Altın yatırımcılarının yakından takip ettiği İslam Memiş altın fiyatlarındaki gerilemenin nedenini  açıkladı. İslam Memiş, kar satışları ile birlikte Amerika'dan gelen verilerin de etkili olduğunu söyleyerek, "Aralık ayı Amerikan verileri için önemli. Tarım Dışı istihdam verileri açıklanmıştı Cuma günü. Veri etkisi ile tekrar 2 bin dolar sevviyesine gerileyen ons altın gördük. Bu geri çekilmeler normal. Çok hızlı yükselişler vardı. Hızlı yükselişten sonra geri çekilmesi, kar satışları olması normal" ifadelerini kullandı.

altın iner mi duser mi

Yeniden dalgalanma olacak

İslam Memiş, altın fiyatları hakkında beklentilerini şu şekilde sıraladı:
"Önümüzdeki Amerika’daki enflasyon verisini takip edeceğiz. Bu veriye göre yeniden dalgalanma olabilir. Yine 1980 2080 dolar aralığını kısa vade için takip etmeyi sürdüreceğiz.
Daha sonra Amerikan Merkez Bankası'nın faiz kararı var. Yıl sonuna kadar pas geçmesi bekleniyor.  Fed’in faizleri 2024 yılının ilk çeyreğinde 25 baz puanlık indirmesi bekleniyor.  Tüm bu gelişmeler altını yükseltecek şatlar ve on altının 2024 yılında 2350 dolara kadar bekleniyor. 

Altin Fiyatlari Neden Dustu

Düşüşler kalıcı değil

Gram altın hem dolar hem onstan destek görüyor. Kapalı çarşıda 1943 lira seviyesinden kapanış yaptı. 1920 lira destek seviyesini takip etmeye devam ediyoruz. Orta ve uzun vadeli yatırımcılar, altın borcu olanlara, orta ve uzun vadeli almak isteyenlere fırsat doğdu. Düşüşler kalıcı değil. 1900-2000 gram altında sene kapanışı olur. Uzun vadeliler bu fiyatlardan alım yapabilir. İlla ısrarla 1900 lirayı beklemesine gerek yok. Muhtemelen 20 lira daha geri çekilebilir. Ama buralar çok kalıcı olmayacak. Düşüşler 1 aya yayılabiliyor. Ama yükselişler 2 günlük yükseliş, 1 aylık düşüşü kapatabiliyor.

altın

Altın ne zaman 2700 lira olacak?

2024 yılı ilk çeyreğinde 2000-2250 lira seviyesini görmeye devam edeceğiz. 2024'ün tamamına, baktığımızda özellikle yaz aylarında 2500, devamında 2700 lira seviyesine yükselme ihtimali var. Hem döviz hem onsta yükseliş gram altını destekleyecek.”