Üreticiye domates güvesi uyarısı

İZMİR'de 2009 yılından bu yana domateste önemli ekonomik zararlara yol açan ve mücadele edilmediği zamanlarda yüzde 100’e varan ürün kayıplarına sebep olabilen Domates Güvesi'nin (tuta absoluta) aktif dönemi başladı.

EKONOMİ 23.06.2016, 17:10 23.06.2016, 17:36
Üreticiye domates güvesi uyarısı

İzmir Tarım il Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nursel Koçyiğit Tekalmaz, domates üreticilerini, domates güvesine karşı önlem almaları konusunda uyardı. Domates Güvesi'nin, zarar potansiyelinin çok yüksek olduğunu hatırlatan Tekalmaz, “Bu yüzden İl Müdürlüğümüz bünyesindeki uzmanlar domates yetiştirilen alanları sık sık tarayarak zararlının varlığını ve yoğunluğunu takip ediyor. Yoğun olması beklenen bölgelerde ise olası zararların önüne geçmek için üreticilere uyarılar yapıyoruz. Ayrıca üreticiler gerek kahve toplantılarıyla ve gerekse tarlalarında birebir eğitimle bilgilendiriliyor" dedi.

Tekalmaz, larvaların domates bitkisinin kök hariç tüm kısımlarında ve her döneminde zarar verebildiğini belirterek, “İlk belirtililer yapraklarda görülüyor. Ancak zararlı daha çok olgunlaşmamış meyveleri tercih ediyor. Zarara uğrayan meyve pazar değerini yitiriyor ve zarar gören kısımlarda zamanla çürümeler meydana gelebiliyor. Akdeniz iklimine sahip yerlerde hızla çoğalan zararlı, seralarda yılda 10-12 döl verebiliyor. Bin metre rakımın üzerinde aktivite gösteremediğini biliyoruz. Bulaşık domates meyveleri ile başka alanlara taşınabilen zararlı, ayrıca fide dışında taşıma materyalleri ve taşıma araçlarıyla da yer değiştirebiliyor" dedi.

Zararlıyla mücadelede öncelikle kültürel önlemler, biyolojik ve biyoteknik yöntemleri uygulamak gerektiğini ifade eden Tekalmaz, kimyasal mücadeleyi en son çare olarak düşünmek gerektiğini söyledi. Tekalmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu böcek ile mücadelede ilaçlama zamanını tespit etmek çok önemlidir. Ergin çıkışını saptamak için üretim sezonunun başlangıcından itibaren tarlada ve serada eşeysel çekici tuzaklar kullanılır. Tuzaklar haftada bir kontrol edilerek 100 bitkide üç larva veya yumurta görüldüğünde mücadeleye başlanmalı. Kimyasal mücadelede doğru zaman, doğru ilaç ve doğru dozun uygulanmasının yanında bitkinin tamamının ilaçla kaplanması da mücadelenin başarısını artıracak. Üreticilerimiz zararlı ve mücadelesiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimizle bağlantıya geçebilir."

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?