Diyanet İşleri Başkanlığı, gazeteci Fatih Altaylı hakkında sosyal medya hesabından “Başkanlık ve personeline yönelik çok ağır hakaretlerde bulunduğu” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Kurumun internet sitesinde yer alan bilgide, Diyanet tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yapıldığı belirtildi. Suç duyurusunda “Şüphelinin Twitter sayfası üzerinden aşağılayıcı ifadelerle Başkanlığımız ve çalışanlarına karşı hakaret ederek vatandaşlarımızı ve depremzedelerimizi Başkanlığımıza karşı kışkırtmaya çalışması üzerine Başkanlığımızca suç duyurusunda bulunmak zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Dilekçede Altaylı’nın "Diyanet İşleri Başkanlığına ve devlet kuruluşlarına karşı algı ve dezenformasyon" yoluyla, Din İşleri Yüksek Kuruluna sorulan bir soruya, kurulun dini bir konuya verdiği "ilmi bir cevabı" alıntılayarak, "Diyanet İşleri Başkanlığına ve personeline karşı aşağılayıcı, hakaretamiz söylemlerle saldırmasının" Türk Ceza Kanunu anlamında suç teşkil ettiği iddia edildi.

Altaylı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na ve personeline karşı “aşağılayıcı ve hakaret içerikli ifadeleriyle halkı tahrik edici”, “nefrete ve ayrımcılığa sürükleyecek şekildeki” şikayete konu olan paylaşımda bulunmasının toplum nezdinde ve sosyal medyada “büyük tepkiye yol açtığı” ve “halk arasında infiale sebep olduğu” iddia edilen suç duyuru dilekçesinde, Altaylı hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılarak, cezalandırılması talep edildi.

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetva sitesinde, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ilde yıkıma neden olan depremin ardından, “İhtiyaç duyulan konulara açıklık getirmek” amacıyla özel bir bölüm oluşturuldu.

Diyanet, “Deprem bölgesinden sıkça sorulan sorular” adı altında, "Koruyucu aile olmanın hükmü nedir?" ve "Cenaze kefenlenmeden gömülebilir mi?" sorularını yanıtladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, "Depremzede çocuklar evlat edinebilir mi?" sorusuna, evlatlığın mirasçı olma hakkı bulunmadığı belirtilerek, "Evlat edinen ile evlatlık arasında evlenme engeli doğmaz" yanıtı verildi.

Bu olayın ardından gazeteci Fatih Altaylı da Diyanet'in fetvasına Twitter hesabından tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

"Yahu siz gerçekten sapıksınız anladık da diyanet gibi bir kurumda ne işiniz var. Sapıklar. Gidin porno sektörüne girin. Atatürk ün millete doğru düzgün din bilgisi verilsin diye kurduğu kurumu sapık muhayyileniz ile kirletmeyin." (BirGün)

Editör: Duygu Kaya