Denizli'nin Babadağ ilçesi Yeniköy Mahallesi'nde yıldırım düşmesi sonucu çok sayıda noktada orman yangını çıktı. Yangının ihbarı üzerine çok sayıda orman ve itfaiye ekibi bölgeye sevk edildi. Şiddetli rüzgar nedeniyle yangın kısa sürede etkisini artırarak Kelleci ve Mollaahmet mahallelerine de sıçradı. Yerleşim yerlerini tehdit eden yangın nedeniyle yaklaşık bin kişinin yaşadığı Mollaahmet Mahallesi tedbir amaçlı tahliye edildi.

Gece saatlerinde sivil toplum kuruluşları, vatandaşlarda yangına müdahale edebilmek için orman görevlileri ile birlikte yangınla mücadele çalışmalarını sürdürdü. 89 Arazöz, 15 iş makinesi ve 347 personel yangın bölgesinde görev alıyor. Yangını kontrol altına alma çalışmaları dün öğle saatlerinden bu yana yaklaşık 21 saattir devam ediyor.

22 saatin ardından yangın kontrol altına alındı

Havanın kararmasıyla havadan sürdürülen çalışmalar sonlanırken, Antalya, İzmir, Burdur, Manisa ve Kütahya illerinden takviye desteğe gelen orman ve itfaiye ekipleri ile Denizli ve çevre illerden sivil toplum kuruşları desteğe gelerek gece boyu alevlere müdahale etti. Havanın aydınlanmasıyla havadan söndürme çalışmaları ise tekrar başladı. Ekiplerin cansiperane mücadelesi sonucunda alevler 22 saatin ardından kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı sosyal medya hesabı üzerinden bölgedeki yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Bakan Yumaklı, “Denizli Babadaü'da dün başlayan orman yangını ekiplerimizin havadan ve karadan etkin müdahalesi sonucunda kontrol altına alındı. Geçmiş olsun Denizli” notuyla paylaştı. Sabah 9.30 sıralarında kontrol altına alınan yangına havadan yangın söndürme helikopterleri ile karadan ise arazözlerle soğutma çalışmaları sürüyor. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı personelleri zarar tespit çalışmalarına başladığı görüldü.

Kaynak: İHA