Yapılan araştırmaya göre dünya çapında 4.5 milyardan fazla insan sosyal medya kullanıyor. Bu da dünya nüfusunun yüzde 57'sini kapsıyor.

Milyarlarca insanın kullandığı sosyal medya platformlarının büyük çoğunluğunu ise sadece birkaç şirket elinde tutuyor. Mesela eski adıyla Facebook olarak bilinen Meta, en yaygın kullanılan sosyal medya platformlarından dördünün sahibi.

Meta'nın sahip olduğu sosyal medya platformları ise Facebook, Naber, Haberci ve İnstagram.

Diğer çok kullanılan platform Youtube'un sahibi ise Alfabe.

En çok kullanılan 10 sosyal medya platformu ise şöyle:

Platform-şirket-ülkesi-Aylık kullanıcısı

1-Facebook -Meta-ABD         2.910
2-Youtube-Alfabe-ABD         2.291
3-Naber-Meta-ABD                2.000
4-Haberci-Meta-ABD            1.300
5- Instagram-Met- ABD        1.287
6- WeChat-Tencent- Çin       1.225
7-Kuaishou-Kuaishou-Çin    1.000
8-Tiktok-Bytedance -Çin      1.000
9- Telgraf-Telgraf-BAE             600
10- Q bölgesi -Tencent- Çin    600

Facebook en çok Hindistan'da kullanılıyor

Facebook'un en büyük kullanıcı kitlesi yaklaşık 350 milyonluk izleyici kitlesiyle Hindistan'dan geliyor . İkinci en büyük kullanıcı kitlesi 193,9 milyon kullanıcıyla Amerika Birleşik Devletleri olurken, Endonezya 142,5 milyon kullanıcıyla üçüncü sırada yer alıyor.

Ancak Facebook, Meta'nın platform ağındaki tek sosyal dev değil. WhatsApp'ın yaklaşık 2 milyar MAU'su var ve bu da onu Meta'nın en büyük ikinci platformu ve genel olarak üçüncü en büyük sosyal ağ yapıyor.

Facebook gibi, önemli sayıda WhatsApp kullanıcısı da yaklaşık 390 milyon kullanıcıyla Hindistan'da bulunuyor . Brezilya'da da 108 milyonluk izleyici kitlesiyle WhatsApp kullanıcılarının büyük bir kısmı bulunuyor.

Şirketlere göre kullanıcı sayısı

1    Meta  -  4    -ABD         7,5 milyar
2    Tencent -3 - Çin         2,4 milyar
3    Alfabe -1  - ABD          2,3 milyar
4    Bytedance -   2-Çin    1.6 milyar
5    Kuaishou  -1 - Çin        1 milyon

Tencent , WeChat, Qzone ve QQ platformları sayesinde Meta'dan sonra ikinci en yüksek erişime sahip. Üçü arasında WeChat şu anda en popüler olanıdır. WeChat kullanıcıları günde ortalama 45 milyar mesaj gönderiyor.

Listenin üçüncüsü, tek platformu YouTube sayesinde Alphabet'tir. 2005 yılında kurulan bu video yayın platformunda şu anda her dakika yaklaşık 500 saatlik video içeriği paylaşan 50 milyondan fazla içerik oluşturucu bulunuyor .

Alphabet'in hemen arkasında , Douyin ve uluslararası mevkidaşı TikTok olmak üzere iki platformda toplam 1,6 milyar MAU ile Bytedance yer alıyor. Uygulamalar pek çok benzerliğe sahip olsa da farklı kayıt, içerik politikaları ve düzenlemelere sahip, tamamen ayrı varlıklar olarak işlev görürler .