Kuşadası ilçesindeki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın hemen girişinde yer alan 60 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde Zeus Mağarası'na yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüşün ardından ulaşılabiliyor.

Mağaranın içinde kayalardaki su sızıntısıyla oluşan gölet, yazın soğuk, kış aylarında ise ılık denebilecek su sıcaklığına sahip. Kayaçların mineral yapısı ve su sirkülasyonundan dolayı her zaman temiz olan su, turkuaz rengiyle görenleri büyülüyor.

Mağarayı ziyaret edenler, özel olarak kurulan platformdan mağarayı izleyip fotoğraflayabiliyor.

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürü Özcan Mersin, milli parkı ziyaret edenlerin büyük çoğunluğunun mağarayı da ziyaret ettiğini ifade etti.

Mağara için birçok hikayenin anlatıldığını aktaran Özcan Mersin, "Mitolojide göklerin kralı Zeus, denizler kralı Poseidon'dan korkarak buraya saklanmış. Bu nedenle burası 'Zeus Mağarası' olarak adlandırılmış. Hazreti İsa'nın annesi Meryem Ana da Efes'e giderken Samos Adası'ndan geçip burada dinlenmiş." dedi.

Mağaradaki suda yüzmenin yasak olduğunu belirten Mersin, "Her yıl boğulma ve ölüm vakalarıyla karşılaşmaktayız. Ziyaretçilerimizden bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Zeus Mağarası'na nasıl gidilir?

Zeus Mağarası'na ulaşım sağlanması son derece kolay olmaktadır. Mağara konum olarak Dilek Yarımadası Milli parkına varılmadan hemen 100 metre geride sol tarafta kalır. Dilek yarımadası Milli Parkına şahsi aracı ile ulaşım sağlayacak olanların öncelikle Aydın iline giriş yapmaları sonrasında da Kuşadası ilçesine giriş yapılması gerekmektedir. İlçeye giriş yapıldıktan sonra ise Davutlar veya Güzelçamlı beldesinden yönlendiren tabelalar vasıtasıyla milli parka ulaşım sağlanabilmektedir.

 Zeus Mağarasına ulaşım için toplu taşıma araçlarından da yararlanılabilmektedir. Bunun için ise Aydın'dan Kuşadası'na yahut Söke'ye giden toplu taşıma araçlarından yararlanmak gerekmektedir. Daha sonra da Davutlar veya Güzelçamlı beldelerine giden dolmuşlar vasıtasıyla milli parka gitmek mümkün olmaktadır.