AKP'nin Bergama Adayı Sadık Doğruer, 'başkanmış' gibi belediyenin Hak-İş'le yaptığı toplu sözleşme görüşmesine katıldı. Eski başkan CHP'li Gönenç, mevcut başkan Hakan Koştu'nun seçime kadar izne çıktığını hatırlatarak "Anlaşılan o ki görevden el çektirilmiş" dedi.

Mevcut Başkan Koştu yerine belediye başkan adayı Doğruer’in sendika ile görüşmesine Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’ten tepki geldi. Gönenç, ‘Bir itibarsızlaştırma ve gayrı resmî kayyum öyküsü’ başlığıyla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “AKP tarafından Bergama Belediye Başkan Adayı gösterilen Dr. Sadık Doğruer, bu hafta içinde Hak-İş ve Bergama Belediyesi arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmesinde masadaydı. Durum, sendika temsilcisinin paylaşımıyla ortaya çıktı. Oysa Bergama Belediyesi kamuoyu ile farklı bir fotoğraf paylaştı. AKP tarafından yeniden aday gösterilmeyen Hakan Koştu’nun bir süredir izin kullandığı ve 31 Mart seçimlerine değin izin kullanmaya devam edeceği söyleniyor. Bu izin sürecinin başkanın kendi inisiyatifiyle olmadığı bir gerçek. Anlaşılan o ki AKP, Hakan Koştu’yu tekrar aday göstermemekle kalmayıp adeta görevden el çektirmiş. Seçilmiş ve halen görevde olan başkanı seçime kadar belediyeye sokmayacakları konuşuluyor. Oysa kendisi hakkında henüz verilmiş bir soruşturma izni ya da başlatılmış bir yargılama süreci söz konusu değil. AKP tarafından aday olarak gösterilen Sadık Doğruer adeta kayyum gibi toplu sözleşme görüşmelerine katılabiliyor. Seçilmiş başkanın yerine hangi belediye meclis üyesinin vekalet edeceğini belirliyor. Tam bir AKP klasiği; yargı yerine cezası (!) Reis tarafından verilen siyasiler, itibarsızlaştırılan başkan ve kayyum aday. Peki biz kimi seçeceğiz? Tabi ki sarayın değil halkın adayını…!” ifadelerini kullandı.


Özgür Özel: Bergama'ya sanki kayyum atamışlar

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçim çalışmaları kapsamında Bergama Cumhuriyet Meydanı'nda halka seslendi. Özel, konuşmasında Bergama'nın 5 senedir halkçı belediyecilikten uzak olduğunu belirtip, "Bu meydanda eyleme geldim. 2014 yılında çıkan kanunla köylümüzün taşınmazlarını, tarlalarını belediyeye devrettiler. Bizim başkanlar bu işleri yapmazken AK Partili Belediye Başkanı geldi köylünün malını tarlasını parsel parsel sattı. Köylünün 2,5 milyon metrekare tarlasını çatır çatır sattı. Bugün baktım başkan adayı değişmiş, dışardan ithal aday getirmişler. Bergama'nın seçtiği adaya sanki kayyum atamışlar gibi seçime 45 gün var dün belediyede toplu iş sözleşmesi var. Hak-İş Sendikasını çağırmışlar mevcut başkan ortada yok. AK Parti'nin dışardan gelen adayı toplu iş görüşmesi yapıyor. O koltukta kimin oturacağına Bergamalı karar verir. O koltuk benim, kime emanet edeceğime ben karar veririm, diyecek misiniz?" ifadelerini kullandı.

CHP'li Özel söyle devam etti: "Yeni aday slogan yazmış, 'Bergama kalkınacak Bakırçay kalkınacak.' Son 5 yılda başkan kendisi kalkındı. Ben söylemiyorum. Kız kardeşi söylüyor. Temiz belediyeciliğe ihtiyacımız var. 25 günlük Bergamalıya değil, 25 yıldır emek veren birine ihtiyaç var. Bergama'nın evladı burada. İşte Tanju Başkan. 25 yıl boyunca Bergama'da köy demedi, yayla demedi, ev ev gitti hasta çocukları iyi etti. Şifayı onda buldunuz. Şimdi Bergama'yı iyileştirmeye geliyor. Dr. Tanju Çelik Bergama'ya iyi gelecek."

Bergama'yı bu zulümden kurtaralım

Özel, konuşmasında önceki dönem Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Gönenç'e de teşekkür etti. Ardından önceki dönem belediye başkanı Mehmet Gönenç ile tüm aday adaylarını sahneye çağıran Özel, el ele poz verdi. Partilerinde herkese yer olduğunu ifade eden Özel, "Günü gelecek hepsini en güzel yerlerde göreceksiniz. Bu parti hepimizin baba evidir. AK Partili, MHP'li kardeşlerime söylüyorum. CHP herkesin içine doğduğu bir babaevidir. Başım sıkılırsa, dara düşersem baba evinin çorbası kaynar, bacası tüter. Asgari ücret ile geçiremeyen emekçi, 10 bin lira maaş ile geçinemeyen emekli canına tak ettiyse baba evi burada. Tapusu bende değil. Kemal Bey de de yoktu. Ne Ecevit de vardı ne de rahmetli İnönü'de. Bir kişiye kayıtlı. O da Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu baba evi hepimizin. Mağdur mazlum kim varsa burada birleşmeye davet ediyorum. Biz kimseyi uzakta tutmak istemiyoruz. İttifakı masa başında kuramadıysak Bergama'da sandık başında kuracağız. Doktorun arkasında buluşalım. Bergama'yı bu zulümden kurtaralım" dedi. "Parti olarak birlik ve beraberlik içinde olmalıyız" diyen Özel, şöyle devam etti: "İnsanları korkutup kandırarak oy toplayanlar var. 'Ezanı dindirecekler, bayrağı indirecekler' diyorlar. Bu ülkenin bölünme tehlikesi ortaya çıkarsa, öyle Erdoğan çağırınca havaalanına koşturup yalandan perdelik kumaştan kefen çekenler değil dedeleri Çanakkale kefensiz yatanlar var. Onlar sahip çıkar bu memlekete. Biz varız."

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, şöyle devam etti: "Bütün Türkiye gözü kulağı İliç'teki faciada. 9 canımızı aldı götürdü. Belki yağan yağmurla tüm coğrafya siyanürle zehirlenecek. Bergama altın madenine karşı biz mücadele ederken bize laf söyleyenler sus pus oturuyor. Bundan sonra bir yanda rantın peşinde olanlar bir yanda atadığı belediye başkanının nasıl zenginleştiğini kardeşinden duyanlar. Mehmet Gönenç buraya kendi imkanlarıyla katı atık bertarafı yaptı, sosyal tesisler, hayvan barınağı, mezbaha, taziye evleri yaptı. AK Parti ne yaptı? Hizmet istiyorsanız doktor Tanju Çelik ve Cemil Tugay' da birleşeceğiz." CHP Bergama Belediye Başkan Adayı Tanju Çelik, sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışacağını ve tarihi mirasa sahip çıkacağını söyledi.

Editör: Özlem Çimen Durmaz