde edeceğiz. Bu konuda kimsenin tereddüdü olmasın. CHP’de parti içi demokrasi gereği yarışlar olur ama birlik ve beraberlik içerisinde sonuçlanır. Ben, 38. Olağan Kurultay’ımızı, toplumun umudunu tekrar yeşerten bir kurultay olarak görüyorum” diye konuştu.

Güçlendirecek bir yarış

PM ve genel başkanlık nezdinde yaşanacak yarışı da değerlendiren CHP’li Arslan, “Ne olup olmayacağına delegelerimiz karar verecek. Partiyi tartıştırmadan bu süreci atlatmak gerekiyor. Daha çok gencin ve kadının olduğu bir PM olmasını temenni ediyorum. Sayın Genel Başkanımız bizim kıymetlimiz, ben CHP’nin gençlik kollarından gelmiş bir siyasetçiyim, kendisiyle 71 il dolaşmış, onun çalışkanlığına, ikinci yüzyılda Cumhuriyet’imizi demokrasi ile taçlandırma hedefine ve heyecanına şahit biriyim. Bu anlamda kendisine kefilim. Grup Başkanımız, önceki dönem Grup Başkanvekilimiz Sayın Özgür Özel de yıllardır partimizin mücadelesine çok önemli katkılar sunmuş, çok değerli bir ağabeyimiz…. Dolayısıyla çok değerli ve partiyi güçlendirecek bir yarış olduğunu düşünüyorum. Bu yarıştan CHP kazançlı çıkacak. Buradan ayrışma çıkmaz, CHP’nin güçlenmesi çıkar” açıklamalarında bulundu. 

bakan222

Seçmen cezalandırabilir

Kurultay’da değişim olmadığı takdirde seçmenin yerel seçimlerde partiyi cezalandıracağını belirten CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan şöyle konuştu: “Ben, seçimlerden sonra, Özgür Özel’in adaylığı da ortaya çıkmadan önce partide değişim olması gerektiğini söyleyen bir milletvekiliyim. Değişim talebi toplumsal bir talepBir siyasetçi halkın sesine kulak tıkayamaz, sokakta ne konuşulduğunu dinlemek, toplumun talebini ve eleştirilerini dikkate almak zorunda… Biz seçimlerden sonra parti olarak bir özeleştiri süreci yaşamadık. Kazanabileceğimiz bir seçimdi ama kaybettik. Dolayısıyla bu sorumluluğu birinin, birilerinin alması gerekiyor. Hem Sayın Genel Başkanın hem onunla birlikte yönetim görevinde bulunan arkadaşların tamamının bu sorumluluğu alması gerektiğini düşünüyorum. Partide düşünsel ve kadrosal değişime ihtiyaç olduğunu daha önce de ifade ettim, bugün de aynı noktadayım. Eğer bu kurultayda değişim olmazsa, partinin yerel seçimlerde seçmen tarafından cezalandırılabileceğini düşünüyorum. Çünkü seçmenin talebi yerine gelmemiş olacak. Bu da CHP’yi fetret devrine sokabilir. Şunun altını çizeyim; kim kazanırsa kazansın, ben bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorumluluğumu yerine getireceğim, partim için çalışacağım. Ama toplumdaki bu talebi görüyorum, bize karşı duyulan öfkeyi ve kırgınlığı görüyorum. Bunun seçmen ve parti arasında bir kopuşa yol açabileceğini de görüyorum. O yüzden, bir değişim gerekli… Delegasyon vicdanının sesini dinler ve değişimden yana oy kullanır diye düşünüyorum.  Hem İzmir hem Türkiye’deki delegasyon için böyle düşünüyorum.”

CHP’nin geleceği değişim

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte partinin yönetim kadrosunun da değişmesi gerektiğini söyleyen ve bu kurultayı değişimcilerin kazanacağını söyleyen CHP’li Bakan, “Genel Başkan ile birlikte MYK’da yer alan arkadaşların da değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Özgür Özel, listesinde bu işte sorumlu olan arkadaşları değerlendirmeyecek. Onlar, ‘değişim bizden başlasın’ diyorlar. Ama genel merkez ayağında bu böyle değil. Orada, ‘genel başkan kazansın, biz de MYK üyeliğine, PM üyeliğine devam edelim’ diyen bir yapı var. Dolayısıyla bu iş sadece bir genel başkan değişiminden ibaret olmamalı. Böyle de olmayacaktır. Bu kurultayda Özgür Özel’in genel başkanlığında, güçlü siyasetçilerin olduğu, gençlerin ve kadınların yoğun olduğu, gerçekten ikinci yüzyılda CHP’yi iktidara taşıyacak bir PM oluşacak. Buna inanıyorum. Tabi ki CHP’ye yakışan bir kurultay olması önemli… Başka hiçbir siyasi parti yok ki bir kurultay ile genel başkan değiştirsin. Benim gördüğüm fotoğraf, CHP bu kurultayda genel başkanını ve yönetim kadrolarını değiştirecek. Bu da Türkiye siyaseti açısından çok önemli bir örnek teşkil edecek. CHP siyasetinin geleceği değişim… Değişim diyenler bu kurultayı kazanacaktır ve partiyi iktidara taşıyacaktır” dedi.

deniz-yücelll

Başarısızlığa sürükler

Değişim konusuna sadece yerel seçim odaklı bakmadığını vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Deniz Yücel, halkta da bir değişim çığlığı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Partimizde nitelikli ve genç kadrolar ne kadar fazla görev alıp kaliteli hizmet ve insan odaklı siyaset üretirse zaten rakiplerimizin çok önüne geçeriz. 5 ay kala partimizin yaşayacağı değişim, yerel seçim açısından çok önemli ama kurultayı sadece bu açıdan değerlendirirsek; bu değişim isteyenler ve karşısındakilerin belediye başkanlığı, meclis üyeliği hesabına döner. Değişim talebinde bulunan bizler hem yerel seçimlerde başarılı olmak hem de partimizi ilk genel seçimde iktidara taşımak için değişimin elzem olduğunu düşünüyoruz. Eğer gerçekten, yönetsel, fikirsel ve örgütsel bir kadro hareketinin önünü açamazsak, yerel seçimlerin sonuçları da istediğimiz gibi olmayacak. Çünkü sokakta, halkta bir değişim talebi, hatta daha da ötesinde bir değişim çığlığı var. Bu benim görüşüm ya da yorumum değil. Bu bir gerçeklik. Sokağın gerçekliği. Gerçeklikten kopuk siyaset bizi başarısızlığa sürükler. Biz değişimi 2024 yerel seçimleri için değil Türkiye'yi içinde bulunduğu bu karanlık dönemden kurtarmak için istiyoruz.”

Sığ bir hedefle değil…

Genel Başkanlık yarışında Özgür Özel’i destekleme gerekçesini de açıklayan CHP’li Yücel, “Genel Başkan Adayımız Sayın Özgür Özel'e İstanbul İl Başkanımız Sayın Özgür Çelik 185 İstanbul Kurultay delegesinin imzasını sundu. Basın toplantısı Özgür Özel'in seçim ofisinde gerçekleşti. Özgür Bey'in seçim ofisinde çalışan arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu 50 yaşın altında heyecanlı, nitelikli, özgüveni ve motivasyonu çok yüksek arkadaşlarımız. Ben de onlardan biri olarak net bir şekilde ifade edebilirim ki; bu genç kadro hareketi seçimlerde aday listelerini belirlemek gibi sığ bir hedefle değil, gelecekte iktidar olup Türkiye'yi yönetecek olan kadroları çıkarma hedefiyle çalışıyor” dedi.