İzmir Büyükşehir Belediyesi, 11 ili etkileyen depremin ardından afet bölgesindeki çalışmalarını sürdürüyor. Bölgedeki yurttaşların barınma ve temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için Osmaniye, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da konteyner kentler kuran Büyükşehir, Hatay’daki konteyner kentte hazırlıklarını sürdürüyor. Adıyaman’da ikinci bir konteyner kent ile yine Adıyaman Gölbaşı’ndaki Kalemkaş Konteyner Köyü de bayramdan önce hizmete girecek.

Kahramanmaraş’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan konteyner kentte 120 Osmaniye’de kurulan konteyner kentte ise 150 yaşam alanı bulunuyor.

Adıyaman’a bayram müjdesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Adıyaman’da kurduğu yaklaşık 700 kişilik konteyner kent Nisan ayında hizmete girdi. 165 konteynerin bulunduğu 15 bin metrekarelik alanda çocuklar için park, sağlık birimi, kütüphane, sosyal tesis ve çamaşırhane bulunuyor. Adıyaman merkezde ayrıca ikinci konteyner kente yerleştirilecek 281 aile için de tüm hazırlıklar sürdürülüyor. Ayrıca Gölbaşı ilçesi Harmanlı Beldesi Kalemkaş Köyü’nde kurulacak konteyner köyde 92 aile yaşayacak. Her iki yaşam alanının 28 Haziran’da başlayacak Kurban Bayramı’na kadar hizmete alınması planlanıyor.

Hatay’da hummalı çalışma

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay’da kurduğu ve 190 yaşam alanından oluşan konteyner kenti de yakında hizmet vermeye başlayacak. Altyapı çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğü konteyner kentte konteynerler alana yerleştirildi. 2 etüt merkezi, 1 masal evi, 1 ibadethane, 1 sosyal market, 1 güvenlik konteynırı, 1 sağlık ocağı, 1 yönetim binası, 1 depo, sağlık personelinin kalacağı 2 konteynır, AFAD’a ait olacak 6 konteyner ve 6 çamaşırhaneden oluşan konteyner kent önümüzdeki aylarda hizmete girecek.