İzmir’in Selçuk ilçesi Pamucak mevkiinde saat 17.00 sıralarında çıkan yangına müdahale sürüyor. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin 4 uçak, 8 helikopter, 44 arazöz, 14 su ikmal aracı ve 5 dozerle müdahale ettiği yangının boyutu ise dron ile havadan görüntülendi. Bölgede etkili olan rüzgar yangının ilerlemesine sebep oluyor.  

Gündüz havadan ve karadan yapılan söndürme çalışmaları havanın kararmasının ardından karadan ve gece görüşlü helikopterlerle devam ediyor. Yerleşim yerlerine kadar yaklaşan alevleri söndürmek için resmi kurumların yanı sıra sivil toplum örgütleri ve gönüllü vatandaşlar da yangına müdahale ediyor. Kuşadası ve çevresinde faaliyet sürdüren çeşitli inşaat firmaları ise iş makineleri ile söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Yerleşim yerlerini tehdit ediyor

AFAD, UMKE, Kızılay ve çeşitli kurumların yanı sıra Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası esnafı da yangın söndürme çalışmalarına katılan ekiplere pide, ayran ve soğuk su dağıtıyor. Zaman zaman tehlikeli anların yaşandığı yangın nedeniyle bölgedeki bazı yerleşim yerleri de boşaltılıyor.

Yangın bölgesine yakın yerdeki bir otel ile otel çalışanlarının kaldığı lojman, güvenlik önlemleri kapsamında tahliye edildi. Vatandaşlar ve otel çalışanları eşyalarıyla birlikte konakladıkları yerin dışına çıkartıldı. AFAD ekipleri, vatandaşları araçlarla güvenli bölgeye sevk etti.

Çerçioğlu: Tüm ekipler alevlere müdahale ediyor

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu çalışmaları yakından takip etti. Yangın bölgesinde kurulan kriz merkezinde Aydın Valisi Yakup Canbolat'la da görüşen Başkan Çerçioğlu, koordineli bir şekilde söndürme çalışmalarının yürütüldüğünü ifade etti. Beraberindeki heyetle birlikte yanan bölgelerde de incelemelerde bulunan Başkan Çerçioğlu, vatandaşlara 'geçmiş olsun' dileklerini ileterek tüm ekipleriyle alevlere müdahale edildiğini söyledi.

Ozlem Cercioglu Yangin Yerinde

Sosyal medya üzerinden de paylaşım yapan Başkan Çerçioğlu, mesajında "İzmir’in Selçuk ilçesinde başlayarak Kuşadası ilçemizin dağlık alanlarına sıçrayan orman yangınını yerinde inceledik. Tüm ekiplerimiz ile müdahalelerimize devam ediyoruz. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AJANSLAR