Kültür ve Turizm Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımızın destekleriyle, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında tarih sayfalarından süzülüp beyaz perdeye taşınan ve milletimizin kaderini değiştiren unutulmaz geceyi anlatan ‘Son Akşam Yemeği’ filmi, 27 Ekim'de izleyiciyle buluşuyor” ifadelerini kullanarak filmin fragmanını yayımladı.  

Son Akşam Yemeği filminin galası yapıldı

Cumhuriyet ilan edilmeden bir gün önce Çankaya Köşkü'nün mutfağında yaşananları konu alan Son Akşam Yemeği filminin galası yapıldı. Yönetmenliğini Levent Onan'ın yaptığı ve oyuncu kadrosunda Onur Tuna, Pelin Akil, Engin Şenkan, Azra Aksu gibi isimlerin yer aldığı filmin galası Şişli'deki bir alışveriş merkezinin sinema alanında gerçekleşti. İş, sanat, cemiyet ve magazin dünyasından birçok ismin katıldığı gece besteci ve piyanist Fahir Atakoğlu'nun piyano resitaliyle başladı. 

Çok ayrıcalıklı bir film

Başrol oyuncuların Engin Şenkan, "Ben böyle bir şeyi ömrüm boyunca beklemiştim. Filmler oynadık ama böyle ses getirecek ve değeri olan bir şeyde oynamayı çok istedim. Bunu bana layık gördükleri için herkese teşekkür ederim. Yaptığım işlerin hiçbirini izlemedim, ilk defa kendimi izleyeceğim.

Şimdiye kadar çekilmiş Atatürk filmleri içerisinde çok ayrıcalıklı bir film. Atatürk'ün değerini bilen insanların çoğalmasını canı gönülden istiyorum. Çok kısa bir ömürde bu kadar bir başarı… Söyleyecek bir şey bulamıyorum" dedi.  

Çok zor ve duygu doluydu

Oyuncu Onur Tuna da "Çok küçük donelerle, çok küçük metaforlarla, çok büyük hikayeler anlatan bir film var elimizde. Mustafa Kemal bir kişidir ama Atatürk bir ideolojidir. Dolayısıyla zor bir roldü ama elimden geleni yaptığımı düşünüyorum.

Elimden geldiğince çalıştığımı düşünüyorum. İzleyenler umarım beğenirler, her zamanki gibi güzel bir Atatürk olduğunu düşünüyorum. Kendime dair metotlarım vardı ama Atatürk'ün görselleri, videoları, bugüne kadar hepimizin çocukluğumuzdan beri Atatürk'ün ideolojileriyle büyümüş olmamız benim kendi Atatürk'ümü çıkarmamda bana yardımcı oldu diyebilirim. Atatürk'ü hissetmeye başladığınız her an gerçekten çok zor ve duygulu.

Plastik bir makyaj uygulanmadı ama kendimi Atatürk kostümleriyle beraber karakterin de içine girmeye hazır bir şekilde bulduğumda etkilendim. Bence bir oyuncunun başına gelebilecek en güzel donelerden biri hayatında. Umarım ben de bunu güzel değerlendirmişimdir" ifadelerini kullandı.