Güzelbahçeliler zamlar sonrası çareyi güneş panellerinde buldu

Elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artış, vatandaşları kendi elektriklerini üretmeye zorluyor.

EKONOMİ 03.08.2018, 09:47
Güzelbahçeliler zamlar sonrası çareyi güneş panellerinde buldu

Türkiye’de binaların çatı ve cephelerine güneş panelleri kurmak için gereken prosedür sadeleştirildi, süreç hızlandırıldı. Yeni düzenleme ile çatısına güneş paneli kuran, kendi elektriğini üretip fazlasını sisteme satabilecek. Binaların çatı ve cephelerine kurulacak güneş panellerinden sağlanacak enerjiyle tüketicilerin elektrik faturaları azalacak. Binalarının çatı ve cephelerine güneş paneli kurarak elektrik üretmek isteyen vatandaşlar, başvurularını, dağıtım şirketlerinin merkez ya da taşra birimine yapılabilecek. Vatandaşlar binalarda ürettikleri elektriğin fazlasını mevcut şebeke üzerinden dağıtım şirketine satabilecek.

AMAÇ YENİLENEBİLİR ENERJİYİ TEŞVİK

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“Güzelbahçe bahçeli, müstakil konutların yoğunlukta olduğu bir ilçe. Güzelbahçe Belediyesi olarak, yenilenebilir enerjinin kullanılması teşvik edilmesi, desteklenmesi konularında hemşerilerimize örnek olma çalışmalarımıza devam ediyoruz. 18 Ocak 2018 tarihinde yayınlanan yönetmelikle 10 kilovat(KW) ve altında güçteki çatı tipi güneş enerji sistemlerinin kuruluşunun kolaylaştırılması hedefleniyor. Biz de bu yönetmeliğin gelecekte uygulanabilirliği doğrultusunda altyapısının hazırlanması gerekliliğinden hareketle yeni yapılacak konutlarda en az 30 metre kare çatı alanının güney cephesine baktırılması teşvik etmek istedik. Aldığımız meclis kararıyla inşaat ruhsat harçlarında %25 indirim yapılmasına oy birliği ile karar verdik.”

Vatandaşlar, belediye meclisinin aldığı bu kararı çok olumlu bulduklarını ve müstakil konutların çatısına koyacakları güneş panelleri sayesinde elektrik yüksek elektrik faturalarından kurtulacaklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
14°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208