Batuhan KAYA/İz Gazete- “Personel fazlalığı” gerekçe gösterilerek işten çıkartılan İZDOĞA ve İZENERJİ işçileri, 50 kişilik bir grupla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın makamının da bulunduğu Egemenlik Evi önünde basın açıklaması düzenledikten sonra oturma eylemine geçti. İşten çıkartılan İZDOĞA ve İZENERJİ işçileri adına basın açıklamasını, eski İZENERJİ işçisi Sertan Çalgıcı okudu.

Çalgıcı açıklamasında, “Bizler, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZDOĞA ve İZENERJİ şirketinde çalışan ancak seçimler sonrasında "personel fazlalığı gibi mesnetsiz gerekçelerle başlayan işten atma furyaları sonucu işinden edilen belediye emekçileriyiz. Aramızda deneme süresi içerisinde işine son verilenler de deneme süresi geçmiş olmasına rağmen ""Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi' nedeniyle işten çıkarılanlar da var. Kimimiz iş başvurumuzun ardından yıllarca bekledik, kimimiz yıllarca çalıştığımız iş yerlerimizdeki İşlerimizi bırakarak, haklarımızdan vazgeçerek belediye şirketlerinde iş başı yaptık” ifadelerini kullandı.

Sizi işe Tunç Soyer aldı

Kendilerine, “sizi işe Tunç Soyer aldı” dendiğini kaydeden ve sosyal demokrat bir belediyede işe girdiklerini zannettiklerini söyleyen Çalgıcı, “İşten çıkarıldığımızın haberini, kimimiz masal evlerinde öğrencilerimizle dersteyken kimimiz eşya taşırken, kimimiz ise personel kartlarımızı teslim almaya gittiğimizde öğrendik. Yakın tarihlerde düğünü olan arkadaşlarımız var ve bu mutlu günleri öncesinde işsiz kaldılar. Yine içimizde kredi borcu olan, eşi işsiz ve çocuklarına bakmakla yükümlü olan arkadaşlarımız var. Bir arkadaşımız engelli olarak işe alındığı halde işine son verildi. “Bize "Sizi işe alan biz değiliz, Tunç Soyer aldı." deniyor. Ancak kartlarımızın arkasında Sayın Cemil Tugay'ın adı ve imzası var. Bizler CHP'li "sosyal demokrat" bir belediyede iş başı yapmak adına evraklarımızı eksiksiz teslim ettik. Seçimden önce iş başı yapan arkadaşlarımız ve seçimden sonra iş başı yapan arkadaşlarımızla birlikte yine CHP'li "sosyal demokrat" bir belediyenin şirketlerinde iş başı yaptık” dedi.

Bu nasıl sosyal demokratlık?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay’a “Onlarca işçiyi haksız yere işten çıkartmak nasıl sosyal demokratlık” sorusunu yöneten Çalgıcı “Şimdi soruyoruz! Bizleri haksız yere işinden etmek, nasıl bir sosyal demokratlık? Belediye'nin yanlış yönetildiği iddia edilen personel planlamasından ve bütçe problemlerinden güvenceli bir iş umuduyla kamu hizmeti yapmak adına işe giren bizler mi sorumluyuz? Bizler, haksız yere çıkarıldığımız işlerimize geri dönmek ve İzmir halkına hizmet üretmek istiyoruz. Buradan belediye başkanımız Cemil TUGAY başta olmak üzere, CHP İzmir İl Örgütü'ne ve belediye bürokratlarına sesleniyoruz! Bizleri işlerimize iade edin!” şeklinde konuştu.

İşlerine dönene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Çalgıcı şöyle konuştu:
"İZDOĞA ve İZENERJİ işçileri olarak bir araya geldik, işe dönüş mücadelemizi ortaklaştırdık. İşlerimize dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz! Bugünden itibaren Egemenlik binası önünde başlattığımız eylemimizle birlikte çalışma arkadaşlarımız ve İzmir halkının desteği ile işimize geri dönene kadar buradayız!”

Kaynak: Haber merkezi