Gizem TABAN ŞEBER/İZGAZETE- Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 38. Olağan Kurultay başladı. Ankara Spor Salonu’nda 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek kurultayda ilk gün genel başkan, ikinci gün Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurultayı (YDK) üyeleri belirlenecek. Genel başkanlık için; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel yarışacak. Divan başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı, ‘İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı’ sloganıyla yapılan kurultayda bin 367 delege oy kullanacak. Kurultayı yerinde takip eden İz Medya Genel Yayın Yönetmeni Ümit Kartal, Gazeteciler; Özlem Gürses ve Seçkin Öner, salondaki gelişmeleri aktarıyor.

İzmir'de son durum

İzmir ile ilgili kurultay sürecinde 56 kurultay delegesinden 55’i Kemal Kılıçdaroğlu için imza vermişti. Yalnızca Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Kılıçdaroğlu’na imza vermeyip Özgür Özel’i destekleyeceğini açıklamıştı. Kurultaya günler kala; kurultay delegeleri CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın ve CHP Buca İlçe eski Başkanı Hacer Taş Gültepe da Kılıçdaroğlu’ndan imzasını çekerek Özgür Özel’e desteğini açıkladı. Öte yandan, doğal delege olan CHP İzmir Milletvekilleri; Murat Bakan, Deniz Yücel, Gökçe Gökçen de Özgür Özel’i destekliyor. Gelinen noktada; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun da yer aldığı 53 kurultay delegesi ise Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veriyor.

İlhan Cihaner yarıştan çekildi

CHP'de bugün kurultay günü. Parti yeni genel başkanını seçecek. Adaylardan İlhan Cihaner'in adaylıktan çekildiği öğrenildi. Cihaner, kimseyi desteklemeyeceğini de duyurdu. Cihaner, eski Erzincan Başsavcısı olarak tanınıyor ve parti içinde sol kanadı temsil ediyor.

Özgür Özel salona girdi

CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel salona coşkulu bir şekilde girdi. Özel salona girerken Ey Özgürlük şarkısı çaldı.

Kılıçdaroğlu salona girdi

Adaylardan Kemal Kılıçdaroğlu da salondaki yerini aldı. CHP Genel Başkanı ve Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li gençlerin kurultaya kendisine hediye ettiği şarkıyla sahneye çıktı. İz Gazete, önceki gün o şarkıya ulaşmıştı.
İşte şarkının sözleri;
Selam olsun yoldaşlara sesime ses olana
Yeni doğan güneşiyle umutlu yarınlara
Yolumuz doğruluktu birleşsin ellerimiz
Emekçinin hakkı için haydi Kılıçdaroğlu
Zorlu yollardan geçtik kimseye boyun eğmedik
Arkamızdan vurdular da yine de eğilmedik
Atamızın emaneti her yürek taşıyamaz
Adaletin simgesidir haydi Kılıçdaroğlu
Dürüstlüğün simgesidir haydi Kılıçdaroğlu

Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu

CHP 38. Olağan Kurultayı’nın divan başkanı beklenildiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. Oy birliğiyle divan başkanlığına seçilen İmamoğlu, ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganlarıyla sahneye çıktı.

Kurultay'a İzmir imzası

Kurultay’da divanda görev alacakların isimlerin önerildiği dilekçede CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun imzası da yer aldı.

CHP’li Sarıbal: Yerel seçimler için en önemli şey güven

CHP 38. Olağan Kurultay’ında İz Televizyonu’na konuk olan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sarıbal’ın konuşmasından öne çıkan mesajlar şöyle: “Biz 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ı değerlendiremedik, ertesi gün değişim tartışmaları başladı. Bir tarafta bazı medya grupları bunu gündeme getirdi. Dışarıdan müdahaleler oldu. CHP zor zamanların partisidir, bugün de öyle bir süreci yaşıyor. CHP, örgütüyle ayağa kalkar. Örgüt tazelendi, yenilendi. Bunun devamında tüzük kurultayı yapacağız, programımızı yenileyeceğiz. Bu kurultay sonuca erdiği andan itibaren tekrar gerçekçi sağduyulu düşünme olasılığı olacak. Yerel seçime gidiyoruz. Bir büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı sahaya çıkıyorsa oraya bakın, partiler de tabi ki önemli ama o kişinin halkta sağladığı güvene, toplumla sağladığı diyaloğa bakın. Siyasette önemli olan güven… Eğer o güveni sağlamışsa psikolojik, kitlesel ve yönlendirilmiş olumsuzlukların yerel seçime kadar kalmayacağını düşünüyorum.”

