İşler: Avrupalı turist yüzünü Türkiye’ye çevirdi

Avrupa’daki popüler tatil bölgelerindeki turist yoğunluğununun önemli bir sorun olarak görüldüğünü belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Avrupalı turist yüzünü Türkiye’ye çevirdi” dedi.

EKONOMİ 08.03.2018, 12:19
İşler: Avrupalı turist yüzünü Türkiye’ye çevirdi

Dünyanın en büyük turizm fuarı Uluslararası Turizm Borsası (ITB Berlin) bu yıl 52. kez kapılarını dünya turizmcilerine açtı. Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından açılan fuar beş kıtadan ve 186 ülkeden turizm profesyonellerini buluşturdu. 160 bin metrekarelik alandaki 26 salondan oluşan fuarda Türkiye bu yıl 3 bin 79 metrekarelik salonda ülke turizmini tanıtmak için yer aldı.

Türkiye’nin turizm profesyonelleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde ITB Berlin fuar alanında 3.2 No'lu Hol'de bir araya geldi. Egeli turizmciler de bağımsız İzmir standının yanı sıra Ege ve İzmir turizm destinasyonlarının tanıtıldığı karma stantta konuklarını ağırladı, tesislerini tanıttı.

ITB Berlin 2018’i değerlendiren TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, fuarın ülke ve bölgelerinin tanıtımı açısından eşsiz bir fırsat yarattığını belirtti. Bu fırsattan yararlanarak İzmir’i, Ege’yi tanıtmak için fuara katıldıklarını belirten İşler, “Dünya çapında seyahat kararlarını etkileyen bu fuara katılmak önemliydi, onun için buradayız” dedi.

Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında ilk sıralarda bulunan Almanya’nın İzmir turizmi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Mehmet İşler, fuara ilişkin izlenimlerini şöyle anlattı:

“Avrupa’daki popüler tatil bölgelerine çok sayıda turistin akın etmesinin yol açtığı aşırı yoğunluk önemli bir sorun olarak görülüyor. Bu yılki fuarın en önemli konularından birisi bu. Bu nedenle Avrupalı turist bu yıl yüzünü tekrar Türkiye’ye çevirdi. Daha kaliteli, daha iyi hizmet alabileceği tesislerde tatil yapmak isteği talebi arttırdı. Almanya’dan Türkiye’ye rezervasyonların 2016 yılına göre iki kat fazla olması ülkemiz adına sevindirici.”

ITB Berlin’in çok iyi geçtiğini, fuarda olumlu izlenimler edindiklerini, ülke ve bölge turizmi açısından olumlu gelişmeler beklediklerini belirten Mehmet İşler, “sözlerini şöyle sürdürdü:

“2018 yılının turist sayısı açısından iyi bir yıl olacağı görülüyor. Sayılar açısından iyi ama tesislerin ciroları ve sağladığı gelir, ürettiği katma değer bakımından tatmin edici olmaktan uzak bir sezon yaşanacağını düşünüyoruz. 2016 - 2017 yıllarında düşen rakamların 2 - 3 yıldan önce eski haline gelmesi zor görünüyor. Yine de ümidimizi kaybetmiyoruz. Turizm sektörü olarak devletimizle el ele vererek, işbirliğiyle krizin aşılması için çaba harcıyoruz, harcamaya da devam edeceğiz.”

Egeli turizmciler, Uluslararası Turizm Borsası’nda Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir araya geldi. Çavuşoğlu’nun Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel'den Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını gözden geçirmesini istediğini hatırlatan TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, turizmciler olarak bu isteğin karşılık bulmasını, seyahat uyarılarının güncellenmesini beklediklerini söyledi.

Uluslararası Turizm Borsası (ITB Berlin), turizm sektörünün paydaşlarını bir araya getiren çatı kuruluşların yöneticilerini de buluşturdu. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, TÜROFED üyesi birliklerin yöneticileri, Berlin’deki toplantıda ülke turizmini ve yaşanan gelişmeleri değerlenirdi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?