Tüm-Bel Sen İzmir 1 No.lu Şube'ye bağlı Büyükşehir emekçilerinin güçlenerek devam eden eylemleri sonuç verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı'nın davetiyle birlikte yürütme kurulu üyeleri bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşme sonucunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın üst sınırın üzerinde bir toplu sözleşme imzalamak için meclisten yetki alacağı ve toplu sözleşmede anlaşma sağlamak istendiği belirtildi.

Birleşen emekçilerin örgütlü gücünü gösterdik

Tüm-Bel Sen Tüm-Bel Sen İzmir 1 No.lu Şube'ye bağlı Büyükşehir emekçilerinin yapmış olduğu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Değerli emekçiler;

Toplu sözleşme sürecinin geldiği nokta ve İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçilerinin güçlenerek devam eden eylemlilikleri ve Cuma günü binlerin katıldığı tam günlük iş bırakma eylemimiz sonrasında 8.07.2024 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sn. Barış KARCI’nın daveti üzerine yürütme kurulu üyelerimizin katılımıyla bir görüşme gerçekleştirdik.

Yapılan görüşmede; 8.07.2024 tarihinde gerçekleşecek İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinde Sn. Cemil TUGAY’ın üst sınırın üzerinde bir sözleşme imzalanması adına meclisten yetki alacağı ve bu yetki sonrasında özgür toplu sözleşme masasının kurularak görüşmelerin başlayacağı ve toplu sözleşmede anlaşmaya varılmak istendiği sendikamıza iletilmiştir.

Şube yürütme kurulumuz, bu öneriyi emekçilerin kararlı ve direngen mücadelesi sonucunda atılmış olumlu bir adım olarak değerlendirmektedir. Direnen ve talepleri için kesintisiz mücadele eden İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçilerine teşekkürü bir borç biliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri, bir kez daha birleşen emekçilerin örgütlü gücünü göstermiştir.

Sendikamız genel merkezi, başından beri hem eylemlerimize gösterdiği katılım hem de Ankara’da yürüttüğü görüşmeler ile sürecin takipçisi ve savunucusu olmuştur. Yapılan görüşmede; kazanılmış haklarımızdan geriye gidecek bir sözleşmenin emekçilerce kabul edilmesinin mümkün olmadığı özellikle vurgulanmış olup, son sözü ise her zaman olduğu gibi yine yapılacak referandum ile emekçilerin söyleyeceği de ifade edilmiştir.

Emekçilerin kararlılığı ve mücadelesi sonucunda atılan bu adımı olumlu olarak değerlendiriyor ve bu akşam belediye meclisinde yapılacak etkinliğimizi erteliyoruz. Şube yürütme kurulu üyelerimiz, gözlemci olarak belediye meclisine katılacak olup, gelişmelere ilişkin bilgilendirme her zaman olduğu gibi siz değerli emekçilere sendikamız tarafından yapılacaktır"

Kaynak: BÜLTEN