Teknik tekstil ile katma değerli üretim ve ihracat artacak

TÜRKİYE'nin lokomotif sektörlerinden tekstilde katma değerli ihracata dönüşümü sağlayacak Teknik Tekstil Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKSMER), 2016 yılı sonuna kadar proje bazlı hem laboratuvar, hem de teknik destek çalışmalarını yapar konuma gelecek.

EKONOMİ 19.04.2016, 10:50 19.04.2016, 11:46
Teknik tekstil ile katma değerli üretim ve ihracat artacak

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin 2015 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin yüzde 75 İZKA desteği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Yerleşkesi'nde kurduğu TEKSMER'in Ege Bölgesi'nde başlıca alanı koruyucu tekstiller olmak üzere çalışmalarında son aşamaya geldiklerini belirtti. Ünlütürk, laboratuvarla ilgili ekipmanı tamamlama çalışmalarının sürdüğünü, yıl sonuna kadar hem laboratuvar, hem de teknik destek merkezinin proje bazlı çalışmalarını sürdürür hale geleceğini kaydetti.

"Bu merkez öncelikle ihracatçı birliklerimizin olmasının yanı sıra hepimizin merkezi. Bölgemizin, sektörümüzün umudu olacak bir merkez. Bütün firmalarımızı buradan yararlanmaya davet ediyorum" diyen Ünlütürk, "Şöyle bir ayrıcalık yaptık merkezimizde. Standart testlere yönelik hiçbir çalışma yapmadık, sadece teknik tekstil sektöründe Türkiye'de yapılamayan, yapılması mümkün olmayan ekipmanı kurduk. Teknik tekstil sektörümüzde gelecek senaryolarımızdan birisi iplikten en son noktaya kadar farklı farklı her şeyin mümkün olabileceği bir laboratuvar. Türkiye'de olmayan bir cihazımız var. Lif çekim cihazı getirttik, burada amacımız da hammaddeden itibaren teknik tekstil sektörünün ihtiyacı olan elyaf ve iplik üretimini hedefliyoruz" diye konuştu.

2015 KÖTÜ GEÇTİ, 2016'DAN UMUTLUYUZ

2015 yılının hem döviz kurları, hem hammadde fiyatlarındaki değişkenlikler, hem de seçimler nedeniyle sancılı bir yıl olduğunu, bu olumsuz sürecin ihracat rakamlarını da olumsuz etkilediğini anlatan Ünlütürk, şöyle devam etti:

"Bu sene ise seçimler bitti işlerimizin daha iyiye gideceği, piyasaların normalleşeceği bir dönem beklentisi içerisindeydik fakat ilk çeyreği geçirdiğimizde bizim sektörümüzün rakamlarının iyi gitmediğini hep beraber görüyoruz. Bu aydan itibaren parite etkisinin bittiğini de göz önüne alarak ihracat rakamlarımızın iyileşeceğini umuyoruz, ben bu konuda ümitli olmak istiyorum. Hammade fiyatları biliyorsunuz geçen sene başta iplik sektörü olmak üzere bütün tekstil sektörümüzü epey zorladı. Özellikle fiyatların geriliyor olması bir bakımdan iyiymiş gibi gözükse de diğer taraftan ciroların sürekli olarak düşmeye devam etmesi zorlanmamıza yol açtı. Bu sene ise fiyatlar stabil gidiyor, parite etkisi de daha farklı gibi gözüküyor. Önümüzdeki dönemde daha farklı bir değişiklik olmazsa ben işlerimizin daha iyiye doğru gideceğini umuyorum, ummak da istiyorum."

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin 2015 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nda 2016 yılı bütçesi ve çalışma programı kabul edildi.


İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208