Ekonomist Şahin Fırat: Enflasyona vatandaşı ezdiriyorsunuz!

Tugay Can ile Gün Doğdu programına konuk olan Ekonomist Şahin Fırat, “Enflasyona vatandaşı ezdiriyorsunuz, getirisi olacak vatandaş dövize yaklaşmasın ama siz ezdirirseniz vatandaş yönelir. Bu hükümetin beceriksizliğinden kaynaklanan tutumlardır” dedi.

EKONOMİ 18.09.2020, 12:59
Ekonomist Şahin Fırat: Enflasyona vatandaşı ezdiriyorsunuz!

Dövizin dahi yastık altına kaçtığını söyleyen Fırat, “Yabancı yatırımcılar zamanında kaçmış, yabancı yatırımcılar olsa koşullar daha farklı olacaktı ama bu yüzden dolarda kıpırdanma fazla etkilenmedi. Bugün ben döviz mi alayım altın mı alayım diye düşündüğünüzde Perşembe’nin önemini görüyoruz. Merkez Bankası verilen talimatı dinlemeyecek gibi bir algı oluşursa Pazartesi Salı hareketlilik yaşanır. Altında çok ciddi bir prim var. Zaten çıkacak diye 1830’lara kadar geldi şu an 1855 dolar bu civarda seyrediyor, altın güvenli bir liman ama son on yılın en yüksek prim yapmış enstrümanı. Enflasayona vatandaşı ezdiriyorsunuz, getirisi olacak vatandaş dövize yaklaşmasın ama siz ezdirirseniz vatandaş yönleri. Bu hükümetin beceriksizliğinden kaynaklanan tutumlar” diyerek sert cümleler kurdu.

Merkez Bankası bağımsız bir karar almak zorunda diyen Fırat, “Tek adamın agresifliği ister istemez vatandaşa yansır. Avrupa Birliğinde alınan karar da ister istemez bizim vatandaşımızı etkileyecek. Bizim daha sağduyulu ama haklarımızdan taviz vermeden uluslararası arenada mücadelemizi vermemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
14°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?