CHP'li Polat: İzmir bu kurultayda daha güçlü temsil edilecek

CHP 38. Olağan Kurultay’ında İz Televizyonu’na konuk olan CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Sayın Genel Başkan, çok tatmin edici, muhteşem bir konuşma yaptı. Değişimin, halkçılığın, solculuğun nasıl olduğunu tarifleyen bu seçimin neden kaybedildiğini tarifleyen bir konuşma yaptı. Herkesin kafasında olup dile dökemediği şeyleri dile döktü. Hançerden söz ederken hem parti içini hem parti dışını kast etti. Biz seçimi değerlendiremeden değişim isteyen arkadaşlara net bir cevap verdi ve değişimi de çok güzel tariflemiş oldu. Delegelerimizin tamamına yakını Genel Başkanımızı ayakta alkışladı, bu oylara da yansıyacaktır.  İzmir’imiz bu kurultayda çok daha güçlü bir şekilde temsil edilecek. Bizim uzun yıllardır, özellikle son 2 dönemdir alamadığımız haklarımızı İzmir, yeni il başkanımızla birlikte alacak” dedi.

Bir çok şeyin değişmeyeceği bir kurultay izliyoruz

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda İz Televizyonu’na konuk olan Bir TV Genel Yayın Yönetmeni Ümit Yaldız, şu değerlendirmeleri yaptı: “Kemal Bey’in kurultayı kazanması yetmez seçmenin de gönlünü kazanması lazım. Genel seçimde yarattığı kırıklığı tamir ermesi lazım. Kurultayın ardından daha görünür bir değişim haritası koyarsa seçmenin önüne, başı sonu belli takvim koyabilirse seçmenle yeniden ilişki kurar. Kırgınlık kızgınlık var ama CHP’nin kurumsal oylarının düştüğü doğru değil. Kemal Bey, ‘Her yerde her zaman ön seçim’ dedi ama bu seçime yetişmez. Kemal Bey’in işi zor ama Özgür Özel’in de işi zor. Bir Ekrem İmamoğlu gölgesi var. Özel’in ilk rakibi İmamoğlu gölgesi olacaktır. Değişim olsa da çok bir şeyin değişmeyeceği bir kurultay izliyoruz. Kılıçdaroğlu için söylüyorum; yüzde 48 gibi bir toplumsal sorumluluğu var, bir yerde tadında bırakmayı bilmek ve birilerini yetiştirmek kendi eliyle bu koltuklara oturtmak lazım. Özgür Özel’i kendi yetiştirip sahaya sürmüş olsaydı o zaman farklı olurdu, o zaman Özel’e İmamoğlu gölgesi yapıştırılmazdı.”

Özel'in güçlü olmasının sebebi İmamoğlu

CHP 38. Olağan Kurultayı’nda İz Televizyonu’na konuk Gündemebakış Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Onur Çakır, “Bir dahaki olağan kurultay 2 yıl sonra, 1 yıl da erteleme olur. Yani en geç 3 yıl sonra, genel seçimler öncesi Kemal Bey koltuğu bırakacak. Hançerleme kısmını Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu’na söylediğini düşünüyorum. Bunu önce diğer partilerde aramayalım, burası kurultay… Özgür Özel genel başkan seçilebilir ama içe sinmeyen bir durum var, bunu partililerle yaptığım görüşmelere dayanarak söylüyorum; değişim yapacak kişi Kemal Bey’in A takımından biri olmamalıydı. Özgür Bey’in bu kadar güçlü olmasının tek nedeni İmamoğlu’nun arkasında durması…” dedi.
Çakır kurultay sonucuna dair öngörüsünü şöyle açıkladı: “Kılıçdaroğlu kazanırsa 100-150, özel kazanırsa 40-50 fark olur diye düşünüyorum.”

