GİZEM TABAN ŞEBER/İZ GAZETE- Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği (BAMAD) tarafından, Seferihisar Belediyesi ev sahipliğinde 28 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 1. İzmir Basın Kampı başladı. Türkiye’nin farklı illerinden 100’ün üzerinde gazeteci, akademisyen ve uzmanın buluştuğu, ‘Yol arıyoruz’ temasıyla Seferihisar Teos Ormancı Tatil Köyü’nde gerçekleşen kampın ilk etkinliğinde ‘Yerel Medya için Alternatif Deneyimler’ konuşuldu. Forumda; İz Medya Yayınlar Koordinatörü Murat Attila, Ege’de Sonsöz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Yapar,  Bir TV Genel Yayın Yönetmeni Ümit Yaldız, Bursa Muhalif Gazetesi kurucusu Ozan Kaplanoğlu, Akdeniz Gerçek Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Songül Başkaya ve Can Radyo Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Kafalı konuşmacı olarak yer aldı. Forumun moderatörü ise Gazeteci Sinem Uğurlu oldu.

Sputnik emekçilerine destek

Forum öncesi yapılan tanışma etkinliğinde Sputnik Türkiye İşyeri Temsilcisi Necdet Eksilmez de yer aldı. Katılımcılar, haftalardır grevde olan Sputnik Türkiye emekçilerine alkışlarıyla destek verdi.

70407a08-d837-446c-a005-4eb5ed76a87d

Demokles’in kılıcı gibi...

Akdeniz Gerçek Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Songül Başkaya, 1. İzmir Basın Kampı’nın çok kıymetli olduğunu vurguladı, ardından ise yerel gazetelerin durumunu özetledi.

Başkaya, “Biz şu an Antalya’da 11 gazete olarak Basın İlan Kurumu’ndan ilan alarak yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. İktidar bugün X partisi, yarın Y partisi olur ama her zaman basınla uğraşmıştır. Son  dönemde hiçbir destek alamadığımız gibi Anadolu basını ex oldu diyebiliriz. Anadolu’da bir buçuk asırlık gazete kapandı. Biz herkesin sesiyiz ama işin özünde bizim ne gelirimiz var? Bir resmi ilan, bir özel ilan gelirimiz var. Antalya bir turizm kenti ama gazeteye turizm sektöründen ilan veren yok. Şimdi 1 Ekim’deki düzenlemeyle ilgili olarak 6 kişilik gazete kadromuza 8 kişi daha  ekledik. Başa baş bile değil eksideyiz. Kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz ama Basın İlan Kurumu, tüm şartları yerine getirmemize rağmen Demokles’in kılıcı gibi Anadolu medyasına komik cezalar çıkartıyor. Birlikte bir yol bulmalıyız, hep birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı. 

2eb916d5-cd44-4873-85a9-ab836e9d87ca

Yeni modeller üretilmeli

Yerel medyanın yeni gelir modelleri yaratması gerektiğini söyleyen Bursa Muhalif Gazetesi Kurucusu Ozan Kaplanoğlu, “Bursa siyasi anlamda daha gerici, uzun yıllardır AKP’nin yönettiği bir kent.. Biz haftalık gazeteye çıkarıyoruz. Bursa gibi bir yerde alternatif medyanın kendi imkanlarıyla ayakta kalması kendi  kolay olmadı. Avrupa Birliği, fonlarıyla ayakta kalmaya çalışıyoruz. Özellikle yerel medyanın yeni gelir modelleri, ayakta kalma modelleri üretmesi gerekiyor. Yerel medyanın bu etkinliklerle konuşulması, deneyimlerin paylaşılması çok önemli... Ayakta kalmamız için sırtımızı okuyucuya yaslamamız gerekiyor. Okuyucuyla ayakta kalabiliriz” açıklamalarında bulundu.

9d9e15f7-7caa-4e79-a94a-07ea474f2461

İzmir misyonunu kaybediyor

İzmir’de uzun yıllardır TV olmamasının önemli bir sorun olduğunu kaydeden Bir TV Genel Yayın Yönetmeni Ümit Yaldız, “Geleneksel televizyonculuğun oldukça eskidiğini deneyimliyoruz. Televizyon; 50 yaş üzerine hitap eden, henüz tedavülden kalkmasa da miladını yavaş yavaş dolduran  bir medya.... İzmir özelinde yaşadığımız sorunlar da var. Bir dönem 4-5 televizyona ev sahipliği yapmış İzmir'de tek bir televizyon olmanın ne yazık ki sevincini değil, utancını yaşıyoruz. Bu bir ihtiyaç...  Eskiden İzmir’de eve; ekmek, süt, Yeni Asır alınırdı. Hem gazetenin kendiliğinden eskimesi hem yandaş ve kutuplaşmalar sebebiyle yok. Eskiden, yerel ölçekte güçlü ulusal gazetelerin ilaveleri olurdu, pek çoğu kapandı. Onun yerini irili ufaklı internet haber siteleri aldı. Bağımsızlığı göremiyorum. Tek düzelik, sığlık var..  İzmir, çok sesli, demokrat, öncü, ilklerin şehri olma misyonunu  giderek kaybediyor. Uzunca süredir televizyon olmaması başı başına bir meseledir.  Başaracağımıza eminim ama çok zorlanacağız” diye konuştu.

19020e00-03ff-4b90-b85f-411578dfc384

Niteliksizliğe önlem alınsın

Ege’de Sonsöz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Yapar ise sektörde istihdam ve nitelikli gazetecilik sorununa dikkat çekti. 

