İzmir'in Selçuk İlçesinde bulunan Şirince köyünün ünü sınırları aştı. Şirince'ye "Dünyanın en iyi turizm köyü" ödülü verildi. Peki Şirince Köyü nerede? Şirince Köyü'nde neler yapılır? Şirince Köyü'ne nasıl gidilir? Şirince'nin tarihçesi ne? Detaylar haberimizde...

İzmir'in dünyaca ünlü köylerinden biri de Şirince köyü. Köyün özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet’in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir.

1923’te Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sonucu Rumların ayrılmasıyla, Kavala’nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir. Köyün evvelce bağcılık, şarap üretimi ve zeytinciliğiğe dayalı olan ekonomisi, bir tütün bölgesinden gelen yeni sakinlerinin elinde bir süre sekteye uğramış, ancak son yıllarda artan turistik önemine paralel olarak, bu sektörler yeniden gelişmeye başlamıştır.

Şirince, tarihi mimarisi korunmuş turistik bir köydür.

Mayaların kehaneti ile ilgi artmıştı

2012 yılında Mayaların kehanetinin ortaya çıkması ile köye ilgi daha da artmıştı. Mayaların takvimine göre tam 21 Aralık'ta kıyamet kopacak ve sadece iki yer kurtulacaktı. Bu yerlerden birisi de Şirince Köyü'ydü. O günlerde köy yabancı turistlerin de ilgisini çekmiş ve çok sayıda kişi köye gelmişti.

Şirince'de neler yapılır?

Şirince'ye giderseniz öncelikle harika sokaklarında gezebilirsiniz. Köy, dar sokakları ve muhteşem mimarisi olan evleri ile adeta görsel şölen sunuyor.

Arnavut kaldırımlı sokaklar, tarihi Rum evlerinin yanı sıra hemen hemen her sokakta halkın el ürünleri ile karşılaşıyorsunuz. Burada alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Şaraplarını mutlaka tadın

Şirince aynı zamanda şarapları ile de ünlüdür. Çok farklı çeşitlerde şarapları bulabileceğiniz çok sayıda şarapevi köyde mevcut. Şarapları tadarak alabiliyorsunuz.

Muhteşem manzarada kahve keyfi

Öte yandan sokaklarda gezerken karşınıza çok sayıda kafe de çıkacak. Özellike bazı kafeler konumları ile muhteşem bir manzaraya sahip oluyor. Bu kafelerde kahve içebilir, birşeyler yiyebilir ve manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Matematik Köyü'nü ziyaret edin

Köyde aynı zamanda Nesin Matematik Köyü de bulunuyor. Burası matematiği ders olmaktan çıkarıp hayatın içine sokan, hocaların ve öğrencilerin bir arada yaşayıp mekanın yönetiminde beraber söz sahibi olduğu, sessiz sakin, doğa ile iç içe, kâr amacı gütmeyen ütopik bir öğrenme alanı.

Aziz Nesin’nin bir Matematik Enstitüsü kurulmasını vasiyet etmesiyle başlayan macera, Sevan Nişanyan ve Ali Nesin’in Şirince’deki bir zeytinlik alanını 3 ayda adam etmesiyle devam etmiş. İş sonunda tamamen gönüllülük esası üzerinden işleyen, dünyaca ünlü profesörlerin katıldığı akademik bir kamp ortaya çıkmış.

Aynı zamanda köyde Tiyatro Medresesi de bulunuyor. Burada da tiyatro eğitimi, gösterileri ve atölyeleri yapılmaktadır.

Şirince Köyü nerede?

Şirince Köyü, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı bir köydür. Selçuk ile Şirince arası araba ile 7 kilometre sürmektedir. İzmir'den ise Şirince'ye 1,5 saatte gidiliyor.

Şirince'ye nasıl gidilir?

Köye ulaşmak için öncelikle Selçuk'a gitmek gerekiyor. İlçeye, İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'nden 40 dakikada bir dolmuş kalıyor. Basmane Tren Garı'ndan kalkan Denizli treni, Selçuk İstasyonu'ndan da geçiyor. Özel araçla ise İzmir-Aydın Otoyolu'ndan giderek, Selçuk - Efes kavşağından Selçuk'a ulaşıp, daha sonra Şirince tabelasını takip ederek kısa sürede Şirince'ye ulaşabilirsiniz.

Özlem ÇİMEN DURMAZ

Editör/İzmir haberleri