Ermeni güçlerin Karabağ'da provokatif eylemlerini artırması sonrası Azerbaycan harekete geçti. Azerbaycan ordusu dün Karabağ'da antiterör operasyonu başlattı. Operasyonda Ermeni mevzileri bir bir yok edildi. Ermenilerin silahların tamamını bırakacağını açıklamasıyla birlikte ateşkes sağlandı.

Gerilim devam ederken, Karabağ'a bağlı Hocalı'da yaşayan Ermeniler Rus barış güçleri aracılığıyla şehri terk etmeye başladı. Bölgeden gelen görüntülerde aralarında çocuk ve kadınların da olduğu yüzlerce Ermeni'nin Hocalı'dan ayrıldığı görüldü. Hocalı'daki Ermeniler şehri terk etmek için havalimanı ve terminali kullanıyor.

 Ateşkes ilan edildi

Ermeni ayrılıkçıların silah bırakma kararını ilan etmesi sonrası, Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan ateşkes açıklaması geldi. Bakanlık, Azerbaycan'ın Karabağ'da başlattığı antiterör operasyonunun askıya alınması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Karabağ'da TSİ 12.00, bölge saatine göre 13.00 itibariyle ateşkes sağlanmış oldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da ateşkes anlaşmasının Rus barış gücünün de katılımıyla gerçekleştiğini belirtti.

Açıklamada şu detaylara yer verildi: "Karabağ'ın Ermeni sakinlerinin temsilcilerinin Rus barışı koruma birliği aracılığıyla talebi dikkate alınarak, 20 Eylül 2023 günü saat 13.00'te aşağıdaki koşullar altında yerel terörle mücadele tedbirlerinin askıya alınması konusunda anlaşmaya varıldı:
Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı kuvvetleri ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının oluşumları silahlarını bırakır, savaş mevzilerini ve askeri mevzilerini terk eder ve tamamen silahsızlandırılır. 

Aliyev'den ilk açıklamalar: Ermenilere gereken cevap verildi

 Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, antiterör operasyonunun ardından ilk kez canlı yayında açıklama yapıyor.

 Aliyev'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:
Sadece bir günde tüm görevler yerine getirildi, teröristler cezalandırıldı. Askerlerimiz zorlu coğrafi bölgelerde, zorlu şartlar altında başarıyla görevlerini gerçekleştirdi. Azerbaycan kendi egemenliğini yeniden sağladı. Ne yazık ki, operasyonlarda şehitlerimiz oldu.

Antiterör operasyonunda birliklerimizi başarı elde etti. Ermenistan'ın bıraktığı kanunsuz birlikler Karabağ'dan çıkarılmıştır. Karabağ’daki sivil halkın korunması için gerekli talimatlar tarafımdan verildi.

Operasyonlar sonucunda, düşmanın silah ve teçhizatının bir kısmı yok edildi. 10 Kasım 2020’de imzalanan ortak bildiriye aykırı olarak Ermenistan 3 yıl boyunca askeri güçlerini Karabağ’dan çekmedi.

Yasadışı Ermeni güçlerin, silahlarını bırakarak, topraklarımızdan çıkmaları ve askeri teçhizatlarını teslim etmeleri şartıyla operasyonun duracağını söylemiştim. Bugün saat 13.00'de ateşkes ilan edildi. Ne yazık ki karşı taraf ateşkese tam uymadı ve ateşkesten sonra da bizim mevzilerimizi hedef aldı. Ancak biz sözümüzü tuttuk.

Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Bunu tüm dünya böyle biliyor, Ermenistan da kabul edecektir.