Yapar, şöyle konuştu:

“İstihdam en büyük sorunlardan biri...İletişim fakülteleri sayısı arttı ama İzmir dışındaki çoğu yeni kurulan üniversitelerde doğrudan bölüm ataması yapılmıyor. Öğrenci mezun olurken hala ne olacağına karar vermemiş oluyor. Mezun olanların büyük bölümü bu işi yapmıyor. Gazetecilik deneyimi olmayan, meslekle alakası olmayanlar bu işi yapıyor. Gazeteci olarak görünenlerin gazeteci olması, bu işi niteliksiz insanların yapması gibi bir sorun var. İzmir’de internet sitesi adı altında, belediyelerin kapısına dayanan 200’e yakın isim var. Bilişim suçlarıyla ilgili yasanın düzenlemesi gerekiyor. Medyayı, sadece hostingle, siyasetçileri tehdit edip şantaj yapmaya doğru kullanan insanlardan kurtulmalıyız. Belediye başkanı karşısında sadece 20 kişi görürse 20 kişiye destek verir, 120  kişi görürse planlamasını ona göre yapar. Bilişim suçları ile internet yasasının aynı anda devam etmesi gerekiyor. Şartları taşımayan internet sitesi erişim sağlayıcıları birliği kararıyla banlanmalı.”

8fbdcec7-592c-4b02-8c05-241e87e095c3

Benim hakkımı çalmak

Can Radyo Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Kafalı da şunları söyledi:

“Basın toplantısına gidiyoruz, herkes kahvaltıya geliyor, haber yazan 3 kişi var. Geriye kalan 120 kişi o 3 kişinin haberini kopyala yapıştır yapıyor. Bu, heves kırıyor. Ama kapatma değil de bu konuda politikacıların baskı altına alınması gerektiğini düşünüyorum. İkna edebiliriz. İşini düzgün yapan insanlar zaman içinde ayrılacak ama kısa vade için politikacıları baskı altına alsak daha iyi olacak diye düşünüyorum. Basın İlan Kurumu başka bir problem... Benim bulduğum reklamdan pay kesiyor. Bizim bu konuda bir araya gelip bir şey yapmamız gerekiyor. Bence bunu dillendirmemizde fayda var, bu benim hakkımı çalmaktır. Bağımlılık-bağımsızlık konuştuk, ekonomik sıkıntılar var tabi ki ama biz gazeteci olarak bile ülke gündeminde ne var diyerek açıp Twitter’a bakıyorsak şapkayı önümüze koymak lazım."

Yerel medya güvenilir mi?

Ege Bölgesi’nde birkaç yıl önce yaptıkları araştırmada medya için ‘güveniyorum’ ve ‘çok güveniyorum’ oranının yüzde 8.7 çıktığını söyleyen Ümit Yaldız, “Medyanın finansmanını belediyelerin elinden alamadığımız sürece başarıya ulaşmak mümkün değil. Belediyelerin finanse etmeyeceği bir model üzerinde arayışta olmalıyız” diye konuştu.

İz Medya Yayınlar Koordinatörü Murat Attila medyaya güven konusunda yerel medyanın ayrı tutulması gerektiğini ifade etti. İzmir’de yerel medyanın önceki dönemlere göre şu an daha güçlü olduğunu dile getiren Attila, “İzmir yerel basınının yaptığı haberler şehrin siyasi, ticari gündemini belirliyor. Doğru bir yerde olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

e60a9c69-35e3-42d2-897f-2be3b38d58e4

Başarı öyküsünü anlattı

Murat Attila yaptığı konuşmada ayrıca İz Medya’nın deneyimlerini de aktardı. İz Medya’nın şu an devlet desteği olmadan yayın hayatını sürdürdüğüne dikkat çeken Attila, “Bunda, genç gazete sahibimizin çok büyük etkisi var. Ümit Kartal, bu işe bir hedef, bir yol bulmak uğruna çıktı. Çok genç ve dinamik ekibimizle aynı yola baş koydu. Ekibimiz çok ciddi fedakarlıklarda bulunuyorlar. Başarımızın temelinde bir kurucunun göstermiş olduğu irade, çizdiği yol, çalışanların bu iradeye ortak olması ve ellerinden gelen fedakarlığı ve cansiperane çalışması var... İz Medya olarak 6 ayrı mecrada faaliyet gösteriyoruz. Günlük gazetemiz var, internet sitemiz var, aylık tematik dergi, Web TV, her ay kitap çıkardığımız yayınevimiz var, etkinlik ajansımız var. Bir tarafta lastik patlayınca diğer taraftan destek alıyoruz.  Altısının bir araya gelince yarattığı sinerjiyle başarmaya çalışıyoruz. Toplu sözleşme imzalayan 3 yerel gazeteden biriyiz, Basın İlan Kurumu’na müracaatımız var ve 9 ayımız kaldı. Yola çıkarken yaptığımız konuşmalarda örgütlülüğün, işbirliğinin değerine inandık. Amacımız bir network yaratabilmekti, bunun için BAMAD’ı kurduk, pek çok yerel medya ile işbirliği yaptık, Basın Konseyi’ne üye olduk, Gazeteciler Cemiyeti ile işbirliği yaptık, deprem felaketiyle ilgili Türkiye’ye örnek olacak kampanya gerçekleştirdik. Bu kampı yapabilmemizin temel nedeni bu ilişkiler ağıdır” açıklamalarında bulundu.