Önceki dönem Bornova Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Olgun Atila, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına talip oldu. Aday adaylığı dosyasını CHP İzmir İl Başkanlığı’na teslim eden Atila’ya yüzlerce partili eşlik etti. Atila’nın aday adaylığı açıklaması mini bir miting havasında gerçekleşti.

Partililerden tam destek

‘Örgütün Adayı’ sloganı eşliğinde il Başkanlığı önündeki kürsüye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Olgun Atila, “İnsanlar duygularıyla yaşarlar, önemli olan o duygulara hitap edebilmektedir. Siyasetin ilk şıkkı kalpleri fethetmektir. Ve şimdi, ‘Nerede kalmıştık’ diyorum. Doğduğum, büyüdüğüm, sokaklarında güzel İzmir’imiz için bu kutlu yola çıkmış bulunuyoruz. Müracaatımızı yaptık. Şimdi hep birlikte yeni bir yolculuğa çıkıyoruz, bizlerle birlikte olmaya var mısınız?” sözleriyle coşkulu kalabalığa seslendi. Alandaki yüzlerce partili ‘Varız’ diyerek Atila’ya destek verdi.

İzmir bizim evimiz

Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Atila, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu yolculukta sizlerle birlikte yol yürütmek benim için çok büyük onurdur. Beş yıl Büyükşehir’de meclis üyeliği, 5 yıl Bornova’da belediye başkanlığı yapma onurunu yaşadım. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır! Bornova’da hep birlikte, ortak akılla, sosyal ve fiziki projeler ortaya koyduk, şimdi o projeler İzmirlilerimize hizmet veriyor. Bornova’mızda bir sloganımız vardı, Bornova bizim evimiz’ demiştik. Şimdi ise, ‘İzmir bizim evimiz’ diyoruz. Evimizin 30 tane birbirinden değerli ilçesi var.  Hepsi bizim canımız, ciğerimiz. 30 ilçenin tüm sokaklarında bizi göreceksiniz. Bizi tanımayanlar Bornovalı’lara sorsunlar onlar bizim kefaretimizdir.”


Projelerimiz hazır

İzmir’in sorunlarını bildiğini söyleyen CHP’li Atila, “Ulaşım sorununu çözmek, güvenli yapılar oluşturmak, turizm potansiyelini artırmak, dirençli kentler ortaya koymak, depremsellik ve iklim krizlerine karşı planlama yapmak, tarım ve hayvancılığı kalkındırmak, sanayiciliği geliştirmek için hep birlikte; STK’larımızla, meslek odalarımızla, muhtarlarımızla, üniversitelerimizle, kısacası tüm hemşehrilerimizle kentimizi yönetmeye talibiz. Projelerimiz hazır. Bugünden itibaren 30 ilçeye gideceğiz, geçmişte görev yapan büyüklerimizi, hemşerilerimizi ziyaret edeceğiz. Projelerimizi anlatacağız, geliştirmek için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Piriştina gibi olacağım

İzmir’in ‘efsane başkanı’ olarak anılan Ahmet Piriştina gibi İzmir aşığı bir başkan olacağını kaydeden CHP’li Atila, “Yerel yönetim sürecinde aday adayı olan tüm arkadaşlara yürekten başarılar diliyorum. Siyasette katılımın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Herkesi siyaset yapmaya davet ediyorum. Güzel İzmir’imize önemli görevler yapmış bütün başkanlarımızı saygıyla anıyorum. Size Burhan Özfatura’nın, Yüksel Çakmur’un, Aziz Kocaoğlu’nun selamını getirdim. Hayata veda eden tüm başkanlarımıza da rahmet diliyorum. İzmir’in efsane başkanı Ahmet Piriştina gibi İzmir aşığı bir başkan olacağıma söz veriyorum. Kıymetli başkanımız Tunç Soyer’e de sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum, kendisine de başarılar diliyorum. İzmir’imiz hoşgörünün, uzlaşının, sevginin ve kültürün başkentidir. İzmir’imize herhangi bir kentten gelen yurttaşlarımız çok kısa sürede atmosferine alışmakta ve dünya görüşü ne olursa olsun kardeşçe yaşamaktadır. Bu İzmir duruşudur. Bu duruşu kaybetmeyeceğiz, sonuna kadar sahip çıkacağız” diye konuştu.

Hodri meydan diyorum

Aday belirleme yöntemlerinin hepsini hazır olduğunu vurgulayan CHP’li Atila, “Çok kısa süre önce partimiz büyük kurultayını yaparak değişimi başlattı. Bu değişim Türkiye’deki değişim hareketinin de öncüsüdür. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in; kendi gibi genç, çalışkan, liyakatli arkadaşlarımızla birlikte başlattığın bu yolda kararlılıkla yürüyeceğimize söz veriyorum. İzmirli hemşerilerimiz, siz benin hiç yalnız bırakmadınız. Ben İzmir’in evladıyım. Pek çok görevi onurumla, şerefimle tamamladım. 2019 yılında o günkü şartlarda bütün anketlerde en yüksek isim olarak çıkmamıza rağmen aday olmadım ama küsmedim, hep sizlerle beraber oldum, partim için çalıştım.  Siyaset iddia işidir. Önümüzdeki süreçle ilgili anket, ön seçim, eğilim yoklaması gündem geldi. Hepsine hazırız. Buradan hodri meydan diyorum” açıklamalarında bulundu.

Destek bekliyorum

Partililere destek çağrısı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Atila, “Sizlerden bir isteğim var. Şu dakika itibarıyla hepinizden destek ve dua bekliyorum. Bütün İzmir’i ayağa kaldırmanızı istiyorum. Toplumun bütün renklerini kucaklayarak İzmir’de rekor oy ile 30 ilçeyi alacağımızın sözünü veriyorum” dedi.

Manisa'ya da katkı sunacak

CHP’li Atila, son olarak şunları söyledi: “Tüm kararlarımızı ortak akılla vereceğiz. En az hata en hızlı çözümle en üretken projeleri ortaya koymak istiyoruz. Evimizin her alanda güçlenmesi için aile bireyleri olarak kentimize ve evimize sahip çıkmak durumundayız. Manisa’da bizim evimiz, buradan yarattığımız ışığın Manisa’ya da katkı sunacağına inanıyorum. Enerjimiz yüksek, gençliğimiz var, 2028 seçimlerine de buradan Türkiye’nin her yerine katkı sunacağız. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Her projemizde Cumhuriyet ve Atatürk olacak.”

Aslanoğlu başarılar diledi

Atila’nın ardından konuşan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ise, “Çok önemli bir yerel seçime gidiyoruz. Bu seçimde 30 ilçenin 30’unda partimizin bayrağını dalgalandırmak için çok çalışacağız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yola çıkan Olgun başkan daha önce 5 yıl Bornova’da başarılı bir şekilde belediye başkanlığı yapmıştır İyi bir CHP’li, örgütüyle birlikte çalışan bir başkandır. Kendisine çıktığı bu yolda başarılar diliyorum” dedi.

Gizem TABAN ŞEBER

Muhabir/Politika haberleri