Sevinç KARATAŞ-Yiğit SÜTCÜ-Tüm gün iş bırakma kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri, Kültürpark 1’nolu hol önünde toplandı. Sendikaların Cumhuriyet Halk Partisiyle yaptığı görüşmelerden istediği sonucu hala alamamasıyla birlikte sendikalar eylemlerine devam etme kararı aldı. Eylem 1’nolu holün ardından Kültürpark’tan Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı’na yürüyerek İl Başkanlığı önünde devam etti. CHP İl Başkan yardımcısıyla sendika yöneticileri bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmeyi sendika adına aktaran Tüm Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Cevdet Keleş “Tek tip bir ücret belirlemesinin AKP’nin düzenlemeyle belirlediği sınırdan bir farkı yoktur” dedi.

Taleplerini bir kez daha ilettiğini söyleyen Keleş, “Taleplerimizi bir kez daha ilettik. Özellikle şunun altını çizdik belediye emekçileriyle İzmir halkını karşı karşıya getirecek açıklamalardan sakının. Çünkü belediye emekçileri bu şehirde doğumdan ölüme kadar 24 saat hizmette olan emekçilerdir. Yasak sınırların üstünde talep ediyorlar gibi AKP’nin gerici ve sınırlayıcı yasalarının arkasına sığınamazsınız. Hani siz diyorsunuz ya hak hukuk adalet biz bunları göremiyoruz” şeklinde konuştu.

‘AKP’den farkı yok’

Tugay’ın verdiği sözleri tutmasını isteyen Keleş, “AK Parti’nin koymuş olduğu yasaklayıcı ve sınırlayıcı maddelere bir yenisini ekleyen siz CHP’li belediyeler olmayın. Biz bunu müdahale olarak değerlendiriyoruz. Tek tip bir ücret belirlemesinin AK Parti’nin düzenlemeyle belirlediği sınırdan bir farkı yoktur. Biz diyoruz ki belediyeleri özgürce bırakın kendi bütçeleri doğrultusunda sözleşmelerini yapsın. Zaten sınır varken sınır üstüne sınır belirlemek neyin nesidir hangi demokraside vardır bu? Burada bir kez daha söyledik. Verilen sözler tutulsun. Sayın Cemil Tugay sendikamızı ziyaret ettiğinde mevcut durumdan daha iyi sözleşmeler yapacağız demişti. Ne yaptı var olanın yarısını kesti. Bizler verilen sözlerin tutulmasının takipçisi olacağız. Her zaman söylediğimiz gibi bizi mevcut durumdan geriye götürecek bir anlaşmaya hiçbir zaman imza atmayacağız. Yıllardır mücadele ederek bedeller ödeyerek kazandığımız haklarımızı sizin iki dudağınızın arasına sıkıştırmayacağız. Eğer bizleri oyalarsanız bizleri yok sayarsanız bugün CHP il binasına geldik yarın genel merkezin önüne gideriz. Toplu sözleşme masasını kurun görüşmeleri başlatın. Tüm bunları il başkanı yardımcılarına ilettik onlar da gerekli yerlere bunu ileteceklerini söylediler” diye söyledi.

CHP İl Başkanlığı’nın ardından İzmir Sanat’a yürüyen Belediye emekçileri, burada slogan atmaya devam ettiler.

Muhabir: Sevinç KARATAŞ-Yiğit SÜTCÜ