Japon sofralarını Ege lezzetleri, süsleyecek

EGE İhracatçı Birlikleri, Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore pazarlarında tanıtılmasına yönelik Turquality Projesini hayata geçirdi. Ekonomi Bakanlığı'nın Turquality destek programı kapsamında yürütülen projenin 'Basın Lansmanı ve Tadım Ekinliği' 15 Haziran 2016 tarihinde Japonya'da Tokyo Main Dining Restaurant'ta gerçekleştirilecek.

EKONOMİ 11.06.2016, 11:19 11.06.2016, 14:21
Japon sofralarını Ege lezzetleri, süsleyecek

Yöresel Ege lezzetlerinin Uzakdoğu sofralarında daha fazla yer alması için yürütülen çalışmaların 31 Aralık 2015 tarihinde Ekonomi Bakanlığı'nın Turquality Projesini onaylamasıyla ivme kazandı. Türk gıda ürünlerinin Japonya ve Güney Kore pazarlarında tanıtılmasına yönelik Turquality Projesi, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Yaş Meyve Sebze ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği'nin işbirliğinde gerçekleştirilecek. Projenin 'Basın Lansmanı ve Tadım Ekinliği' 15 Haziran 2016 tarihinde Japonya'da Tokyo Main Dining Restaurant'ta gerçekleştirilecek. Projede, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru domates, zeytinyağı, defne, kekik, adaçayı, makarna, bulgur, susam, buğday gibi ürünlerini tanıtımı yapılacak. Türkiye, 2015 yılında Japonya'ya bu ürünler kapsamında 89 milyon 185 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu ihracat rakamının yüzde 40'lık dilimi olan 35 milyon 155 bin dolarlık tutarı ise Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapıldı. Türkiye'nin, Japonya'da tanıtımı yapılacak gıda ürünlerinin ihracatı, 2016 yılının Ocak - Mayıs döneminde 44 milyon 389 bin dolara ulaştı.

ÇALIŞMALAR 3 ANA BAŞLIKTA TOPLANACAK

bugüne kadar yapılan çalışmaların 3 ana başlıkta toplandığını seyleyen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, "Gıda tüketiminin büyük bölümünü ithalatla karşılayan ve yıllık gıda ithalatı 80 milyar dolara ulaşan Japonya'ya Türkiye'nin gıda ürünleri ihracatının artması için ilk aşamada, Japonların, özellikle hanımların sık başvurduğu ünlü yemek tarifi sitesi COOKPAD'te Türk Mutfağı oluşturuldu. Proje kapsamında tanıtımı yapılan gıda ürünlerimizin tanıtıcı bilgileriyle Japon damak tadına uygun 30'a yakın Türk mutfağından seçme yemek tariflerini siteye ekledik. 'DISCOVER TURKISH FOOD- www.discoverturkishfood.com, http://www.discoverturkishfood.com' web sitemizi oluşturduk ve şu anda yayında. Proje kapsamında tanıtımı yapılacak ürünlerin Türkiye'den Japonya'ya ihracatında Ege Bölgesi yüzde 44'lük paya sahip. Amacımız bu oranı yüzde 50'nin üzerine çıkarmak" dedi. Türkiye'nin gıda ürünleri ihracatının artması için Ege İhracatçı Birlikleri olarak Mart ayında Japonya'nın Chiba kentinde düzenlenen, Uzak Doğu'nun en büyük gıda fuarı olan FOODEX Japan 2016 - 41'inci Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı'nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu 19'uncu kez gerçekleştirildiğini vurgulayan Sabri Ünlütürk, "Japonya ve Güney Kore pazarlarında Türk gıda ürünlerinin tanıtımı için yürütülen Turquality Projesi kapsamında bugüne kadar yaptığımız en önemli çalışmalarımızdan bir diğeri Michelin Yıldızlı Şef Akihiko Murata tarafından, Türk Gıda ürünleri ile Japon damak tadına uygun tarifler geliştirilmesi oldu. Bu geliştirilen tarifler, Tokyo Main Dining Restaurantta basın mensupları, ünlü bloggerlar, gazeteci ve köşe yazarlarının, satın almacıların katılımlarıyla gerçekleştirilecek 'DISCOVER TURKISH FOODS' adlı basın lansmanı ve tadım etkinliğimizde Şef Akihiho Murata tarafından hazırlanan menü konuklara sunulacak" dedi. Sabri Ünlütürk, etkinlikte, Türk gıda ürünleri hakkında şef tarafından bilgiler verileceğini, ürünlerinin sağlıklı oluşuna vurgu yapılacağını da ifade etti.

 

İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?