Batuhan KAYA/İz Gazete- CHP İzmir'in kadınları başkanını seçmek için bugün sandık başına gitti.. Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde gerçekleşen CHP İzmir Kadın Kolları Kongresi'nde il başkanını belli oldu.

Mevcut CHP İzmir Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, kongreye iki gün kala adaylıktan çekilmiş ve adaylardan Pınar Sert Ceylan’ı destekleyeceğini açıklamıştı. Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde Zahide Kurun ile Pınar Sert Ceylan’ın başkanlık için yarıştığı kongreyi, CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka da salondan takip etti.

324 delege oy kullandı

Adaylardan Pınar Sert Ceylan Beyaz listeyle seçime girdi. Zahide Kurun ise Kırmızı listeyle yarıştı. CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanını seçmek üzere doğal delegelerle birlikte 339 delege sandık başına gitti. 324 delege oy kullandı. 

İşte CHP İzmir'in yeni kadın kolları başkanı!

Sandıklar 18.00 itibariyle kapandı. Sandık sonuçlarına göre kırmızı listenin adayı Zahide Kurun 165 oy ile CHP İzmir'in yeni kadın kolları başkanı seçildi. 
Rakibi beyaz liste adayı Pınar Sert Ceylan ise 157 oyda kaldı. Sert Ceylan yönetiminden 1 oy eksik aldı. Kurun ise yönetimden bir oy fazla aldı.

8 ilçemizi kadınlarımıza teslim ettik

Kongrede konuşma gerçekleştiren mevcut CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, “2020 yılı mart ayında yapılan seçimlerde göreve geldik. Hemen ertesinde başlayan sandık koşullarında çalışmalarımıza başladık. İzmir depremi, sel ve fırtına gibi afetlerde dayanışmamızı gösterdik. Tüm Türkiye’deki kadınlarımız için topladığımız yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Eşit temsil için çalışmalar yaptık, genel seçimlerde kadın temsiliyeti için çalışmalarda bulunduk. Yerel seçimlerde daha çok kadın belediye başkanı, meclis üyesi isteklerimizi genel başkanımız sayın Özgür Özel, genel başkanımız Aylin Nazlıaka ile değerlendirdik. İzmir’imizin 8 ilçesini kadın başkanlarımıza teslim ettik. Partimizin kadın üye sayısını arttırdık. Şahsım olarak benimle çalışan tüm dostlarıma teşekkür ederim” diye konuştu.

İzmir'i bu yüzden hedef alıyorlar

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, kongrede gerçekleştirdiği konuşmada İzmir’in AKP iktidarı tarafından hedef alındığını ifade ederek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ebedi istinatgâhının bulunduğu İzmir, cesur ve güzel kadınların kenti İzmir. Bu önemli kentimizde ben de sizinle birlikte olmaktan büyük bir gurur duyuyorum. İzmir bu yüzden AKP iktidarının hedefi noktasında, ÇEDES projesini burada başlattılar. Biliyorsunuz bir dönemler Hayat Bilgisi diye bir dizi vardı. Orada ‘Hocam, hocam’ dediklerinde Perran Kutman ne diyordu? ‘Hocam camide olur’, onlar ne yaptı? Hocaları camiye soktular. Ne yazık ki bizi yöneten, ‘Ben kadın erkek eşitliğine uymuyorum’ diyor, İstanbul Sözleşmesi’nden 3 kez ‘Boş ol’ diyerek çıkıyor.  Anayasa Mahkemesi’nin evlilik sonrası kadınların kendi soyadını koruması kararına rağmen bunu elimizden almaya çalışıyorlar, neymiş, ‘Aile bütünlüğünü bozarmış’, aile bütünlüğünü şiddet bozar, ekonomik durumlar bozar. İstismara uğrayan çocuklar için “rıza” dan bahsediyorlar” dedi.

Kadın temsili yüzde 37'ye çıktı

Nazlıaka, partide kadın temsiliyetini yüzde 37’ye çıkardıklarını söyleyerek, “Bütün Türkiye genelinde 973 ilçede kadın kollarını kurduk, 303 ilçede ilk kez kadın kolları kurduk. Partimizde kadın oranını yüzde 37’ye yükselttik. Yüzde 50 temsil ve fermuar sistemi için kanun teklifi oluşturduk. AKP ve MHP oylarıyla reddedildi” şeklinde konuştu.

AKP kadın kolları bizi taklit etti

Nazlıaka, kadın kolları başkanlığı yaptığı süre içerisinde herkesin, “CHP Kadın Kolları nasıl çalışıyor” dediğini ifade ederek, AKP Kadın Kolları’nın kendilerini taklit ettiğini söyledi. Nazlıaka, “Eylül ayında Tüzük Kurultayı’mız var hem eşit temsil hem fermuar sistemi hem de kadın kollarının eskiden olduğu gibi kendi bütçesi olması için mücadele edeceğiz. Birtakım eğitimlerle her hafta salı günü ilçe, il kadın kolları başkanları ile bir araya geldik. Dilimizi, hedefimizi ortaklaştırdık. Kadınları sadece kadın politikası içine sıkıştırmayan, sağlık, eğitim ve adalet konusunda bizi bilgilendiren bir konuğumuzla bir araya geldik. “Yaşamak” Projesi ile 7/24 faaliyet tüm şiddet mağduru kadınlarımızın yanlarında bulunduk. Onlara, ‘Yalnız değilsin’ dedik ve dağ gibi bir dayanak olduk. Her ay 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptık. Son 4 yıldır CHP Kadın Kolları nasıl çalışıyor? deniliyor. AKP Kadın Kolları bizim şablonumuzu kullanmaya başladı, devam etsinler. Bir de bizim politikalarımızı ve söylemlerimizi içselleştirseler ne güzel olur” diye konuştu.

