CHP’li Sındır’dan Bakan Pekşen’e GDO eleştirisi

TBMM’de bütçe görüşmeleri devam ediyor. Ticaret Bakanlığı bütçesi üzerine söz alan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı Helal gıda üzerinden eleştirdi

EKONOMİ 11.11.2019, 11:35
CHP’li Sındır’dan Bakan Pekşen’e GDO eleştirisi

CENGİZ ALDEMİR / ANKARA - 2017 yılında kurulan Helal Akreditasyon Kurumu’nun hiçbir akreditasyon işlemi yapmadığını hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “Benim için “helal” kavramı, her şeyden önce alın terimle ve hak ederek elde ettiğim kazançtır ve kazançla boğazımdan geçen lokmadır veya satın aldığım mal veya hizmettir. Tabii, sizin sunumunuzdan gördüğüm kadarıyla, Helal Akreditasyon Kurumu Kasım 2017’de kurulmuş olduğu hâlde hâlen daha akreditasyon işlemi yapabilmiş değil, hatta aradan geçen iki yıla rağmen, Yönetim Kurulu ve stratejik planı da oluşturulmamış “ dedi.

BAKAN PEKCAN’IN GDO ÇELİŞKİSİ

Bakan Pekcan’ın GDO’lu ürünler konusunda büyük bir çelişki içinde olduğunu kaydeden CHP’li Sındır, “Örneğin, GDO’lu ürünlerin, içeriğinde GDO olan ürünlerin helal olamayacağı, akredite olamayacağı tarafınıza verilmiş olan bir soru önergesine yönelik verilen yanıtta tarafınızca bildirilmiş. Oysaki bugünTürkiye’ye fütursuzca hayvan yemi olarak giren GDO’lu yemlere -mısırın, soyası vesairebunlara sadece hayvan yemi olarak ithalat izinleri, altını çizerek söylüyorumveriliyor GDO’lu olarak. Türkiye’deki hayvansal üretimin, hayvansal ürünlerin neredeyse tamamı GDO’lu yemle besleniyor. Dolayısıyla böyle bir uygulama yapacaksınız, GDO’yu getireceksiniz, diğer yandan “GDO’lu ürün helal değildir.” diyeceksiniz, birbiriyle çok büyük çelişen bir durum” eleştirisinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
16°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?
banner208