İzmir'den Varşova çıkartması

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ege İhracatçılar Birliği (EİB) işbirliğiyle, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) organizasyonuyla 150 kişilik Ticaret Heyeti, Polonya'nın başkenti Varşova'ya gidiyor.

EKONOMİ 23.09.2016, 15:29 23.09.2016, 15:54
İzmir'den Varşova çıkartması

26-28 Eylül 2016 tarihleri arasındaki Ticaret Heyeti'nde sanayicilerin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da bulunacak. Program kapsamında Polonya Kalkınma Bakan Yardımcısı, Polonya Ticaret Odası Başkan ve Polonya- Türkiye Ticaret Odası Başkanı'nın da yer alacağı İş Forumu ile ticaret heyeti görüşmeleri ve firma ziyaretleri gerçekleştirilecek.

İzmir - Polonya hattında ticari işbirliklerini geliştirmek, İzmir'i Varşova'ya dolayısıyla Polonya'ya tanıtmak için gerçekleştirilecek ziyareti değerlendiren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Polonya'nın geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı tarafından Türkiye-Polonya işbirliklerine ilişkin “Neden daha fazlası olmasınö ifadesine istinaden Varşova'ya daha fazlasını yapabilmek adına gidiyoruz. Ekonomi Bakanlığımız tarafından İzmir'in ihracat stratejileri açısından Polonya ile eşleştirilmiş olması da bizi ayrıca umutlandırmıştır" dedi. İlk gün Türkiye Cumhuriyeti'nin Varşova Büyükelçiliği ve Polonya Ticaret Odası ziyaretini gerçekleştireceklerini, ikinci güne Türkiye - Polonya İş ve Yatırım Forumu ile başlayacaklarını kaydeden Yorgancılar, “Bu toplantıda iki ülke arasındaki yatırım fırsatları ve işbirliği imkanları detaylı bir biçimde aktarılacak. Toplantının ardından ise Polonya ile Türkiye işadamları arası ikili görüşmeler olacak. Bu görüşmeler, karşılıklı işbirliği ve ticari ilişkilere zemin hazırlayacakö dedi. Yorgancılar, ziyarette Varşova Belediye Başkanı ve Masovia Voyvodalığı Başbakanı ile de biraraya geleceklerini ifade etti. Polonya ile sahip olunan 602 yıllık ortak bir geçmişe, ortak bir mizaca ve ortak sektörel yapıya dikkat çeken Yorgancılar, “2. 5 saatlik bir mesafeye rağmen, iki ülke arasındaki ticaret hacmini yetersiz gördüğümüz için Polonya'yı seçtik. İkili ilişkilerde dürüstlük ve cana yakınlık bizim için ne kadar önemliyse, gördük ki Polonya halkı için de benzer hassasiyet söz konusuö diye konuştu. Yorgancılar, bağımsızlık savaşında verdiği mücadele ile ortak bir ruha sahip olduğunu gösteren iki ülkenin yapacağı işbirliklerinin, KAZAN-KAZAN ilkesi çerçevesinde yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi, “Bunun için Varşova'yı seçtik. Türkiye'nin dinamik ekonomik yapısı içerisinde İzmir'in yenilenebilir enerjiden, savunma sanayine, otomotiv yan sanayiden, tekstil ve gıdaya kadar birçok farklı yatırım imkanı sunan sektörel zenginliği ile Avrupa'nın büyüyen ekonomisi Polonya'yı buluşturmanın ötesinde, ticari partnerliğimizde ilk 5'i hedefleyerek gidiyoruz. Bunun için de bize düşen, bundan sonraki süreçte; birbirimizin eksiklerini tamamlayıp, ortak taraflarımızla daha da güçlenmektir. Bunun için de Varşova ziyaretimizi büyük bir heyecanla bekliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin 3. büyük şehri olan İzmir'in; Orta Asya'dan Kuzey Afrika'ya, Orta Doğu'dan Avrupa'nın tamamına, 3 kıtaya ve 48 ülkeye, 1,6 milyarlık bir nüfusa ve 24 trilyon Dolar GSMH ile 7,1 trilyon dolar ticaret hacmine sadece 3 saat mesafede olduğunu, 36 ülke ve 86 şehre direkt uçuş imkanına sahip olduğunu hatırlatan Yorgancılar, bu avantajları değerlendiren Hugo Boss, Delphi, Akzo Nobel, Socar Petkim, Coca Cola, Dr. Oetker, JTI, Philsa gibi sektörlerinin dünya devi uluslararası firmaların üretim merkezi olarak İzmir'i tercih ettiğini vurguladı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, şu görüşleri ifade etti:
“İzmir, bir Avrupa ülkesi olan Slovenya'dan nüfus olarak, ticaret hacmi olarak ve üretim hacmi olarak çok daha büyük bir şehirdir. Yaşam tarzı ve modern yapısı ile birçok Avrupa ülkesinden hiçbir farkı yoktur. Sahip olduğu potansiyeli görebilen bir çok uluslararası kuruluş tarafından da İzmir; Dünyada yatırım yapılabilecek en uygun şehirlerden birisi seçilmiş, dünyada en hızlı büyüyen 2. metropol şehir olarak belirlenmiş, uzay ve havacılık sektöründe Doğu Avrupa ve Orta Asya'nın en rekabetçi şehri, kimya ve enerji sektöründe ise en rekabetçi 3. Şehri ve son olarak yatırım ortamı ve kalkınma açısından Avrupa'nın 10. büyük şehri olarak ilan edilmiştir. Dünyanın en büyük 2. Mermer Fuarı'na ev sahipliği yapan İzmir; 4 bin 500 sanayi kuruluşu, 13 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölgesi, 4 Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve 8 üniversitesi, 28 ayrı ihtisas fuarının gerçekleştiği ülkenin en büyük ve modern fuar alanı ile sanayiden turizme, ticaretten tarıma kadar sahip olduğu potansiyel ile yatırımcılar için bir cazibe merkezidir."

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
28°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?