TÜM-BEL-SEN İzmir 2 Nolu Şube Çiğli Belediyesi İş Yeri Temsilciliği, Çiğli Belediyesi tarafından eksik maaş yatırılan memurların alacaklarına dair bir basın açıklaması düzenledi. Maaşlarının eksik yatırıldığını belirten memurlar belediye başkanına isyan ederek şu açıklamayı yaptı:

Bizler Çiğli Belediyesi’nde görev yapmakta olan kamu emekçileriyiz. Belediyemizde yetkili sendika ile Belediye yönetimi arasında geçtiğimiz yıl, 1 Nisan 2023 ilâ 31 Mart 2024 tarihleri arasını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalanmıştır. Yapılan bu sözleşme kapsamında aylık olarak Toplu İş Sözleşmesi farkları biz kamu emekçilerine ödenmektedir. Mevcut sözleşme 5 Temmuz 2023 tarihinde imzalandığı için, kamu emekçileri olarak öncelikle Toplu İş Sözleşmesinden doğan geriye dönük alacaklarımızın ödenmesinde sorunlar yaşadık. Sendikamız TÜM BEL-SEN üyelerinin aldığı basın açıklamaları yapılması kararı neticesinde; Sözleşmenin imzalanmasından beş ay sonra geriye dönük alacaklarımızın bir kısmını; bir sonraki ay da kalan kısmını alabildik.

Başkan Utku Gümrükçü Bize Yanıt Vermiyor

Bunlara ek olarak diğer aylarda da alacaklarımızın ödenmesi konusunda sorunlar yaşadık, kimi aylarda ise alacaklarımızın maaş bordrolarımıza bile yansıtılmaması durumlarıyla karşılaştık. Yaşadığımız her sorunda, belediye başkan yardımcıları ve müdürler ile yaptığımız görüşmelerde sorunların çözümü için Belediye Başkanı ile görüşmemiz belirtilmiş ve Belediye Başkanı tarafından verilmiş emirler doğrultusunda hareket ettiklerini ifade etmişlerdir. Kamuoyunun hatırlayacağı üzere, geçtiğimiz yıl yapmış olduğumuz yazılı basın açıklamasında da ifade ettiğimiz üzere Çiğli Belediye Başkanı Sayın Selim Utku Gümrükçü, bugün itibariyle yaklaşık bir buçuk yıldır sendikamızın yazılı ve sözlü randevu taleplerine olumlu yanıt vermemekte ve bizlerle görüşmemektedir.

Editör: Tuğkan Üsküp