ABD ordusuna ait bir F-35 savaş uçağı kayboldu. Ordu alarma geçerek Güney Carolina eyaletinde büyük bir arama operasyonu sürdürüyor. Dünyayı şoke eden ise uçağı bulmak için halktan yardım istenmesi oldu

Pazar günü Atlas Okyanusu kıyısına yakın konumdaki Beaufort üssünden havalanan F-35 Lightning II jetleri, Güney Carolina'ya bağlı North Charleston semalarındaydı. Deniz kuvvetlerine ait uçaklardan biri bir anda düşmeye başladı, fırlatma koltuğu düğmesine basan pilot F-35'ten kurtulmayı başardı.

Pilot paraşütle North Charleston'un mahallelerinden birine öğleden sonra saat 14.00 sularında indi ve hastaneye kaldırıldı. Pilotun ismini paylaşmayan ABD ordusu, askerin sağlık durumunun ise istikrarlı olduğu bilgisini verdi.

Göle düştüğü düşünülüyor

Kazanın duyulmasıyla en üst modelinin fiyatı yaklaşık 130 milyon dolar olan F-35 savaş uçağını aramak için bir operasyon başlatıldı. Kayıp uçaktan ilk başta herhangi bir iz bulunmazken, ekipler her ikisi de North Charleston sınırları içerisinde yer alan Moultrie ve Marion göllerine odaklanıyor.
Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, hava koşullarının düzelmesiyle birlikte helikopterlerin de arama operasyonuna katıldığını bildiriyor.  Yanı sıra, askeri yetkililer F-35 jetinin yerinin belirlenmesi için halktan yardım istedi. Ancak beşinci nesil savaş uçağı F-35'in kaybolması akıllara soru işaretleri getirdi.

'Nasıl olur da kaybedirsiniz?'

Yerel kongre üyesi Nancy Mace, "Nasıl oluyor da bir F-35'i nasıl kaybedersiniz? Nasıl bir takip cihazı yok ve halka ne soruyoruz, bir jet bulun ve teslim edin mi?" açıklamasını yaptı.