CHP Genel Başkanı Özgür Özel basın toplantısı düzenledi. Özel, üç ismin belediye başkan adaylığının kesin olduğunu söyledi.

Özel'in konuşmalarından satır başları şöyle:

Milletin gönlünde yer etmiş adaylar yeniden aday olacaklar. Hiçbir belediye başkanını değişim karşıtı diye cezalandırmak niyetinden değilim. Hiçbir belediye başkanı da bize destek verdi diye hak etmediği bir yere gelmeyecek. Türkiye'de hiçbir ilde hiçbir ilçede genel başkanın söz verdiği bir belediye başkan adayı yok. Sadece Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Özlem Çerçioğlu sözünün arkasında duracağız. Bu isimleri yeniden aday göstereceğiz. Bize yakın diye kimseyi kayırmayacağız. Bize mesafeli diye kimseyi cezalandırmayacağız. Bu seçimlerde kazandığımız belediyeleri yeniden kazanmayı hedefleyeceğiz. Belediye başkan adaylarımızı belirlemede tek kriterimiz var; milletin gönlünde yer etmiş, seçildiği günden daha iyi durumda olanlar yeniden aday olacak. Eğer, yaptığı hizmet halkta teveccüh görmüyorsa durumları yeniden değerlendirilecek.

Biz Türkiye'yi böyle yöneteceğiz

Merkez Yönetim Kurulu 24 üyeden oluşuyor. 24 genel başkan yardımcısı arkadaşımız var. MYK'de 2 grup var; birisi gölge kabine. Parti Meclisi'nde bizim listemizde olmayan 8 arkadaşımız var. Delik vardı, 8 arkadaşımız delikleri kapattılar. Bizim listemiz dışında giren arkadaşlarımızın yarısını görevlendirdik. PM'nin yaş ortalaması 43'tü, açıklayacağımız MYK'nın da yaş ortalaması 46. İçinde 9 gölge kadın ve 9 erkek görevlendirdik. Eşit temsil her aşamada görülecek. Biz Türkiye'yi böyle yöneteceğiz, bize güvenin bize inanın. İngiltereden sonra her bakanlığa karşı gölge parti bakanı açıklayan ilk ülkeyiz.