CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hayrabolu ilçesindeki buğday mitinginden önce Tekirdağ’da Çerkezköy ve Saray Belediyelerini, CHP Kapaklı İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

Burada açıklama yapan Özel, "Ayın sonuna doğru eğer asgari ücrette bir iyileşme olmazsa o konuda da bir ‘Geçinemiyoruz mitingi’ yapmayı düşünüyoruz Kocaeli’nde. Tabii asgari ücret ile ilgili şöyle bir sorun var. Alan için çok düşük, veren için çok yüksek bir noktaya geldi asgari ücret. Küçük esnaf ve KOBİ’ler asgari ücreti vermekte zorlanıyor. Alan da geçinmekte zorlanıyor, açlık sınırında. O yüzden bu hafta ekonomiden sorumlu arkadaşlarımız, Hazine ve Maliye Bakanı ile bir araya gelecek. Kamuoyunda zaman zaman efendim işte ‘CHP, AK Parti’ye ekonomide yardım mı edecek’ diye konuşmalar var. Dün de onu kesin bir dille yalanladık. Bizim 22 yıllık enkazı kaldırmak için hiç sorumluluğumuz olmayan bir yükün altına girmek gibi bir niyetimiz yok ama bütün meselemiz krizin gerçek mağdurlarına sahip çıkmak. O yüzden bir vergi reformu öneriyoruz. Yani emeklinin, çalışanın ve çiftçinin hakkını alabilmesi için yüzde 68’lik dolaylı vergilerin ortadan kalkması lazım. Yerine gerçekten çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınacağı, kazanmayanların da vergi yükünün altında ezilmeyeceği bir sisteme ihtiyaç var." dedi.

"Kabul edilebilir tarafı yok"

Özel şöyle devam etti: "Yüzde 68 dolaylı vergi demek şu demek, Türkiye’de toplanan yüz liralık verginin 68 lirasından fabrikatör ile fabrikanın bekçisi aynı vergiyi veriyor. Elektrikte, suda, telefonda, sütte, kıymada yüzde 21 çalışanların hepimizin, hepinizin maaşlarından kesilen vergiler var. Yüzde 11 sadece kazanandan alınan vergi. Bu ABD’de yüzde 92’ye 8. Yani yüzde 92 kazanan veriyor, yüzde 8 dolaylı vergiler. Geri kalan yüzde 92 kazançtan doğrudan alınan vergi. Türkiye’de 68. Yüzde 68 dolaylı verginin meselesi şu, adaletsiz vergi demek. Vergi ahlakının ortadan kalmış olması demek. Bu kadar çok nüfusun en çok kazanan yüzde 5’lik kesimi varlıkların yarısına, yüzde 20’lik kesimi de varlıkların neredeyse yüzde 80’ine sahipken, vergiyi sadece yüzde 10’u veriyorlar. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Bununla ciddi şekilde mücadele etmek lazım. Bu hafta öyle bir girişimimiz olacak."

Kaynak: ANKA