Gizem TABAN ŞEBER/İZ GAZETE- İYİ Parti İzmir Başkanlığı, Bayraklı Şehir Hastanesi’ne ilişkin sorunlara dikkat çekmek ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılmasına ‘Dur’ demek için basın açıklaması yaptı. İYİ Parti İzmir Milletvekili ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale’nin katılımıyla Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinikleri girişinde yapılan basın açıklamasında İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, İYİ Parti ilçe başkanları, sağlık emekçileri ve vatandaşlar yer aldı.

Müsaade etmeyeceğiz

Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve diğer devlet hastanelerinin kapatılmamasını ve depreme dayanıklı hale gelmesi için güçlendirme yapılması gerektiğini belirten İYİ Parti İzmir Milletvekili ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale, “Burada inşalar gelip tedavi oluyordu. Esnaf buradaki ekosistem üzerinden kendi evine ekmek götürüyordu. Sağlık çalışanları bütün düzenini buna göre kurmuştu. Bütün itirazlara rağmen artık dünyada çağdışı sayılan şehir hastanesi için hastamızı, sağlık emekçimizi ve esnafımızı kurban verdik. Burada kapatılan devlet hastanelerin çok önemli rolü var. Burası bölge halkına sağlık hizmeti veriliyor. Eğer depreme dayanıksızsa yapılması gereken daha da güçlendirilmesidir. Bütün dünya küçük ve orta ölçekli hastanelere gidiyor. Bizler sağlık çalışanlarını, hastane etrafındaki esnafı, eczaneleri düşünmek zorundayız. 77 yaşındaki babam buraya yürüyerek gelecekken artık 25 kilometre uzaklıkta her gün bir sürü altyapı problemini üzülerek okuduğumuz Bayraklı Şehir Hastanesi’ne gitmek zorunda kalıyor. Devlet hastanelerinin rant uğruna kapatılmasına şiddetle itiraz ediyoruz. Vatandaşlarımız için, hasta yakınları, sağlık emekçileri için esnaf için itiraz ediyoruz. Bozyaka Devlet Hastanesi başta olmak üzere devlet hastanelerin kapatılmasına bir rant uğruna kurban edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.  Bu konuyu daha önce mecliste gündeme getirdim, gündemde tutmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Siyasi partilere seslendi

Siyasi partilere çağrıda bulunan İYİ Partili Özlale, “Konu halk sağlığı olunca bütün partilerin bir araya gelmesi lazım. Tüm partilere seslenmek istiyorum. Burada vatandaşların sağlığı söz konusu, sağlık emekçilerin rahatı söz konusu. Esnafımızın eve ekmek götürebilmesi söz konusu. Gelin bütün dünyada rafa kaldırılmış olan, hiçbir işlevi olmayan hele Türkiye’de iktidarın yakınlılarına rant sağlama dışında hiçbir işe yaramayan şehir hastanelerinden vazgeçelim. Bozyaka başta olmak üzere bütün devlet hastanelerini güçlendirelim ve yaşatalım. Burası eskiden olduğu gibi bölge halkına hizmet etmeye devam etsin. Esnafımız para kazanmaya devam etsin. Sağlık emekçileri düzenlerini bozmak zorunda kalmasın” diye konuştu.

Büyükşehir’in kararına destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hastanenin güçlendirilerek hizmete devam etmesine ilişkin kararına destek veren Özlale, “İzmir Büyükşehir Belediyesi aslında bir plan çerçevesinde buranın güçlendirilerek daha da büyütülerek İzmir’de devam etmesini onayladı. Sonuna kadar destekliyoruz. O yüzden bizim burada özellikle büyükşehir meclisinde üyesi olan bütün partiler olarak Bozyaka olmak üzere devlet hastanelerini sahip çıkmamız gerekiyor. Sağlık Bakanlığı bütçesinin yüzde 10’u şehir hastanelerine gidiyor. Şehir hastaneleri defalarca depreme karşı güçlendirilmek zorunda kaldı. Geçenlerde su bastı. Bir sürü altyapı problemi var. Burası halk sağlığı meselesidir. Tüm partililer duyarlı olmalıdır” açıklamalarında bulundu.

