Mutlu'dan Kurban Bayramı 'Alışverişlerinizde esnafı tercih edin' çağrısı

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi tüketicilere seslenip, alışverişlerinde AVM'ler yerine, esnaf sanatkarları tercih etmelerini istedi.

EKONOMİ 01.08.2019, 11:43 01.08.2019, 11:52
Mutlu'dan Kurban Bayramı 'Alışverişlerinizde esnafı tercih edin' çağrısı

Türk toplumunda arife ve bayram alışverişlerinin farklı bir önemi olduğuna dikkat çeken İESOB Başkanı Mutlu, "Kendimizin ve ailelerimizin ihtiyaçlarını karşılarken, yardımlaşma duygusu ile çevremize de faydalı olmaya çalışırız. Dayanışma duygusunun hakim olduğu alışverişlerin esnaf sanatkarlardan yapılması ise kanaatimizce daha anlamlı olacaktır" dedi. Esnaf sanatkarların Türk toplumunda farklı konumda bulunduklarını belirten Mutlu, "Üyelerimiz sadece ekonomik alanda değil, sosyal ve kültürel yaşamda da farklı işlevler üstlenmişlerdir. Ancak bu önemli konumlarına rağmen hak ettikleri yerde bulunmamakta, sıkıntılı günler yaşamaktadırlar. Büyük mağazaların haksız rekabeti, sokak aralarına kadar giren hipermarketler, günümüzde alışveriş kültürünün değişmesi üyelerimizi oldukça zorlamaktadır. Oysa esnaf sanatkarlar hepimizin ortak dostudur. Her ailede esnaflık yapan mutlaka bir akrabamız, tanıdığımız bulunmaktadır. Bu çerçevede tüketicilerin bayram alışverişlerinde ihtiyaçlarını üyelerimizden temin etmeleri, toplum içindeki güç birliğini ve sevgi ortamını da geliştirecektir" diye konuştu.

EKONOMİNİN GEREĞİ

Alışverişlerde küçük işletme tercihinin aynı zamanda ekonominin de gereği olduğunu vurgulayan Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çoğu yabancı sermayeli AVM'lerin ucuz ürün satmak adına kalitesine bakmaksızın raflarını yoğun şekilde ithal ürünlerle doldurdukları bilinen bir gerçektir. Bu durumda, alışverişlerin büyük kısmının hipermarketlerden yapılması, cari açık, işsizlik, üreticilerin zora düşmesi gibi ekonomik sorunların yanı sıra, yüksek miktarda sıcak paranın yurtdışına çıkışına da yol açmaktadır. Oysa esnaf sanatkarlar kazançlarını yine kendi çevrelerinde harcamakta, bulunduğu çevrenin, ilin ticari sirkülasyonuna önemli katkılar sağlamaktadırlar. Esnaf sanatkarların bir başka özelliği de, yerli ürünleri en fazla satan kesimi oluşturmalarıdır. Türkiye'de yerli üretimin iç taleple uyumlu olmaması, ekonomide yapısal sorunlara neden olmaktadır. Günlük yaşamda yoğun tüketilen ürünlerin çoğunluğu maalesef ya ithal edilmekte ya da büyük oranda ithal girdi ile üretilmektedirler. İthal ürünlere olan rağbet ise, pek çok ekonomik sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sıkıntıların giderilmesi, ancak ülkemizde üretilen malların tüketimine öncelik verilmesi ile mümkün olabilecektir. Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde, Ticaret Bakanlığı'nca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretler kullanılmaktadır. Vatandaşların alışverişlerinde benzer yerlisi varsa ithal ürünü tercih etmemesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bu noktada genellikle yerli ürünleri satan veya bizzat üreten, milyonlarca insanın geçimine imkan veren esnaf sanatkarlarımıza pozitif ayrımcılık yapılmasının önemi de ortaya çıkmaktadır. Yerli malı kullandığımız, küçük işletmelere sahip çıktığımız ölçüde ülkemizin geleceği daha aydınlık olacaktır."


DHA

Yorumlar (0)
banner96
banner177
16°
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?