SELİNAY MUTLU / İZ GAZETE - Özgür Coşkun ile Politik'İz programının konuğu Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı oldu. Toplumda birikmiş bir değişim talebi olduğunu ifade eden Faralyalı, Millet İttifakı olarak partilerin bir araya gelmesinin amacının bu talebin ortak bir sesle siyaset sahnesinde dillendirilmesi ve savunulması olduğunu vurguladı. 

Kritik seçim

Nihai hedeflerinin en yüksek sayıda muhalefet milletvekili elde etmek olduğunu söyleyen Faralyalı, “Bu seçim demokrasinin, cumhuriyetin, laikliğin, çağdaşlığın, liyakatin, bilime olan inancın matematiksel düşünmenin tehlikede olduğu kritik bir seçim” diye konuştu.

Müteahhit kafalı iktidar

Türkiye’de siyasetin finansmanının inşaat sektörünün siyasete aktardığı kayıt dışı kirli parayla döndüğünü dile getiren Faralyalı, “Depreme dayanıklı, deprem yönetmeliğine uygun yapılar yapılması ihmal ediliyor ve denetlenmesi göz ardı ediliyor. İnsanların deprem anında hayatta kalmasına el verecek güvenli yapıdan mahrum bırakarak yakın zamanda tecrübe ettiğimiz gibi felaket sonuçlarla karşılaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Zihniyet değişikliği

Demokrat Parti olarak değiştirmeye çalıştıkları durumun sadece iktidar değişikliği değil zihniyet değişikliği olduğunun altını çizen Faralyalı, “İnşaat sektörü kadar tarıma da önem verilmesi gerekiyor. Çiftçilerimizin toprakları verimsiz hale geldi. Tarımın geleceği geriye gitti. Bu durum sosyal açıdan da kötü sonuçlar doğurdu. Şu anda Türkiye’de yaşayan çiftçilerin ortalama yaşı 56. Onun sonrasında gelen nesil tarımla ilgilenmiyor. Dolayısıyla ilerleyen yıllarda ülkede üretici sorunu doğacak” ifadelerini kullandı.

Şeffaf bir ülke değil

Ülkede yolsuzlukların yapıldığına şahit olduklarını fakat devletin resmî kurumlarının bu durumları yargıya taşımadığını vurgulayan Faralyalı, Türkiye’nin ekonomi probleminin de sebebinin aslında bugünkü rejim ve onun yargıyla ilgili tercihleri olduğunu ifade etti. Faralyalı, “Şeffaf olmayan, hesap verilenebilirliğin bulunmadığı bu sistemle 600 yıllık Osmanlı Devleti çökmüş, bu kafayla gidildiğinde bizim de sonumuz aynı görünüyor. Milletin ve devletin fakirleştiğini görüyoruz. İstihdamdan, enflasyondan, döviz, ithalat, ihracattan önümüzdeki yüzyıl içinde yeni bir vizyon gereklidir” dedi.

Ciddi potansiyel var

Tarımda Türkiye’nin ciddi potansiyeli olduğunu söyleyen Faralyalı, özellikle Menderes Havzası’na dikkati çekti; “Çiftçilerin daha planlı üretim yapıp kazandığı, borçlarını ödediği, her şeyin olması gerektiği gibi işlediği bir tarım şekli hayal ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Özverili bir iş

İnsanın kendisinden, ailesinden zaman ayırıp, cebinden para harcayıp siyaset yapmasının ne kadar zor ve özverili bir iş olduğuna dikkati çeken Faralyalı, “Seçmenin karşına çıkmak, onu ikna etmek, o görevlere gelmek çok zor. Ben de burada rahmetli babamın bize bıraktığı temiz adın avantajını kullanıyorum” diye konuştu.

Değişimden yana oy

Vatandaşların mutlaka sandığa giderek oy kullanmasını, kendi tercihlerini sandıkta göstermeleri gerektiğini söyleyen Faralyalı, “Değişimin zamanı geldi. Vatandaşım değişimden yana oyunu kullansın. Ve kullanılan oy kadar sandık güvenliği de önemli. Vatandaşımız sandık güvenliği aşamasında da rol alsın” şeklinde konuşarak konuşmasını bitirdi.