Yargıda darbe oluyor

İYİ Partili Özlale, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.  Yargıtay’ın, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına değerlendiren Özlale, “Yargıda bir darbe olmaktadır. Bu artık Anayasa Mahkemesinin verdiği kararın doğru ya da yanlış olduğu meselesi değildir. Bu artık bir mahkemenin verdiği karara uymama meselesidir. Bu tamimiyle yargı darbesidir. Dün Yargıtay binasına giderek protesto etmiştik. Yargıtay’ın verdiği bu kararı şiddetle protesto ediyorum. Bugün Türkiye’de hukuk sağlık, eğitim gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin üzerine oturduğu temel yapı taşları sarsılmaktadır, yıkılmaktadır. İYİ Parti olarak buna izin vermeyeceğiz” dedi.

İtirazım çalışana değil

Özlale, ‘Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir’de ‘bankamatik memurlar’ hakkında açıklama yaptınız, elinizde belge var mı?’ sorusunun yöneltilmesi üzerine ise şunları söyledi:

“Ben bir işçi çocuğuyum, işçi emeklisi bir babanın evladıyım. Dolayısıyla alın terinin ne demek olduğunu bilirim. Hiçbir şekilde belediyede, herhangi bir yerde çalışan, çalıştığının karşılığını alan birisine karşı çıkmam. Onun benim başımın üzerinde yeri var. Geldiğim zaman ben ücretler başta olmak üzere çalışanların çalışma koşullarını iyileştirmek için harekete geçeceğim. Benim orada itiraz ettiğim şey, hepimiz biliyoruz ki Türkiye’de belediyeler de dahil olmak üzere birçok insan çalışmadan, işe gitmeden, alın teri dökmeden para kazanıyor. Benim itirazım buna. Benim itirazım çalışana, Büyükşehir’de size hizmet eden birisine değil. Onun başımın üzerinde yeri var. Benim itirazım sizlerin de bildiği, İzmirlilerin sokaklarda dile getirdiği bir şey… Ben burada hiçbir emek göstermeden, çaba göstermeden, hizmete katkı vermeden oturduğu yerden çalışan, para kazanan insanları kast ediyorum. Kanıt ortaya koyarız, merak etmeyin.”

Kılıçdaroğlu yorumu

CHP Kurultayı’nda önceki genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Sırtımda hançerlerle seçime girdim’ açıklamasının hatırlatılması üzerine Özlale, “Ben bizi kastederek söylediğini düşünmüyorum, umarım da ben haklıyımdır. Benim geçmişte Kemal Bey’i eleştirdiğim dönemler de oldu ama Türkiye’nin Cumhuriyeti kadar eski 100 yıllık koca bir çınarın 7’nci genel başkanıdır. O yüzden buradan hem CHP Kurultayı’nda alınan kararın bütün ülkeye ve CHP’ye hayırlı olmasını dileyelim hem de aynı zamanda Kemal Bey’e bu ülkeye yaptığı iyi hizmetler için teşekkür edelim” ifadelerini kullandı.

Adaylarla ilgilenmiyorum

Özlale, ‘Tunç Soyer’i karşınızda aday olarak görmek ister misiniz? Sizce Soyer kolay bir aday mı?’ sorularını da şöyle yanıtladı: “Ben İzmir’in gördüğü en iyi, en donanımlı birkaç belediye başkanından birisi olmak istiyorum. 18 yaşında bir oğlum var, İzmir’in sokaklarında dolaştığı zaman ‘Senin baban buraları yaptı, bu hizmetleri buraya getirdi’ denilmesini istiyorum. Çok iyi bir belediye başkanı olacağımı biliyorum. Ben ne AK Parti ne de CHP adayı ile ilgilenmiyorum. Her zaman siyasi rekabet o şehre hava, hizmet yarışı getirmiştir. Ben İzmir’de iki parti arasında geçecek bir seçimdense üç tane iyi adayın çıktığı, seçmenin de hangisini tercih ederse etsin günün sonunda İzmir’in kazanacağı bir seçim olmasını istiyorum. O yüzden ben bu iddia ile ortaya çıktım, seçildiğimde çok iyi bir belediye başkanı olacağım. O yüzden de ne AK Parti’nin ne de CHP’nin hangi adayı çıkaracağını çok fazla merak etmiyorum. Bu şehir için, İzmir için kimler olumlu şeyler yapmışsa onlara teşekkür eder, o işleri devam ettiririz. Eksik gördüğümüz şeyleri yapmayı bırakırız, daha iyi bir hizmet için elimizden geleni yaparız.”