İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda (SMMMO)görev değişimi yaşanmıştı. Görev değişimi kararı ise yargıya taşındı ve dosyayı inceleyen İzmir İdare Mahkemesi kararı iptal etti.

Bunun üzerine önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Davudoğlu kararın yerine getirilmesini isterken oda yönetimi süreci üst mahkemeye taşıdı.

Konu ile ilgili süreci anlatmak üzere İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Şerif Yıldız, basın toplantısı düzenledi. Toplantıya dava açan muhalif ekip de katılınca ortalık karıştı. O anlar kameralar tarafından görüntülendi.

Yaşanan tartışmalar sebebiyle basın toplantısı yarıda kaldı. Basın toplantısının yarıda kalmasının ardından Davudoğlu’nun “kaç kaç nereye kadar kaçacaksın?” dediği duyulurken mevcut başkan Yıldız “bir yere kaçtığım yok, buradayım” dedi.

Okuduğu kararları dahi anlamaktan aciz

Yıldız şu açıklamayı yaptı:

Dört Yönetim Kurulu üyesi tarafından açılan davalardan üçü kabul edilmiş ve biri reddedilmiştir. Bu kararlar, ilk derece mahkemelerin verdiği kararların üst mahkemeler tarafından gözden geçirilebileceğini göstermektedir. Okuduğu mahkeme kararlarını dahi anlamaktan aciz bir profil var. Bu süreçlerin sonucunda, yani karar ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın yönetim kurulumuzun mevcut yapısı etkilenmeyecektir.

Seçilmiş yöneticiler olarak, meslektaşlarımızın ve aday meslek mensuplarının güvenini korumak temel sorumluluklarımız arasındadır. Ne yazık ki, sosyal medya üzerinden yapılan yanıltıcı paylaşımlar, devam eden mahkeme süreçlerine ilişkin yanlış bilgiler içermekte ve meslek camiamızda kaos ile belirsizlik algısı yaratmaktadır.

Aciz bir profil ortaya koyuyor

Yönetim Kurulu olarak, mesleğimizin karşılaştığı zorlukları birlikte aşma gayreti içindeyiz. Ancak, kişisel çıkar peşinde olan bazı bireyler bu birlik ruhunu zayıflatmaktadır. Dört Yönetim Kurulu üyesi tarafından açılan davalardan üçü kabul edilmiş ve biri reddedilmiştir. Bu kararlar, ilk derece mahkemelerin verdiği kararların üst mahkemeler tarafından gözden geçirilebileceğini göstermektedir. Paylaşımlar, okuduğu mahkeme kararlarını dahi anlamaktan aciz bir profil ortaya koymaktadır. Bu süreçlerin sonucunda, yani karar ne şekilde sonuçlanırsa sonuçlansın yönetim kurulumuzun mevcut yapısı etkilenmeyecektir.

Mesleğimiz yeni bir evreye adım atmış olup, karşılaştığımız sorunları dayanışma içerisinde çözmemiz gerekmektedir. Bu süreçte, her bir meslektaşımızın sorumluluk bilinciyle hareket etmesi ve mesleğimizin geleceğine katkıda bulunacak olumlu tutumları benimsemesi önemlidir.

Seçilmiş olmak, sorumsuz davranışları haklı çıkarmaz.

Yargı kararına karşı direnmektedir

Davudoğlu ise, “Akademik odamızın, anayasamıza göre geciktirilemeyecek olan yargı kararı gereğinin yerine getirmesi beklenirken Türk milleti adına verilmiş yargı kararına karşı direnmektedir. Direnen yöneticilerin görevi ihmal suçunu da işliyor olmaları hukukla bağdaşmamaktadır. Direnen yönetim kurulu paydaşlarından biri hükümete yakın olarak bilinen Meslekte Birlik Grubu diğeri ise Ana Muhalefet Partisine yakın olarak bilinen Çağdaş Grup… Çağdaş Grup Yürütme Kurulu Başkanı ise İzmir Milletvekili Rıfat Turuntay Nalbantoğlu. Adalet için yürüyüşler yapan partinin milletvekilinin adalete karşı olması ise partisiyle tezat değil midir?” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi