Gizem TABAN/İZGAZETE- İYİ Parti İzmir 3. Olağan İl Kongresi, Celal Atik Spor Salonu’nda gerçekleşiyor. Mevcut İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’ın aday olmayacağı kongrede İl Başkanlığı için; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun desteklediği öne sürülen Ülkü Doğan ile İYİ Parti Genel Merkez Teşkilat Koordinatörü Ömer Karakaş ile İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın desteğini aldığı ileri sürülen Sinan Bezircilioğlu yarıştı.

YENİ BAŞKAN BELLİ OLDU

İl Başkanlığı için Ülkü Doğan ile Sinan Bezircilioğlu’nun yarıştığı kongrede kazanan Bezircilioğlu oldu. Sonuçların belli olmasının ardından salondaki partililer alkışlar eşliğinde ‘İzmir el ele’ sloganı attı.

Toplamda 657 delege oy kullandı, 5 oy geçersiz sayıldı. Ülkü Doğan 319 oy alırken, Sinan Bezircilioğlu 333 oy alarak yeni il başkanı oldu.

sinan bz

"BERABER DEVAM EDECEĞİZ"

Kongrenin sonunda konuşan yeni il başkanı Bezircilioğlu, “İnşallah İzmirimiz için, İYİ Partimiz için hayırlara vesile olsun. Kaldığımız yerden hep beraber İYİ Parti ailesi olarak devam edeceğiz. Hiçbir sıkıntımız yok bundan sonra da iktidar yürüyüşümüze devam edeceğiz” dedi.

Salondaki coşkulu kalabalığa seslenen Yeni İl Başkanı Bezircilioğlu, “Bugün bana ve ekibime gösterdiğinizi teveccühten dolayı son derece müteşekkirim. Sağ olun, var olun. Zaman, birlik ve beraberlik zamanıdır. Önümüzde çok önemli bir seçim var ve çok kısa bir süre var. Birlik ve beraberliği kısa zamanda tesis edip tek yumruk olarak, İYİ Parti İzmir ailesi olarak yolumuza devam edeceğiz. Tüm ilçelerde ziyaretlerimde bir söz vermiştim; sözlerimin arkasındayım, ‘Bana oy veren vermeyen her kim varsa, Allah nasip ederse, iyi ki de Sinan Bezircilioğlu il başkanı oldu’ dedirtmemiz lazım demişti. Herkesi kucaklayacağız, kimseyi ötekileştiremeyeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız” diye konuştu.

KONGREDE NELER YAŞANDI

Toplamda 671 delegenin oy kullanacağı kongre blok liste ile gerçekleşecek. Divan Başkanlığını TBMM İYİ Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın yaptığı kongrede; Doğan taraftarlarının sarı renkli, Bezircilioğlu taraftarlarının ise mavi renkli fular taktığı görüldü. Kongre salonu parti ve Türk bayrakları ile donatıldı.

kongre

KİMLER KATILDI?

Kongreye; TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekilleri, Tire Belediye Başkanı İYİ Partili Salih Atakan Duran, Mevcut İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet Yıldız, siyasi partilerin temsilcileri ve İYİ Partililer katıldı.

Kongre salonu, adayların salona girmesiyle hareketlendi. Ülkü Doğan’ı destekleyen partililer ‘Ülkü başkan’ sloganı atarken Sinan Bezircilioğlu taraftarları ise ‘Sinan başkan’ sloganları attı. Milletvekilleri; Dervişoğlu ve Çıray ise alkışlarla karşılandı.

erhan usta

‘BİRBİRİMİZE TUZAK KURAMAYIZ’

Kongre, Divan Başkanı TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın konuşmasıyla başladı. İYİ Partili Usta, şunları söyledi: “Kongrenin açılış konuşmasını yapan divan başkanı Erhan Usta, “Partimizi 2023 seçimlere taşıyacak kadrolarımıza ve görev alacak her kardeşime başarılar diliyorum. Kongrelerimizin birlik ve beraberliği artıracağına inanıyorum. Biz burada aynı bayrak altında bulunan kişiler olarak birbirimizin emeğinden eminiz; kısır çekişmeler uğruna birbirimize tuzak kuramayız. Kongremizi kim kazanırsa kazansın, kazanan İYİ Parti olacaktır.”

hüsmen kırkpınar

‘KAZANAN İYİ PARTİ OLACAK’

Mevcut İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar “Siz değerli dava arkadaşlarım ile bugün vedalaşacağım ancak Ülkü Kardeşim ve Sinan Kardeşim, birazdan sandıkta yarışacak, bu tatlı rekabetin sonunda bir kardeşimiz benim terk ettiğim koltuğa oturacak ve kazan İYİ Parti olacak. Sayın Genel Başkanımızın azim ve kararlılığı ile mücadeleye devam ediyoruz. Genel Başkanımız ilçe ilçe, , il il gezerek ‘Millet Bizi Çağırıyor’ diye yola çıktı ve 2023’te hangi tarih olursa olsun hiç fark etmez biz İYİ Parti olarak İzmir’de de Türkiye’de de birinci parti olacağız” dedi.

aytun çıray

‘KİMİ SEÇERSENİZ SEÇİN…’

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray da şunları söyledi: “Şunu memnuniyetle ifade etmeliyim ki İzmir İl Başkanlığı üçüncü olağan kongremizin icra edileceği kongre sürecine kadar çok medeni bir yarış süreci olduğunu izledim. İnşallah kongremiz de başladığı gibi böyle medeni bir yarışla bitecektir. Bu çok adaylı medeni mücadele, partimizin iktidara yürüyüşünün müjdesidir. O nedenle kırıcı olmadan tartışmalar olmasını doğal kabul ederim. Kongrelerimiz demokrasi arenalarıdır. Buradan herkes söyleyeceğini söyler, söylemelidir de. Ancak son sözü siz teşkilatlarımız ve delegelerimiz söyler. Ben her İYİ partilinin karar verirken önce büyük Türk milletini, sonra da partimizi ve genel başkanımızı düşünerek karar vereceğinden en ufak şüphe duymuyorum. Sizler, Türkiye’nin kaderini avuçlarınıza almış sağduyunun asıl temsilcilerisiniz. Kararınız ne olursa olsun saygı değerdir. Kimi seçerseniz seçin onunla çalışmaktan şeref duyacağız. Kötü niyetli nifakçılar bizim birliğimizi ve dirliğimizi bozamazlar, bozamayacaklar. 5 yıla yakın süredir Sayın Grup Başkan Vekilimiz ve İzmir Milletvekilimiz Müsavat Dervişoğlu ile birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmadan memnuniyetimi kalben söylüyorum. Bugüne kadar partimizle ilgili kamuoyunda hiç tartışmadık. Bugüne kadar böyle oldu, bundan sonra da böyle olmaya devam edecek. Çinliler beddua edeceklerinde ‘İlginç zamanlarda yaşayın’ derler. Bizim siyasi yaşamımız ilginç zamanlarla doldu. Eğer İYİ Parti olmasaydı, Meral Akşener gibi bir lider olmasaydı Türkiye bu seçimleri kazanıp kazanamayacağını konuşamayacaktı” dedi. Çıray’ın “Sizden bir ricam var, hepinizin ayağa kalkıp Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’e selam göndermenizi rica ediyorum” sözleri üzerine tüm salon alkışlarla ayağa kalktı. Son olarak Çıray, “Başaracağız, başaracağız, başaracağız!” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

müsavat dervişoğlu

‘SÜREÇ MANİPÜLE EDİLDİ’

“İzmir 3. Olağan kongremizin başta ülkemize, İzmir’imize, mensubu olmakla şeref duyduğumuz iyi partimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diyerek sözlerine başlayan TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, kongre sürecinde manipülasyon ve ayrıştırmaya yönelik hamlelerin yaşandığını belirterek, şöyle konuştu: “Kongre dönemleri netameli süreçlerdir. Süreç doğu yönetilmezse taraftarlaşma olur, gruplar birbirine karşı destek açıklamalarında bulunur. Bazısı bu süreci eğlence gibi görür, olmayan tartışmalar varmış gibi güncellenir. İzmir’in 30 ilçesi vardır, İzmir hem Türkiye hem Türk Milleti için birliğin beraberliğin sembolüdür. O sebeple burada, ‘o parti, bu parti’ ayrımı bile yaşanmaz. İzmir bir’dir, bütündür. İzmir’in bütünlüğüne kimse zarar veremez. İYİ Parti, ayrıştırmak, kutuplaştırmak için kavga için kurulmuş bir parti değildir. Sayın Meral Akşener’in önderliğinde büyük milletimizi kucaklamak için kurulmuş bir partidir. İYİ Parti’nin siyasetine hakim olan ketumiyet değil, arka kapılarda atılan kulisler değil, önceliğimiz her zaman samimiyettir. Biz rekabeti iş birliği içinde gülerek ve konuşarak yaparız. Bu güzel duyguların arasına zaman zaman farklı şeylerin girdiği de olmuştur ama ben uzunca dönemdir İzmir’de siyaset yapan bir arkadaşınız olarak bunu yadırgamıyorum. İzmir’de ‘o ilçe, bu ilçe’ yok. Bu kongre bugün bitecek, sandıklar açılacak, seçilecek olan il başkanımız da 30 ilçenin il başkanı olacak. Süreci, manipüle etmek amacıyla yanlış bir iş yapıldı. Destek açıklamaları yapıldı, arkasında ne olup bittiğini araştırdım, arkasından başka bir şey çıktı. Hiçbir ilçe başkanı arkadaşımı konuyla ilgili mesul tutmuyorum, kararlarına sonuna kadar saygılıyım ama süreci manipüle etmeye yönelik birtakım adımların atılmış olması durumunda bunu yadırgadığımı ifade etmek isterim. Biz İYİ Parti olarak, Türkiye ile ilgili önemli bir mesele gündem geldiğinde; yetkili kurullarımızı toplayıp soruyoruz ve ortak karar veriliyor. İYİ Parti’nin içinde bir kişinin tek başına alacağı hiçbir karar yoktur. İYİ Parti’nin içinde kimsenin tek başına dayatacağı hiçbir karar yoktur. Yetkili kurullar toplanır, o karar verilir. O karar kurumsal bir karar dönüşünce de hepimiz ona uyarız. Biz, ‘tek adam karar veriyor, memleket felakete gidiyor diye kurulduk. O yüzden kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet diyoruz.”

‘BİRİLERİNİN AYRIŞTIRDIĞI KONGRE’

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Dervişoğlu’nun İl Başkan Adayı Bezircilioğlu ile ilgili sözleri ise tepki aldı. Dervişoğlu, “Bu güzel salon u şereflendiren hepinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Ama kongre, konuşulacak bunlar… Bir şey yapıp altını süpüremeyiz. Hiçbir şeyi konuşmadan, tartışmadan yapamayız. Ben il başkan adaylarından bir tanesini bu zaman kadar sadece bu salonda gördüm. Bu da olabilir ama bunun doğru yürütülmesi icap eden bir süreç olduğunu düşünüyorum. Sakın bana gelip şunu demesin; ‘Ben il yöneticisiydim, şu ilçede belediye meclis üyesi adayıydım’ demesin, ‘Senin tanıman lazım’ demeye getirmesin. Ben yönetimle toplantı yaparken de görmedim, Urla’da seçim çalışması yaparken de bu arkadaşımızı görmedim. O kardeşimi de seviyorum, takip ediyorum onda beis yok ama ben sürecin yanlış yönetildiğini, yanlış yürütülen sürecin başka sıkıntıları da beraberinde getireceğini söylüyorum. Elbette demokratik bir ayrış olacak ama bu kongre birilerinin ayrıştırdığı bir kongredir, o yüzden bu kongrede İzmir birliktelik ortaya koymalıdır. Ben bir demokrasi aşığı olarak, bir İzmir sevdalısı olarak konuşuyorum, ben dava arkadaşlarını bağrına basmak kucaklamak isteyen bir arkadaşınız olarak konuşuyorum. İzmir’in 30 ilçesi var, 12 ilçemiz Sinan kardeşime destek açıklaması yaptı, saygı duyuyorum. Bunda bir beis görmüyorum ama İzmir’in 30 ilçesi var…” ifadelerini kullandı, bunun üzerine salonda tansiyon yükseldi. 

tansiyon yükseldi

TANSİYON YÜKSELDİ

Bezircilioğlu’nu destekleyen partililer Dervişoğlu’na tepki gösterdi. Kısa süreli gerginliğin ardından taraflar sakinleşti, Divan Başkanı Usta da salondakilere uyarıda bulundu. Salondaki gerginliğin azalmasının ardından Dervişoğlu, ‘Kongreden İzmir’in 30 ilçesine hizmet edecek bir il başkanı çıkacağına inanıyorum’ diyerek sözlerini bitirdi. 

