Galatasaray Yıllık Olağan Bütçe Toplantısı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Anadolu Oditoryum Salonu’nda gerçekleştiriliyor. Toplantıda konuşan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Bugün karşınıza bu sözlerin büyük bölümünü yerine getirmenin gurur ve mutluluğuyla bulunuyorum. Bundan yaklaşık 22 ay önce bana ve arkadaşlarıma bu onurlu görevi yapma fırsatını verdiniz. Tüm çalışma arkadaşlarımıza, taraftarımıza, üyelerimize en içten teşekkürlerimi gönderiyorum. Sizin desteğiniz olduğu sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok. Yönetim olarak koyduğumuz hedeflerden uzaklaşmadan ama ayağımızı yorgana uzatarak plan yaptık. Amacımız sadece bugünü düşünen değil, Galatasaray’ın yarınlarını da sağlama alacak sürdürülebilir finansal yapıyla kulübümüzü geleceğe hazırlamaktır.

Normalde faaliyette artı veren bir bütçemiz var. Fakat kulübümüz Sportif AŞ’ye borçları yüzünce alt toplamda eksi bir rakamla onayınıza sunacağız. Sahip olduğumuz sportif başarıyı daha yukarılara çıkarma için kulübümüzün gelir kaynakların çeşitlendirmemiz şart. 2023-2024 döneminde sponsor, reklam veren ve lisans gelirleri 20.2 milyon Euro’dan, 57.6 milyon Euro’ya yaklaşık 3 katı artış gösterdi. Kulübümüz sponsor ve büyük reklam veren sayısı son 9 ayda 34’ten 48’e yükseldi. Lisans gelirimiz 6 milyon TL’den 32 milyon TL’ye yükseldi. Yapılan çalışmaların umut verdiğini düşünüyorum" diye konuştu.

6 Şubat 2023 tarihindeki deprem sonrasında bölgeye her zaman destekte olduklarını söyleyen Başkan Özbek, "Bildiğiniz gibi bundan yaklaşık 14 ay önce ülkemiz büyük bir deprem felaketi geçirdi. Kulübümüz gerekli aksiyonları yaptı. Dertlere derman olmak için çalıştık. Bölge ile irtibatımızı hiç kesmedik. Kulübümüz bu ramazan ayında konteyner kentimizde her gün 2 bin vatandaşımıza yemek dağıtımında bulundu. 23 Nisan’da da yönetim kurulumuzla Hatay’a gittik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, çocuklara armağan ettiği günü mutlu bir şekilde geçirmeleri için vesile olduk. Maddi ve manevi desteğini esirgemeyen tüm Galatasaraylılara teşekkür ediyorum. Birlikte 1905 adı altındaki sosyal sorumluluk çalışmalarımız aralıksız devam edecek. 28 Şubat’ta Engelsiz Aslanlar Balosu’nu gerçekleştirdik. Toplanan geliri Galatasaray Paralimipik Akademisinin kurulması için kullanacak. Kulübümüz Türkiye en büyük sivil toplam örgütü olması bilinciyle sosyal sorumluluk projelerini en başarılı şekilde gerçekleştirecektir" dedi.

10 aylık ciro yaklaşık 1.5 milyar TL

Mağazacılıkta rekor satışlar yaptıklarını ifade eden Dursun Özbek, "10 aylık ciromuz yaklaşık 1.5 milyar TL’ye ulaştı. 100. yıl formamız sadece bizim değil diğer takım taraftarları tarafından da beğeniliyor. Bu sezon hedefimiz yaklaşık 700 bin forma. Önümüzdeki senenin planlaması 1 milyon adet. Şampiyonluğumuzu 100. yıl formamızla kutlayacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

Bankalar Birliği'nden çıkacağız

Bankalar Birliği'nden en kısa süre çıkacaklarını açıklayan Dursun Özbek, "Florya arazisinin geliştirilmesi suretiyle elde edeceğimiz ilk avans ödemesiyle de Bankalar Birliği konsorsiyumuna olan borcumuzu ödeyeceğiz ve tamamen yapılandırma anlaşmasının dışına çıkacağız. Gayrimenkullerle ilgili Galatasaray’a fon akışı olacak. Bu fon akışının birinci hedefi Bankalar Birliği konsorsiyomuna borcumuz yaklaşık 2 milyar 200 milyon TL. Bunun çok sebebi var. Çünkü bugün itibarıyla bu borcun faizi yıllık 1 milyar 200 milyon TL. Kulübümüze gelecek fon bunun çok üzerinde" dedi.

Başkalarının hayal edemeyeceği kupa rakamına ulaştık

Süper Lig'in ardından TFF Süper Kupa'yı da kazandıklarını anlatan sarı-kırmızılıların başkanı, "Cumhuriyetimizin 100. yılında kazandığımı şampiyonluğun üzerine 7 Nisan’da 100. yılın Süper Kupası’nı da kazanarak bu başarıyı perçinlendik. Yarın gençlerimiz Cumhuriyetimizin 100. yıla dönüp baktığında Galatasaray’ın başarılarını görüp, gururlanacaklardır. Bu kupa ile tarihimizde 60. büyük kupayı alarak başkalarının hayal edemeyeceği bir rakama ulaşmış olduk. Bu büyük gururda başta Okan hoca olmak üzere ekibi, futbolcu kardeşlerime, geçmiş başkanlarıma ve yönetim kurullarına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Bu onurlu göreve yeniden adayım

Yapılacak başkanlık seçiminde yeniden aday olacağını açıklayan Dursun Özbek, "Malumuz 25 Mayıs tarihinde seçimli olağan genel kurulumuz var. Bugün sizin huzurunuzda önümüzdeki dönemde bu onurlu göreve yeniden aday olduğumu ifade etmek istiyorum. Sizlerin teveccühü ile bu göreve yeniden seçilirsem bu dönemde başardıklarımızın daha fazlasını yapmak için hiç durmadan çalışacağımın sözünü de vermek istiyorum" dedi.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, toplantıda amatör branşlar ve diğer projelerle ilgili de bilgiler aktardı.

Kaynak: İHA