28 ilçemiz kırmızıya boyandıysa...

CHP’nin İzmir’deki yerel seçimlerde kazandığı başarısının sebeplerinden biri olarak kadın kollarını göstererek, “Kadın Kollarımızdan belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, meclis üyelerimiz oldu. Şüphesiz, İzmir’in 28 ilçesi kırmızıya boyandıysa, partimiz birinci parti çıktıysa şüphesiz Genel Başkanımızın, parti meclisimizin, belediye meclis üyelerimizin ve bir bütün olarak örgütümüzün çok önemli bir payı var. Sıkılmadık el, çalınmadık kapı bırakmayanların çok önemli bir payı var” dedi.

Seçimin kaybedeni olmayacak

Kadın Kolları seçimine dair de konuşan Nazlıaka, “Bu seçimin kaybedeni yok ama kazananı çok, bu seçimin kazananı İzmir olacak. Bu seçim kazananı CHP olacak, Türkiye olacak, eşitlik mücadelemiz olacak. Yaşasın kadın dayanışması, yaşasın eşit mücadelesi diyorum. 2 başkanımızı ve mevcut il başkanımızı buraya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Listeler belli oldu

CHP İzmir İl Kadın Kongresi’nde adayların listeleri belli oldu. İşte listeler...

Artık yürümenin zamanı geçti, koşmalıyız

Beyaz listenin adayı Pınar Sert Ceylan adaylık konuşmasında, "Kürsüden bakınca Kuvay-ı Milliye coşkusunu gördüm. Çünkü CHP Kuvay-ı Milliyenin kendisidir. Öncelikle Atama 5 Aralık'ta biz kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığı için minnetimi sunuyorum. Sizlerden sadece 1 adım önde omuz omuza bu mücadeleyi yürütmek istiyorum. Artık yürümenin zamanı geçti, koşmalıyız. Bize büyük bir sorumluluk verildi. Bu sorumluluğun gereğini hepimiz yapmalıyız. Uygarlık savaşında kadın-erkek birlikte yürümeliyiz. Kurulduğu günden bugüne AKP iktidarı ve Cumhur İttifakı kadın haklarını rotadan kaldırma çabası içerisinde. 3 çocuk masalı ile kadınları eve hapsetmeye çalıştılar. Başarılı olamayınca İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırmaya çalışmışlardır. Kadınlar toplumun her alanında daha etkin ve üretken olabilirler. Kadınları edilgen hale getiren bu düzeni kabul etmiyoruz. CHP bu edilgenliği ortadan kaldıran bir partidir. Kadın kotası değil fermuar sistemi istiyoruz. Başarı birlikten geçer. Kadın ve gençlik kolları uyumlu bir çalışma yürütecek. İlk kurşunun atıldığı İzmir'den özgürlük ve eşitlik yürüyüşünü başlatıyoruz" dedi.

Kadınların boyun eğmemesi AKP'nin sonunun işaretidir

Kırmızı listenin adayı Zahide Kurun konuşmasında, “Ben içinizden biri, ablanız, yoldaşınız, canınızım. Yoldaş diyorum çünkü aynı salondaki partililerimizin cesur kadınlar olduğunu biliyor ve her biriyle aynı yolu yürümekten onur ve şeref duyuyorum. Adayım çünkü Türkiye’nin en güzel illerinden biri olan İzmir’de halkımızın yüzü gülsün diye emek vermeye hazırım. Bir çocuk istismar edildiyse sesi olmak için, kadın cinayetleriyle mücadele etmeye, İstanbul Sözleşmesi’ne vurgu yapmaya, durmadan, dinlenmeden hayatı örgütlemek için adayım. Toplumda güçlü, aydın, köklü kararlar alan kadınların çoğalmasında mücadele vermek için adayım. Dar kadro oluşturarak sadece kendi ikbali için çalışmayı yıkmak için adayım. Hiçbir emeği küçümsemeden çalışmak için adayım. Umudu örgütlemek adına adayım. Bu ülkede kadın siyasetçi olmak zordur. Ama biz kadınlar önümüzdeki engelleri aşacak güce sahibiz. Tüm bu güçlükleri aşmak ve mücadele etmek için adayım. Kadınların siyasetteki var oluş mücadelesini veren tüm siyasetçilerin, emekçilerin ve yoldaşların önünde saygıyla eğiliyorum. Siyasette kadınlar söz konusu sayısal çoğunluğa ulaşmış olsalar bile kadını benimsemedikleri sürece niteliksel bir dönüşüm mümkün değildir. İnsan merkezli bir siyasetin yaratılabilmesi adına kadınların siyasetteki varlığının bilincine varmak ve çalışmak gerekir. Ben de bu yolda sizlerle yürümek için adayım. Bu yolu yürürken önce kendimizle hesaplaşacağız, içimizdeki o kötülük duygularıyla birbirimizi yormayacağız. Sizlere söz veriyorum, Zahide Kurun olarak mücadele dört elle sarılacağım. Sonuç ne olursa olsun bu salonda olan olmayan tüm kadınları bundan sonraki süreçte asıl mücadeleyi vermemiz gereken yere doğru, saraya karşı mücadeleye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Batuhan KAYA