sinan bezircioğlu

‘BÜYÜK GURUR VE ONUR’

“Ben de sizler gibi partimizin bir neferiyim” sözleriyle açıklamalarına başlayan adaylardan Sinan Bezircilioğlu, “İlk gününden beri bu iyilik hareketinin içindeyim. Partimize ilçe teşkilatında çalışarak başladım. Bugün bu kurultayınızda karşınıza il başkanı adayı olarak çıkmak benim için çok büyük onur ve gururdur. Türkiye’nin birinci partisi olma yolunda ilerleyen İYİ Partimizin Türkiye’nin üçüncü büyük ilinde il başkanı olarak görev yapmak kolay değil, biliyorum. Talip olduğum görevinde ciddi ve meşakkatli olduğunun bilincindeyim. İzmir’de tüm ilçe teşkilatlarımızla beraber hep birlikte bu zorlu görevinin üstesinden gelerek partimizi İzmir’de birinci parti yapacağız. Bu salonun böyle coşkulu, heyecanlı, tıklım tıklım olması da partimizin geleceğine dair umudumuza umut katmaktadır. Beş yıl önce hep beraber çıktığımız bu kutlu yolda aldığımız mesafeyi bu salondaki heyecan ve dinamizm göstermektedir. Bu dinamizm, iktidara giden yolun ayak sesleridir” dedi.

‘BAĞLILIĞIM VE SADAKATİM SADECE…’

Ülkenin kritik bir süreçten geçtiğini de hatırlatan Bezircilioğlu, şunları aktardı: “Ülkemiz bugün çok kritik bir süreçten geçiyor. Önümüzde çok önemli, yüzyılın seçimi var. 2023, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı. Yüz yıl önce olduğu gibi ülkemiz çok ciddi mücadeleye sahne olacak. Ve inanıyorum ki yüzyıl önce olduğu gibi bu ülkenin makus talihini değiştireceğiz. Mevcut iktidarı emekli ederek kurucu irademizle ülkemizin fabrika ayarlarını tekrar tesis edeceğiz. Bunu bu kadar emin olarak söylememin tek nedeni İYİ Partimizin varlığıdır. Bugün Türkiye’yi içinde bulunduğu durumdan çıkarak yegane hareket Genel Başkanımız Meral Akşener’in bir ışık yakarak kurduğu İYİ Partimizdir. Partimiz ciddi zorluklara göğüs gererek kuruldu. Ülkemiz için yegane ışığı, iktidarın en önemli alternatifi oldu. Biz partimize güveniyoruz, temellerimiz çok sağlam. Bir yanımızda kurucumuz, önerimiz cennet mekan Gazi Mustafa Kemal Atatürk var. Bir yanımızdaysa umutsuzluğa umut olan, çaresizlere çare, kimsesizlere kimse olan annemiz, ablamız Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener var. Bizim temelimiz çok sağlam, yıkılmaz. İktidara yürüyoruz! Mayıs ayı geldiğinde ülkemizde iyilik güneşi doğacak ve ampulün hiçbir değeri kalmayacak. Ülkemizi bu ucube sistemden kurtarmak en büyük hedefimizdir. Bunu gerçekleştirmek için partimizi İzmir’de birinci parti yapacağız. Çünkü bizim yarışımız partimizi iktidara taşıma yarışıdır. Çünkü iktidar İzmir’e yakışır. 30 ilçemizi de kucaklayacak, ayrım yapmayacak bir yönetim anlayışıyla samimiyet ve tevazu içinde çalışacak, teşkilatlarımızın emrinde olacağız. Biliyorum ki İYİ Partimiz teşkilatlarımızın omuzlarında yükselip başarıya ulaşacaktır. Parti üyelerimizin aidiyet duygusunu artırıp büyük bir aile, tek yumruk olarak partimizi İzmir’de birinci parti yapacağız. Bu kutlu mücadele ancak sahada kazanılır. Tabanda teşkilatımızın sonra da annemiz Meral Akşener’in emrinde olacağım. Başka da kimsenin emrinde olmayacağım. Bağlılığım ve sadakatim sadece ve sadece her şeyi borçlu olduğum genel başkanıma ve teşkilatıma olacaktır. Hedefim en az her iki bölgede de 9 milletvekili çıkarmaktır. Ve yerel seçimlerde de başta Büyükşehir olmak üzere en az 20 ilçemizde İYİ Parti’nin bayrağını dalgalandırmak başlıca hedefimizdir.”

