Yatırımcılar, ellerindeki parayı çeşitli yatırım araçlarıyla değerlendirmeye çalışıyor. Son dönemde dolar, altın ve kripto paralardaki hareketlilik vatandaşların kafasında hangi yatırım aracında paramı değerlendirmeliyim sorularını yarattı. Ancak, Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar ve altındaki düşüş, yatırımcıları tedirgin etmeye başladı. Bu durumda birçok uzman, yatırımcıların endişelerini gidermeye çalışıyor.

Ünlü ekonomist Mert Başaran da yatırımcılara dolar ve altın konusunda tavsiyede bulundu ve enflasyonun etkili olduğu bir ortamda doların artış göstermesinin doğal olduğunu vurguladı.

Mert Başaran'ın açıklaması şu şekilde:

"Doların artacak olması, dövizin artma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylememe rağmen, 'döviz alın' diyenlere şunu sesleniyorum: Niye döviz alın diyorsunuz? Bakın, kritik nokta şu: Döviz artmayacak demiyorum, ama döviz arttığında altın her zaman daha çok artmıştır. Tarihe bakın lütfen, 20 yıllık, 30 yıllık, 40 yıllık, 50 yıllık. 1970'ten beri bakın, dolar ne kadar artmışsa, altın ondan hep yüzde 50 daha fazla artmıştır. Altın, 100 kat artmış doları 50'ye çarpmış, dolar 50 dolar olmuş."

Paranızı kaptırmayın!

Başaran, döviz konusunda eleştirilerinde haklı olduğunun vurgularken, altın alımı ile enflasyondan korunacağının altını çizdi. Başaran, “Doların enflasyonunu yeneceksiniz ve Amerikan Merkez Bankası'na fayda sağlamayacaksınız. Bunu da birileri bence istemiyor. Yoksa benden çok daha bilgili adamlar bunu bilmiyor olamaz. O yüzden paranızı kaptırmayın” dedi. 

Editör: Esra Seyirden