Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel Halk TV’de katıldığı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Programda Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın 2023 genel seçimlerinde İzmir listeleri üzerinden gelen eleştirilere Hacer Foggo örneklendirerek sorduğu soruyu yanıtlayan CHP Genel Başkanı Özel, “CHP’nin geride kimseyi bırakmaması lazım. Siyasette yol kazaları olur. Eski konuları konuşmak istemem onları kurultayda bıraktık ama o 39 milletvekili meselesi İstanbul’da bölgeleri 4’er 4’er doldurunca İstanbul’dan bazı arkadaşlara İzmir’e İzmir’in kendi dinamikleri ise geri sıralara bırakıldı. Biz Hacer Hanım’ı görevlendirmemiz gereken yerde göstermemişiz. Ben CHP’nin Genel Başkanı olarak Hacer Hanım gibi çok önemli bir değeri geri bırakırsam… Biz geride kimseyi bırakmayacağız. Hatalarımızı telafi edeceğiz. Bu partide herkese yer var. Hacer Hanım’ı da aradım. Benim dönemimde biz Hacer Hanım’dan derin yoksulluk ağı çalışmalarına eğileceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı programda aday belirleme yöntemi ve süreçlerine dair de geniş bir değerlendirme ve bilgilendirmede bulundu. Özel şunları kaydetti:

İlk MYK’de ilgili arkadaşları görevlendirdik. Pazartesi günü bize bir taslak takvim getirecekler. Müzakere edip kararlaştırıp ilan edeceğiz. Başvuruları ne zaman alacağız, nereye yapılacak, istifalar hangi tarihte olacak… Bunların hepsini takvimlendireceğiz.

Kimseye verilmiş sözüm yok

Benim bu konudaki tutumumu yeniden söyleyeyim. Kamuoyu araştırmalarıyla vatandaşın gönlünde olan vatandaşları yeniden aday göstereceğiz. Kongreden önce de söyledim, kongredeki tutumlar bizim için bir ölçüt değil. Kongrede karşımdaymış, başarılıysa listede! Kongrede yanımdaymış, başarısızsa müsaade isteyeceğiz, başka yerde çalışacağız. Seçimden önce kimseye verilmiş belediye başkanlığı sözüm yok. Hiç kimseye kurultay odaklı verilmiş bir başkanlık sözüm yok. Kim belediye başkanı olacak, ben de bilmiyorum ama yöntemi biliyorum. Ölçme değerlendirmeyle vatandaşın gönlünde seçildiğinden iyi yere gitmiş olanlar göreve devam edecek, kötüye gitmiş olanlar görevi devredecek.

Gönlümden geçen ön seçim

Görevi devrecekse ne yapacağız? İlçe başkanı yönetimiyle beraber, il başkanı, il milletvekilleri, varsa parti meclisi üyeleri, o ilden sorumlu arkadaşlar oturacağız raporlar üzerinden uzlaşacağız ki gelecek haftadan itibaren milletvekillerini ve parti meclisi üyelerini öncelikle aday belirlememiz gereken her yere gönderiyorum… O raporlar gelecek, yönteme karar vereceğiz. Benim gönlümden geçen eğer sağlık sonuç vereceklerine inanıyorlarsa sandık koymak yani ön seçim. Ama ön seçim deyince hakim gözetimine olmaz, örgüt denetiminde ön seçim. Sonuçlarına uyulacak temayül yoklaması… Sandıktan 1 çıkanı atacaksan sandık koyacaksın.

Doğru yerde doğru yöntem. Örneğin bir x ilinin y ilçesi sandık burada örgütü barıştırır diyorsa hemen sandığı koyacağız. Ama ‘Burada aday çok ve yarış sağlıklı sonuç vermeyecek’ ya da ‘Üye yapımız müsait değil’, o zaman anket yapacağız orada. Doğru yöntemi kararlaştıracağız. Ama şunu söyleyeyim ön seçimi hiç azımsanmayacak kadar koyacağız.

2023 bitmeden açıklanacak

Sağlıklı, doğru örneklemlerle güvenilir anketlere bakmamız lazım. Milletin gönlünde olan bizim listemizde olacak. 2023 bitmeden belediyelerimizin önemli miktarını açıklamak istiyoruz, 2024’te artık sahada çalışıyor olsunlar… Bizim iktidarda olmadığımız yerler açısından zorluğumuz var. Adaylaşma sürecini bir an önce açıklamamız lazım.

Önemli ilçelerde güçlü kadın aday

CHP Genel Başkanı ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde partinin güçlü olduğu bazı ilçelerde kadın adaylar göstereceklerini de söyledi. Özel, “İl başkanlarımızla yerel seçim gündemine yönelik konuştuk. Gençleşme daha çok kadına alan açma eşit temsil konusunda önemli adımlar atmasında ev ödevini aldılar. Partinin bu kademelerini gençleştireceğiz. Partinin zaten kazandığı yerlere Özgür’ün sevdiği büyüklerine arkadaşlarına diye bir şey yok. Daha çok gence kadına alan açacağız. Yerel seçimlerde başlayarak bunu göstermemiz lazım. Garanti pozisyonları erkeklere dağıtılması gibi bir şey yok. Bazı önemli ilçelerde güçlü kadınları koysak… Geçmişte CHP’nin tercihleri olmuş ama yeterli değil. Bu işleri cesaretle yapacağız. Kimsenin endişesi olmasın” diye konuştu.