Suç örgütü lideri Sedat Peker'in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur'un “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “silahla kasten yaralama” 8 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Emre Olur, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatı da salonda hazır bulundu.

SEDAT PEKER'DEN TALİMAT ALMADIĞINI SÖYLEDİ

Sedat Peker Suç Örgütü'nün herhangi bir amacına hizmet etmediğini savunan tutuklu sanık Emre Olur, Sedat Peker'den talimat almadığını söyleyerek “Bu paylaşımlar, savunmalarımda bahsettiğim gibi Sedat Peker'e olan sempatim nedeniyle gerçekleşmiştir. Benim gibi paylaşımda bulunan binlerce kullanıcı bulunabilir” dedi.

Sanık Olur savunmasının devamında, “Temmuz 2022'de Sedat Peker ile WhatsApp'tan görüştüğümüzde, o dönemde sosyal medyada kendisi ile ilgili ciddi bir dezenformasyon olduğunu ve özellikle FETÖ'cülerin kendisini devlete karşı birisiymiş gibi göstermeye çalıştığını, bunun için adına açılan sahte hesaplar kullandığını söyleyerek, benim de Twitter'da takipçi sayımdan faydalanmak üzere bu konuda açıklama içeren tweet paylaşmamı istedi. Ben de Sedat Peker adına açılan hesaplara ve paylaşımlara itibar edilmemesi ile ilgili tweet paylaştım” dedi.

Emre Olur'un avukatı ise, müvekkilinin 22 yaşında olduğunu ve sicilinin temiz olduğunu savunarak, “Suçlamaya konu Sedat Peker Suç Örgütünün varlığı henüz mahkeme kararı ile ortaya konulmamıştır” diyerek, Olur'un tahliyesini istedi.

SAVCI TAHLİYE İSTEDİ

Cumhuriyet savcısı söz alarak, sanık Emre Olur'un adli kontrol uygulanarak tahliyesine karar verilmesini ve tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Emre Olur'un tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol uygulanarak tahliyesine karar verdi. Öte yandan mahkeme, dosyanın Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki ana dosya ile birleştirilmesine de karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Reis Sedat Peker Suç Örgütü hakkında açılan davanın Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ettiği aktarıldı.

Ahmet Emre Olur'un, suç örgütü lideri Peker'in Türkiye'den ayrılışı ve yurt dışında firari olarak bulunduğu süreçlerde bizzat yanında olduğu aktarılan iddianamede, Olur'un sosyal medyayı aktif şekilde kullandığı, örgüt lideri ile yakın irtibatlı ve iltisaklı olduğu belirtildi.

Emre Olur'un, örgütün sosyal medya işlerinden sorumlu olduğu ve örgüt aleyhine yazılar yazan gazeteci ve kişileri hedef alır nitelikte paylaşımlar yaptığı kaydedildi. İddianamede, şüpheli Olur'un açık kaynaklarda ve basında örgüt lideri Peker'in basın danışmanı ve sorumlusu olarak tanındığı kaydedildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından müracaat edilen gizli tanık beyanında Olur'un, müşteki Emre Erciş'in silahla yaralanması eylemini Sedat Peker'in talimatları doğrultusunda organize ettiğini söylediği aktarıldı.

Savcılık, Emre Olur'un, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “silahla kasten yaralama” suçlarından 3 yıl 3 aydan 8 yıl 3 aya kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti