Aliağa Hükümet binası önündeki etkinlikteki konuşmasında löseminin zamanla yarışan bir hastalık olduğuna dikkat çeken Aliağa İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özkan Orhun, lösemide tanının erken konulmasının tedavide başarıyı artırdığını söyledi. Çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 30’unu löseminin oluşturduğunu belirten Orhun, “Lösemi, kemik iliğinde bulunan kök hücrelerin anormal hücreye dönüşmesi ile ortaya çıkıyor. Çocukluk çağı kanserlerinin çoğunluğu genetik geçişli değildir” dedi.

Lösemiden korkmayın, belirtileri önemseyin! 

Lösemi belirtileri hakkında da bilgiler veren Orhun, “Kansızlık (anemi), enfeksiyonlara yatkınlık, sık hastalanma, yüksek ateş, çeşitli kanamalar (burun kanaması, diş eti kanamaları, cilt altı kanaması gibi), ciltte sık sık çürük / morluk oluşumu, kesik oluştuğunda kanamanın güçlükle durdurulması, iştahsızlık, kilo kaybı, karında şişlik (karaciğer ve dalakta büyüme), lenf bezlerinde büyüme, halsizlik, solukluk, çabuk yorulma, çarpıntı, kemik ve eklemlerde ağrılar, şişlik ve hareket kısıtlılığı en önemli belirtiler arasında yer alıyor” bilgilerini paylaştı. 
Belirtilerin birçoğunun başka bir sebepten dolayı da kaynaklanabileceğinin altını çizen Orhun, “Lösemiden korkmayın, belirtileri önemseyin. Çocuğunuzda bu belirtiler varsa mutlaka hekiminize danışın” ifadelerini kullandı.