ülkü doğan

‘BU YOLA ÇIKMA AMACIM…’

İl Başkan Adayı Ülkü Doğan ise, “Bugün gerçekleştirdiğimiz toyumuzun partimiz ve İzmir için çok önemli olduğunu görüyorum, biliyorum. İzmir’in seyrini değiştireceğiz. Salona bakıyorum da herkes burada… Dostlarım sevdiklerim, İYİ ailem burada… ben sizlerle 5 yıldır çok güzel, zor ama çok keyifli bir yol yürüdüm. Şimdi yeni bir yola çıkıyorum” dedi.  “Bu yola çıkarken amacım” diyerek 30 ilçeyi tek tek sayan Doğan, “Tüm ilçelerimizin sesi olmak” dedi. “İYİ Parti’yi iktidara taşıyacak olan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in İzmir’deki gücü olmak için bu yola çıkıyorum” ifadeleriyle konuşmasını sürdüren Doğan, “Benim en büyük desteğim dayanağım sizlersiniz. Bu ülkeye kadın eli değdiğinde onun güzelleşeceğini ve iyileşeceğini bildiğim için ilk günden itibaren Genel Başkanımızın yanındayım, izindeyim. Bize, ‘Parti kuramaz, seçme giremez’ dediler, partiyi kurduk, seçime girdik. Partim için sahada çalıştım. Birlikte çok çalıştık. Gece gündüz demeden çalıştık. Ve çabalarımız meyvesini verdi, çok değerli 2 milletvekilimizi Ankara’ya yolladık. Meclis’te grup kurduk, artık milletin sesi Meclis’te… Yerel seçimde belediyelerimiz oldu, göğsümüz kabardı. Daha da çok çalıştık. Birdik, bin olduk, bugünkü çabamız, bini milyonlar yapmaktır. Çıktığımız yol; İYİ Parti’yi iktidar, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i başbakan yapma yoldur” diye konuştu.

‘AYRIŞTIRMA DEĞİL BİRLEŞTİRME’

Doğan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bugüne kadar yaptıklarımızı biliyoruz, hepsini birlikte yaptık. Peki yarın ne yapacağız; hedefimiz belli, partimiz hem İzmir’de hem Türkiye’de birinci parti olana kadar daha çok çalışma hiç durmadan çalışmaya devam…Azim ve kararlıkla devam… Aynı Genel Başkanımız gibi…. Bizim hedefimiz birincilik. Türkiye’yi, İzmir’i iyi yapana kadar durmadan çalışacağız. Bir kadın genel başkanın partisinde bir kadın başkan olmak… Kusura bakmayın beyler, sizleri koltuklarınızdan kaldıracağız ama önce en tepedekini kaldıracağız. Daha çok çalışmalıyız. Tek bir şeye ihtiyacımız var bir olmak, bütün olmak…  Ayrıştırmak kolay, birleştirmek zordur. Amacımız birleştirmek, bir olmak…. Divan il başkanını açıkladığı andan itibaren, 30 ilçe başkanımızla birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. İlçe başkanlarımız farklı adayları desteklemiş olabilirler ama bugünden sonra birlikte olmak zorundayız, 30 ilçe başkanımızla büyük kurultaya birlikte gideceğiz. İki aday da partinin evladı, Sayın Sinan Bezircilioğlu’na başarılar diliyorum. Bizim arkamızdaki yegane güç teşkilatlarımız ve genel başkanımızdır. Ben il başkanlığına hazırım. Sizin liderliğinizi yapmayacağım, aranızdan geliyorum, sizinle beraber yürümek istiyorum. Delegemizin şaşmaz ferasetine güveniyorum.  Ne mutlu Türk’üm diyene!”

LİSTELER BELLİ OLDU

Konuşmaların sona ermesinin ardından oy kullanma işlemi başladı. Saat 17.00’da oy kullanma işlemi sone erecek ve sandıklar açılacak.Öte yandan iki adayın da yönetim kurulu, disiplin kurulu ve kurultay listesi belli oldu.

liste2

liste1

ADAYLAR OYLARINI KULLANDI

adaylar-1

adaylar2