Gizem TABAN ŞEBER/İZGAZETE- İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) ekim ayı olağan birinci meclis oturumu İzBB Başkanvekili Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti.

Meclis toplantısının dilek ve temenniler bölümünde CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın söz aldı. Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılışının sürekli ertelenmesi hakkında eleştirilerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Aydın, hastane projesinin seçim vaadi olarak sunulduğuna ancak uzun yıllardır gerçekleşmediğine dikkat çekti. CHP’li Aydın, “Yedi kez açılış tarihi bildirilen hastane hala açılmadı. İzmir halkı adına soruyoruz; Bu hastanenin gerçek temel atma süresi nedir? İnşaat süresi bitimi nedir? Ne kadara mal oluyor? 25 yıl işleteceği söylenen şirketin işletme süresi ne zaman başlayacak? Devletin cebinden para çıkmadığı söyleniyor, herhalde gecikmenin sorumlusu ilgili şirket, o zaman gecikmenin işletme süresinden düşülmesi gerekiyor. Şehir hastanesi ne zaman açılacak?” dedi.

Konuyu dönüşüme getirdi

CHP Grup Başkanvekili Aydın’ın Bayraklı Şehir Hastanesi’ne ilişkin eleştirilerine kapsamlı bir yanıt veremeyen AKP’li meclis üyeleri konuyu önceki oturumlarda olduğu gibi kentsel dönüşüme getirdi. AKP Grup Başkanvekili Özgür Hızal, İzBB’nin kentsel dönüşümde uyguladığı kooperatif modeli üzerinden rant iddiasında bulundu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i hedef aldı.

Yanlış varsa mahkeme orada

Eleştiri ve iddialara yanıt veren İmar Komisyonu Başkanı CHP’li İrfan Önal, “Sapla samanı karıştırıyorlar, son 2 buçuk yılda Özgür Bey’in kişiselleştirdiği kooperatif konusuyla meclisi geçiriyoruz. Kooperatif bir kişinin tasarrufunda olan, bir kişinin şirketi değil. Kooperatif bir oluşum. Bu oluşum oradaki 500 arsa sahibi ile 500 kişiyi bir araya getiriyor. Vatandaşlar bu sözleşmeleri okuyor, kendileri akıl edemiyorlar da Türkiye’de bir tek Özgür Bey mi zeki? Yönetemediğiniz her gün TL’nin değer kaybı yüzünden bu inşaatlar zor yapılıyor. Engellemek için her şeyi yapıyorsunuz. Vatandaşlardan hiçbir itiraz gelmiyor, sadece Özgür Bey’den geliyor. İnşaat metrekare birim fiyatları TOKİ fiyatının altında... Bir kooperatif yöneticisinin CHP’li olması neden sizi rahatsız ediyor, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü eski milletvekiliniz! Yüzde 58 ile seçilmiş  Tunç Soyer’in atadığı şirket müdürünü içinize sindiremiyorsunuz. Varsa bir yanlış devletin mahkemeleri orada!  Vatandaş o kadar saf mı ki daha ucuz daire var da gelip kooperatiften alıyor! Kooperatif yan taraftaki müteahhidin neredeyse üçte iki fiyatına sattığı için vatandaş kooperatiften alıyor. Tespit ettiğiniz bir bulgu varsa beraber üstüne gidelim. Ama yoksa, dönüşüm bekleyen o kadar insanı siyasetinize alet etmeyin” diye konuştu.