Gizem TABAN ŞEBER/ İZGAZETE - Hamas önderliğindeki Filistinli örgütlerin İsrail’e sızma girişimleri sonucunda İsrail ve Filistin arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar sürüyor. Son olarak Gazze’deki hastaneyi bombalayarak yüzlerce sivilin ölümüne sebep olan İsrail’e tepkiler dinmiyor. Türkiye’de pek çok kesimin protesto ettiği İsrail’e bir tepki de İzmir Barosu’ndan geldi.
İzmir Barosu Merkez Binası önünde toplanan avukatlar, Filistin halkı ile dayanışma içinde olduklarını belirterek ‘Katil İsrail, Filistin’den defol’ sloganları attı. İsrail’i ve saldırılarına sessiz kalan ülkelere tepki gösterilen basın açıklamasını İzmir Barosu Başkanı Avukat Sefa Yılmaz okudu. Basın açıklamasına İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Aykut Akdemir, Çevre Mühendisleri Odası Bilim Danışma Kurulu Üyesi Helil Kınay, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Uğur Toprak, KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Necip Vardal ve sol-sosyalist partilerin üyeleri de katılarak destekledi. Açıklamanın ardından ‘Barış Nöbeti’ tutan avukatlar, sonrasında ise İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından gerçekleştirilecek eylem için Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüdü.

Kıyıma karşı çıkmak zorunluluktur

İsrail’e ve saldırılarına sessiz kalan ülkelere tepki gösteren İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, şunları söyledi: “7 Ekim’den bugüne dünyanın gözünün önünde bir katliam yaşanıyor. Dünyanın demokrasi havarisi olan ülkeler ise bu katliama göz yumuyor ve izliyor. Bu açıklamayı yapmayı bir zaruret olarak gördük. Günlerdir Filistinliler dünyanın gözü önünde soykırıma uğrarken, savaş ahlakının ve asgari harp kurallarının, aynı dünyanın gözü önünde kanlı ve korkunç bir gösteriyle sistematik olarak çiğnenmesine tanıklık ediyoruz. Tüm bunlar olurken, evrensel insan haklarını tesis etmekle görevli uluslararası örgütler ve dünya, ne yazık ki sessiz… Kadınların, çocukların, hasta ve savunmasız sivillerin öldürüldüğü yerde sessizliği seçmek işlenen savaş suçuna bilerek ve isteyerek ortak olmaktır. Filistin’de yaşanan kıyıma karşı çıkmak her türlü inançtan ve her türlü farklılıktan bağımsız şekilde insan olan herkesin yükümlülüğü ve artık zorunluluğudur. Filistin halkına karşı işlenen bu katliamı kınıyoruz.”