Gizem TABAN ŞEBER/İZGAZETE- Ankara Spor Salonu’nda gerçekleşen CHP 38. Olağan Kurultayı’nda İz Televizyonu’na konuk olan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, önemli mesajlar verdi. Genel başkanlık yarışında başından bu yana Kemal Kılıçdaroğlu’nu destek veren Aslanoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Bize yakışan bir kurultay

CHP’ye yakışan bir kurultay oluyor. Sabahın erken saatlerinden beri partililerimiz salonu doldurdular, o saatten bu saate coşku bitmiyor. Tam bizlere yakışan bir kurultay oluyor. Genel başkanın konuşması çok duygusaldı. Yaralanan birinin kalbi duygularıydı. Sırtından hançerlendim dediğine şahidiz. 14 Mayıs’tan önce de seçime, sırtına onlarca hançer vurularak sokulduğunun tanıklarıyız. Bunu yoldaşlarıyla paylaşması çok doğal…

İş yapan hata da yapabilir

Bu kadar çok karar veren kişi bazı yoldaşlarımızın istemediği kararlar vermek zorunda illa ki kalmıştır. Bu kararlarından bazıları hatalı da olabilir, iş yapan insan hatalar da yapacaktır. Genel başkan geldiği günden bugüne çok iş yapmıştır. Yoksul kesimlerle CHP’nin buluşmasını sağlamıştır, bize mesafeli olan kesimlerin çoğuyla CHP’nin kucaklaşmasını sağlamıştır, ölsem oy vermem diyenlerle yan yana çalışılmasını sağlamıştır. Bazı kararları bazı arkadaşlarımızı üzülmüş olabilir ama genel başkanımız bizi bugüne kadar utandıracak bir şey yapmamıştır. Genel başkanımızla gurur duyuyoruz.

Değişmeyenleri biliyoruz

Değişmeyenlerin kimler olduğunu biliyoruz. Mesela ben 48 yaşında, 8-10 aydır görevde olan bir il başkanı olarak statükocu oluyorum, Sabri Ergül değişimi savunuyor. Eğer halen bunlarla yepyeni hayat kuracağımızı düşünüyorlarsa, 2050’li yılların politikalarının belirleneceğini düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar.

Boşuna işgal etmesinler

Sokağın sesini şöyle algılayalım; içimizde var olanlar ve sizlerin yarattıkları… Medya yapısı gereği bizim bazı şeyleri düşünmemizi sağlar. Kemal Kılıçdaroğlu ‘iyidir, güzeldir’ diyen bir ulusal kanal biliyor musunuz? Bize, bizim düşüncemize yakın olduğun söyleyen, kendisine gazeteciyim diyen arkadaşlar bile sanki delege listesinin parçasıymış gibi konuşuyorlar. Aynı şekilde sosyal medyadaki trol ordusunu da biliyoruz. Onların bizim gözümüze soktuğu yenilgi ve değişim, değişelim ama biz tekrar gelelim. Kaldı ki liderlik, lidere baş kaldırıyla olur. Ben burada durayım, görevlerim dursun, sonra da genel başkan koltuğu bana bıraksın. Böyle bir liderlik yaklaşımı kabul edilir değil. 10 yıllık kararların altında kimlerin imzası var; imzası olanlar ‘Bu kararları biz verdik utanıyoruz’ desinler o zaman. Benim imzam yok, ben MYK, PM üyesi olmadım. PM’den onaylanmayan hiçbir liste geçerli değildir. Genel başkan söyledi de sesimizi çıkartamadık diyorlarsa eğer o koltukları boşuna işgal etmesinler, bıraksınlar o koltuklara sesini çıkarabilecek cesur insanlar gelsin.

Kılıçdaroğlu vefası önde

Delegasyonun büyük kısmında Kılıçdaroğlu vefası ön planda gözüküyor. Kurultay salonu gergin değil. Heyecanlı, tonu yüksek konuşmalar da medeni bir şekilde oluyor. CHP bu tür tansiyon yüksekliklerini kaldırabilir, başka parti 12-13 tansiyonda ölebilir ama bizde 22-23’e de çıksa biz bununla yaşamayı bilen bir partiyiz. 

Örgütün talepleriyle oluşmalı

Biz genel başkana destek veren 55 il başkanı geçenlerde bir toplantı yaptık. Toplantı esnasında Sayın Genel Başkan’a da ‘Bugün için öncelikli konumuz genel başkanlık, o yüzden size herhangi bir öneride şu an bulunmayacağız. Siz kurultaydan zaferle çıktıktan sonra toplanıp sizi davet edeceğiz, değerlendirmelerimizi yapacağız’ dedik. Bizim talebimiz; genel başkanın örgütlerin talepleriyle PM listesini oluşturmasıdır. Biz de bu konudaki ilkesel taleplerimizi il başkanları olarak ilettik. Örgütlerden gelen önerilerin doğru bir yapı olacağına inanıyorum.

İzmir mücadelesini vereceğiz

Biz İzmir olarak CHP’nin seçmeninin yüzde 10’uyuz. Aynı zamanda üye olarak da yüzde 10’undan fazlasıyız. İzmir olarak bizim yüzde 10’a yakın bir temsiliyet sağlamamız gerekli olandır. İzmir mücadelesini fazlasıyla vereceğiz. İnşallah İzmir doğru, güzel, geniş bir katılımla kendisini partinin yönetim kademelerinde tariflemiş olacak. İzmirlilere en başında; değişimin nasıl ve ne şekilde olacağına CHP delegeleri karar verir demiştim. Partinin nasıl bir yol izleyeceğine delegelerimiz karar verecek. İzmirliler her zaman olduğu gibi CHP’nin ana ekseni, amiral gemisi olmaya devam edecek.