2024 yerel seçimlerinde CHP’nin ciddi bir oy farkıyla seçimi kazandığı Bergama’nın ilçe başkanı İsmail Durmaz yerel seçimlere dair açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yerel seçimlerde ülke genelinde elde ettiği başarı ile genelde iktidara giden yolun kapılarının aralandığını ifade eden Başkan Durmaz, “Yerel seçimlerde hemşerilerimizin büyük desteği, partimizin ve örgütümüzün üstün gayretleriyle Bergama yeniden sosyal demokrat belediyecilikle yönetilecek. Kazanan Bergamalılar oldu, Bergama oldu” diye konuştu.  

Bugün herkes biliyor

Bergama’nın her açıdan öneme sahip bir kent olduğunu ifade eden CHP İlçe Başkanı İsmail Durmaz, “Bergama’nın sahip olduğu değerleriyle ne kadar özel bir kent olduğunu bugün herkes biliyor. 2500 yıllık tarihi geçmişi, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliklere sahip bu özel kenti korumak ve kazanımlarını artırmak adına gerek belediye gerekse örgüt olarak canla başla çalışacak ve Bergama’yı hak ettiği yere taşıyacağız” dedi. 

Geçmiş dönemde CHP’li belediyecilikte Bergama’nın ciddi  kazanımlar elde ettiğini belirten Başkan Durmaz , “  Sosyal Demokrat belediyecilik anlayışı ile 2009- 2019 yılları arasında bizim dönemimizde UNESCO dünya mirası listesine girmiş bir kent Bergama. Belediyemizin öz kaynakları ile kente kazandırılmış spor tesislerinden kültür merkezine sosyal projelere kadar çok sayıda örnek mevcut. Yeni dönemde de belediye başkanımız sayın Tanju Çelik’te aynı özveri ile çalışacak ve Bergama’ya vizyon katacak projeleri Bergamalılarla buluşturacaktır” değerlendirmesinde bulundu. 

En güzel cevap sandıkta verilmiştir 

Geçmiş dönemde AKP’li belediyenin yönetimsel olarak ciddi hatalar yaptığını belirten Başkan Durmaz, “Bergama sadece tarihi ve kültürel değerleri ile değil, aynı zamanda dünyadaki en kaliteli pamuğun ve tütünün de yetiştiği Bakırçay ovasının verimli topraklarına sahip bir kent. Ayrıca 119 köyü 18 merkez mahallesi ile de Türkiye’nin en çok köyüne sahip ilçelerinin başında geliyor. 2014 yılında yürürlüğe giren Bütünşehir Yasası ile muhtarlık tüzel kişileri ortadan kalkmış ve köy malları ilçe belediyelere devrolmuştu. Ve herkesin bildiği gibi geçmiş dönemde köylülerin atasının, dedesinin köye bağışladığı çok sayıda verimli tarım arazisi AKP’li belediye tarafından kente yol yapıyoruz hizmet ediyoruz diyerek milyonlarca liraya satıldı. Bizlerin ve köyülünün  yanlış yapıyorsunuz uyarıları dikkate alınmadı. Hizmet edilmesin mi, tabiki de edilsin . Lakin hizmetin nasıl yapılması gerektiğini görmek isteyenler  geçmiş dönemde belediyenin öz kaynakları ile nasıl hizmet edildiğine dönüp baksınlar. Yeni dönemde de bunun en güzel örneklerini birlikte göreceğiz. Bergama’nın seçmeni yapılan yanlışlara en güzel cevabı sandıkta vermiştir” dedi. 

Çalışkan bir belediye başkanımız var

Başkan Durmaz “Belediye başkanımız Prof.  Dr. Tanju Çelik mesleği gereği Bergama’da tanınan, gece gündüz demeden vatandaşların yanında olmuş, Bergamalıların sevdiği çok çalışkan bir çocuk doktoru. 25 yıllık meslek hayatında sadece Bergama değil ülkenin dört bir yanından kendisine gelen hastalara din, di, mezhep ayrımı yapmadan ve siyasi görüşüne bakmadan herkese eşit yaklaşımla hizmet etmiş biri. Kendisinin yöneticilik geçmişi de var. Şimdi de bu çalışkanlığını ve deneyimlerini ‘adil kent eşit yurttaş’ anlayışıyla yerel yönetim konusunda göstereceğine örgüt olarak inancımız tam. Zaten tarihi bir oy farkı ile seçimi kazanması da bunun bir göstergesi. Bir kez daha özverili çalışmalarından dolayı örgütümüze ve tüm Bergamalı hemşerilerimize teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi. 

Seçim kazanılamaz söylemlerine karşı inandık ve kazandık 

Yerel seçim sürecinde Bergama’ da seçimin alınamayacağı ve karamsar söylemlerin var olduğunu dile getiren İsmail Durmaz “ Seçim sürecinde rakibin kamuoyunda ‘seçimi kesin kazanıyoruz, başarılarımız ortada, CHP seçimi kazanamaz, ‘ Belediyecilikte başarılıyız’ ‘ Bergama’yı il yapacağız’  söylemleri ile yaratmaya çalıştığı algı halkta karşılık bulmadı.  Bilindiği gibi AK Parti mevcut başkanla yola devam etmeyip Kınık Belediye Başkanı’nı aday göstermişti. Madem belediyecilik konusunda başarılı bir belediye başkanı vardı neden mevcut belediye başkanını aday göstermediler. Artık insanların algı operasyonlarına karnı tok. Kazanamaz diyenlere karşı örgütümüzün tüm kadroları, partimizin tüm bileşenleri ile çok çalıştık, inandık ve başardık” açıklamasında bulundu.

Editör: Duygu Kaya