Kılıçdaroğlu devam ederse Soyer aday olur

Çakır, Kılıçdaroğlu veya Özel’in kurultayı kazanması halinde İzmir’deki belediye başkanlıklarında adayların nasıl şekilleneceğine ilişkin, “Kemal Bey ile Tunç Bey’in arası iyi… Özelikle kurultay sürecinde ikisinin de safları sıklaştırdığını düşünüyorum. Kılıçdaroğlu devam ederse Tunç Soyer’in aday gösterileceğini düşünüyorum ancak Özgür Özel seçilirse Soyer başta olmak üzere mevcut belediye başkanlarının tamamına Karşıyaka da dahil olmak üzere hepsine bir soru işareti koyulur” ifadelerini kullandı.

CHP'li Balbay: Arafta kalan delegeler var

İz Televizyonu’nda CHP Kurultayı’na dair izlenimlerini aktaran CHP önceki dönem İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, delegasyon ile ilgili atmosfer hakkında şunları söyledi: “Salona gelenlerin çoğu kararlı gelmiş ama çok kararlı kararsız, yani arafta kalmışlar var. Son aylarda 5-6 il gezdim, değişim istediği yüzde 80, Özgür Özel ile olur mu sorusu yüzde 50…. Delege, bu çakışma içinde karar verecek. Kemal Bey döneminde CHP’nin alışık olduğu bir şey değil. Kemal Bey’e büyük sevgi gösterisinde bulunup değişmeli diyen var, çok hata yaptı 2024’ten sonra değişmeli diyen var. Çok karışık, ilk defa bu kadar renklerin iç içe girdiği bir tablo var. Ben kadro hareketinden yanayım. Liderin kadrosunun güçlü olması çok önemli… Mesela Ecevit’in 1970’lerde arkasında çok önemli isimler vardı. Siyasette şu an fikirsel çölleşme yaşanıyor. Siyasetin barajları kurudu. Bu tüm partilerde var.”

Murat Bakan: Kılıçdaroğlu ne yapamadığımızı anlatmadı

Kurultayda konuşma yapan CHP'li Murat Bakan şu ifadeleri kullandı: Kazandığımız ve kaybettiğimiz çok seçim oldu ama hiç bu kadar büyük hayal kırıklığı yaşamadım. Kaybetmenin kazanmaktan daha zor olduğu bu seçimi neden kaybettik. Seçimden sonra özeleştiri de olmadı, sorumluluk alan da olmadı. Sayın genel başkan burada neler yaptığını anlattı ama neyi yapamadığımızı anlatmadı. 2010'daki kurultayda büyük bir heyecanla ağlayarak Kılıçdaroğlu'nu destekliyorum, şimdi aynı şeyi Özgür Özel için hissediyorum. Değişim talebi; 18 yaşımdaki oğlumun, babamın, eşimin talebi.

Biz niye kaybettik. Çünkü laikliği savunamadık. Sağcılar oy vermez diyerek korktuk. Atatürk milliyetçiliğini Sinan Oğan'a, Ümit Özdağ'a bıraktık. Devrim kanunlarına sahip çıkamadık biz. Gençlere hayallerini Türkiye'de gerçekleştirebileceklerini anlatamadık.

Kılıçdaroğlu ve Özel yeterli imza sayısına ulaştı   

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 38. Olağan Kurultayı’nda Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu, genel başkan adaylığı için Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel’in yeterli imza sayısına ulaştığını açıkladı.   

CHP’nin Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen 38. Olağan Kurultayı’na başkanlık eden Ekrem İmamoğlu, genel başkan adaylığı için Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel’in bin 366 delege arasından yeterli imza sayısına ulaştığını duyurdu. Genel başkanlığa aday olabilmeleri için aranan 68 delege imza sayısını Kılıçdaroğlu ve Özel’in aştığını belirten Divan başkanı İmamoğlu, “Sonuç olarak hem başvuruları olan Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel Adaylıkları yeterli imza sayısına sahiptir ve iki adayımız olarak kurultayın biraz sonra seçim takviminde takdirlerine sunulacaktır. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. 

Genel Başkanlık için konuşmalar gerçekleştirildi. Konuşmaların ardından, CHP'nin yeni başkanını belirleyecek olan oylama başladı. Delegeler 23.00'a kadar oy kullanacaklar.