Birçok ilde Ezilenlerin Sosyalist Partisi'ne (ESP) yönelik 14 Ocak'ta yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 47 kişiden 5'i hakkında tutuklama kararı verildi. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp ise ev hapsi kararıyla bırakıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından aralarında yürütülen soruşturma kapsamında ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş, Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Pınar Gayıp, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK üyesi Satiye Ok, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör, Limter-İş Sendikası Genel Başkanvekili Levent Akhan, Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Kamil Ağaoğlu ile ESP üye ve yöneticileri, tiyatrocular ve Kaldıraç okurlarının da bulunduğu 47 kişi gözaltına alınmış, dün adliyeye çıkarılmışlardı.

5 KİŞİ TUTUKLANDI

Çok sayıda kişinin tutuklama istemiyle sevk edildiği mahkemede hakimliğin kararıyla Gülşah Padak tutuklandı. Operasyonda gözaltına alınan ESP Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ile eski İzmir İl Başkanı Pınar Türk ev hapsi cezası alırken, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerden ESP İstanbul İl Eş Başkanı Ezgi Bahçeci, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör, ESP yöneticisi Kerim Altınmakas, Limter-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır ve Gülşah Polat tutuklandı.

GAZETECİ PINAR GAYIP'A EV HAPSİ

ETHA muhabiri Pınar Gayıp da ev hapsi kararıyla serbest bırakıldı. Mahkeme, Gayıp hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı kararı verdi. Ceren Çoban, Alev Özkiraz ve Satiye Ok da ev hapsi ile serbest bırakıldı.

Zindan Dorudemir, Medine Çam, Safa Ensar Albağlar, Tuncay Kılıç, Nazlı Masatçı, Kamil Ağaoğlu, Mehmet Küçük Günaydın, İsmail Özer, Eda Can Demir, Yunus Kara, Ozan Özgenler, Nesrin Salduz, Engin Ateş, Nevzat Alkan, Emrah Alkan, Deniz Çanak, Deniz Dilli, Zeynel Sabaz, Kutay Soybil, Akgün Irgat, Cihan Taşkın, Efe Özcan, Güldem Hantaş, Mehmet Fatih Bilben, Rezzan Mintaş, Erol Erol, Talat Bingöl ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Koordinatörü Orçun Masatçı’nın Covid-19 nedeniyle karantinada olduğu, bir kişinin de ameliyat için hastanede olduğu, bu kişilerin adliyeye bugün sevk edileceği belirtildi.