Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) kongre takviminin açıklanmasıyla parti içi yarış başladı. CHP İzmir İl Örgütü’nde hareketli geçen mahalle delege seçimleri ise yine belediyelerin müdahalesine sahne oldu. Çiğli Belediye Başkanı CHP’li Utku Gümrükçü’nün, ilçe kongresinde oy kullanacak delegelerin belirlendiği mahalle delege seçimlerinden güçlü çıkmak amacıyla işçi alımı yaptığı iddia edildi.

80 kişi aldı

Başkan Gümrükçü’nü, çoğunluğu, delege sayısının fazla olduğu Ataşehir Mahallesi’nde olmak üzere 80 kişiyi Çiğli Belediyesi’ne ait Çiğli Gıda Şirketi’ne aldığı öne sürüldü. Başkan Gümrükçü’nün kamu gücüyle delege seçimlerine müdahil olmasının delegeler tarafından tepki aldığı belirtildi.

Baskı iddiası

Öte yandan Uğur Mumcu Mahallesi Muhtarı Hıdır Işık’ı darp ettiği iddiasıyla CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından tedbirli ihracı istenen Çiğli Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Ali Rıza Koçer’in de sürece müdahil olduğu öne sürüldü. Koçer’in disiplin süreci devam ederken parti içi konulara dahil olmasının delegeler tarafından rahatsızlık uyandırdığı aktarıldı. Başkan Gümrükçü ve Koçer ile ilgili, ‘Seçimde sahaya inmediler, delege seçimlerine kamu gücüyle müdahale ediyorlar, ev ev geziyorlar’ minvalinde eleştiriler olduğu, mevcut işçilere de baskı yaptıkları ileri sürüldü.

Aslanoğlu ve Polat ne yapacak?

Başkan Gümrükçü’nün sürece müdahalesi, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ile CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın belediye başkanlarının kamu gücünü kullanarak kongrelere müdahili olması konusundaki açıklamalarını akla getirdi. İl Başkanı Aslanoğlu, kamu kaynağını kullanarak seçimlere müdahil olunması halinde parti içi disiplin mekanizmasının çalıştırılacağına işaret ederken Milletvekili Polat ise böyle bir durumda belediye başkanlarının karşısında kendisini bulacaklarını dile getirmişti. Aslanoğlu ve Polat’ın konuyla ilgili nasıl bir yol izleyecekleri merak konusu oldu.

Gizem TABAN

Muhabir/Politika haberleri/izgazete.net