Altıok tutuklu öğrencileri meclise taşıdı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, tutuklu ve hükümlü öğrencilerin durumu ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

GENEL 12.10.2016, 11:42 12.10.2016, 11:58
Altıok tutuklu öğrencileri meclise taşıdı

Altıok, çok sayıda öğrencinin çeşitli gerekçelerle gözaltına alındığını, tutuklandığını, hüküm giydiğini ve sonucunda özgürlüklerinden, eğitim haklarından mahrum bırakıldığını; bunun yanısıra kendilerinin ve avukatlarının dahi dosyayı görmeden birçok öğrenciye mahkemelerce tutuklama kararları verildiğini belirtti. 

Zeynep Altıok, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti;

"Cezaevlerinde kaç öğrenci vardır? Bu öğrencilerin kaçı tutuklu kaçı hükümlüdür? Söz konusu öğrencilerin tutukluluk süreleri ve hüküm aldıkları yılların dağılımı nedir? Cezaevlerinde bulunan öğrencilerin statüleri (lise-askeri lise ve üniversite) ve sınıflarının dağılımı nedir? Bu öğrencilerin kaçının eğitim ve öğretim programlarıyla ilişiği kesilmiştir? Kaçının devam etmektedir? Devam eden öğrencilerin eğitimlerini sürdürdükleri okullardaki sınavlara katılmaları için ne gibi tedbirler alınmaktadır? Tutuklu ve hükümlü üniversite öğrencilerinin, üniversite ve bölümlerine göre dağılımları nedir? Uzun tutukluluk nedeniyle eğitim ve öğretimine devam edemeyen öğrencilerin tutuksuz yargılanmaları için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise bu çalışmalar nelerdir? Tutuklu ve hükümlü bulunan öğrencilerin yaş ve cinsiyet dağılımı nedir? Tutuklu ve hükümlü öğrencilerin illere ve cezaevlerine göre dağılımı nedir? Tutuklu öğrencilerin davaları hangi mahkemelerde ve hangi tarihlerde yapılacaktır? Her yılı ayrı ayrı belirtmek üzere 2010 yılından bu güne kadar tutuklanan öğrenci sayısı kaçtır? Tutuklanma nedenleri nelerdir? Bu öğrencilerin kaçı hüküm giymiştir? 9- 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan, tutuklanan ve hüküm giyen kaç öğrenci vardır? Bu öğrencilerin kaçı asker kaçı sivildir? Uzun tutukluluktan dolayı kaç öğrenci AİHM’e başvuruda bulunmuştur? Bu başvuruların sonuçları ne olmuştur?

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
34°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?